ODTÜ'deki 'dövizli öğrenci'lere savcılık soruşturması

ODTÜ'deki 'dövizli öğrenci'lere savcılık soruşturması
ODTÜ'deki 'dövizli öğrenci'lere savcılık soruşturması
ODTÜ'de, bir grup başörtülü öğrenciyi ellerinde dövizlerle protesto eden öğrenciler için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Görüntülere yansıyan bir öğrenci gözaltına alındı ancak bir süre sonra serbest bırakıldı.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - ODTÜ’de, bir grup başörtülü öğrenciyi 'cemaat üyesi oldukları' iddiasıyla dövizlerle protesto eden ve zorla okul dışına çıkarmaya çalışan 5 öğrenci hakkında “tehdit, hakaret”; 1 öğrenci hakkında ise “kişisel bilgilerin gizliliğinin ihlali” suçlamasıyla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında öğrencilerden Heyem Yiğit gözaltına alındı. İfