ODTÜ'deki 'dövizli öğrenci'lere savcılık soruşturması

ODTÜ'deki 'dövizli öğrenci'lere savcılık soruşturması
ODTÜ'deki 'dövizli öğrenci'lere savcılık soruşturması
ODTÜ'de, bir grup başörtülü öğrenciyi ellerinde dövizlerle protesto eden öğrenciler için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Görüntülere yansıyan bir öğrenci gözaltına alındı ancak bir süre sonra serbest bırakıldı.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - ODTÜ’de, bir grup başörtülü öğrenciyi 'cemaat üyesi oldukları' iddiasıyla dövizlerle protesto eden ve zorla okul dışına çıkarmaya çalışan 5 öğrenci hakkında “tehdit, hakaret”; 1 öğrenci hakkında ise “kişisel bilgilerin gizliliğinin ihlali” suçlamasıyla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında öğrencilerden Heyem Yiğit gözaltına alındı. İfadesi alınan Yiğit gece saatlerinde serbest bırakıldı. Diğer öğrencilerin ise önümüzdeki günlerde ifade vereceği öğrenildi.

Geçtiğimiz Çarşamba günü, ODTÜ’de kayıt işlemleri sırasında stant açan türbanlı öğrencileri, ellerinde dövizler bulunan bir başka grup öğrenci okuldan çıkarmak istemiş, bu olaya ilişkin video kaydı sosyal medyada büyük yankı uyandırmıştı.

Başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere pek çok bakan ve milletvekilinin tepki gösterdiği olayın ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti ve türbanlı grubu taciz ettiği söylenen öğrenciler hakkında soruşturma başlatıldı. 

Görüntülerde yer alan 5 öğrenci hakkında “tehdit, hakaret” suçundan görüntüleri çeken öğrenci hakkında ise “kişisel bilgilerin gizliliğini ihlal” suçunda soruşturma başlatıldı. 


SERBEST KALDI
Soruşturma kapsamında güvenlik güçleri öğrencilerin bulunduğu evlere baskın düzenledi. Adresinde bulunan Heyem Yiğit isimli öğrenci akşam saatlerinde gözaltın alındı. Emniyet'te ifadesi alınan Yiğit, daha sonra serbest bırakıldı. Yiğit’e sorgusunda “ODTÜ öğrencisi misiniz”, “Görüntülerdeki kişi siz misiniz”, “Olay nasıl gelişti anlatın” soruları yöneltildi. 

Avukat Deniz Özbilgin, savcılığın herhangi bir yakalama kararı bulunmamasına rağmen, polisin hukuksuz bir şekilde Heyem Yiğit hakkında gözaltı işlemi yaptığını savundu. Özbilgin, “Yaptığımız itirazlar üzerine diğer 5 öğrenci üzerindeki baskı kalktı. Diğer öğrencilere telefonla ulaşıldı ve önümüzdeki günlerde ifade için gelecekler” diye konuştu.

Devletin zirvesi ayağa kalktı

St. Petersburg’daki G20 zirvesine katılan Başbakan Erdoğan burada düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin konuyla ilgili soruları üzerine olayı “solcuların ötekileştirmesi” olarak tarif etmiş, “YÖK gereğini yapacaktır, biz de yapacağız” demişti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de “Eğitim, herkesin temel hakkıdır. Temel hak olan bir eğitimi engellemeye de kimsenin gücü yetmez” diyerek olaya ilişkin tepsini dile getirmişti. 


ŞİKAYETÇİ OLDULAR

Bu arada olay günü dövizli protestoyla okuldan zorla çıkarılmak istenen ve bir süre sonra kampüsten ayrılan öğrenciler de savcılığa suç duyurusunda bulunarak olay günü kendilerini protesto eden öğrencilerden şikayetçi oldu.


Erdoğan: YÖK, ODTÜ'de olanlar için gereğini yapacaktır


Cumhurbaşkanı Gül'den ODTÜ yorumu: Yakışmıyor


  http://www.radikal.com.tr/1149743114974317

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İşte adalet budur. - guru

  Türk adaletinin yılmaz savaççıları ergenekonsavar savcılar işbaşında. Ha gayret! Bu genç kızımızın giriştiği darbe teşebbüsü süren bir dava ,mesela 28 Şubat davası, ile birleştirilmeli.Her ne kadar bu kızımız muhtemelen 28 Şubat'ta henüz paytak paytak yürüyen bebe olsa da, darbeci olacak çocuğun neyinden belli olur bu değerli savcılarımız daha iyi bilirler.

  ellerindeki pala değil, karton - genel

  eli palalılara bile bunu yapmayan devlet, elindeki kartona "dikkat cemaat var" yazan iki heyecanlı kızın hayatını söndürmek derdinde. anlamadım, cemaatçileri linç mi etmiş iki tane kız, tekme tokat dövmüş mü? elinde silahla tehdit mi etmiş? gayet demokratik bir şekilde protesto etmişler. bu da haktır. yapma biçimleri bana komik ve anlamsız gelebilir, hatta görüldüğü gibi başörtülü mağduriyeti edebiyatı yapan çevrelerin ekmeğine yağ bal sürmüştür bu eylem, ama kimseye zarar vermemişler. kimsenin başörtüsü ile derdi yokken, bunu başörtüsü düşmanlığı olarak sunmak. sürekli insanların arasına nifak tohumu sokmak. basın da kurumlar da ya akp yandaşları, ya cemaat yandaşlarının elinde olduğu sürece insanların okuduğu her şeyi çok iyi analiz etmesi gerekiyor ki gerçekte ne olduğunu anlayabilsin. bu başörtülü arkadaşlar ne kadar mağdurlar ki, hiç bir işkence görmüş insan, hapislerde yıllarını haksız yere çürütmüş insan, faile meçhul gitmiş insan onların mağduriyetine ulaşamadı.

  İftira edenlere dava açılacak mı? - emregümüşdoğan

  Devlet yurtlarında kalan kızların fuhuş yaptığını, OTDÜ yurtlarında merdiven altında çocuk doğurulduğu iftirasını atan cemaat yanlılarına da dava açılacak mı? Bu ülke sadece cemaatçilerin ve türbanlıların mı, yasalar sadece onları mı koruyor?

  Ne saçmalıyorsunuz? - Kantarın Topuzu

  Bir görüntüyü aklıyla değil başka bi yeriyle seyretmek bu olsa gerek. Yahu görüntülerde bir fikir tartışması mı var? Siyasi bir kavga mı yapıyor öğrenciler? Cemaatçi olup olmadığını söylüyor mu hanımlar? Buraya yorum yapan çoğu sığ fikirli dahil olmak üzere, artık şunu kafanıza sokun. Eski devirler kapandı, Türkiye'nin zencisi başörtülüleri artık keyfinize göre rencide edemeyeceksiniz, BUNU KAFANIZA ÇATIRR ÇATIRR YAZINN!

  Savcılık - vancetti

  Ne savcılıkmış be! Elinde palayla insanlara saldıran maganda en hafifinden öldürmeğe teşebbüsten yargılanması gerekirken serbest kalıyor. Yargıyı da kendinize benzettiniz ya! Kimse güvenmiyor.

  .. - xyuıop

  orada okumayan rantçı cemaatçiler masum, diğerleri suçlu. bu da iyi. cemaatçilik anlayışı çok çirkin her şeyden önce. amaç birbirini tutup çıkar elde etmek. baş örtüsü takıp cipe binenler mi arasın burbeery çanta takanlar mı. sonra da cemaatleşirler. bu kadar ikiyüzlüler. çok uzağa değil devlet büyüklerinin makyajlı eşlerinin suratlarına bakın. ne kadar samimiler değil mi? rantçıyız ve müslümanız akımı.

  ... - dogan_23

  "Başörtülü öğrencilere saldırdılar" tarzında yaptığınız yanlış ve kışkırtma haberlerle sizin de bu olayda katkınız var. Protesto edilen şey cemaatin faaliyetleri, "başörtüsü" filan değil. Başı sıkışan "başörtüsü" diyor.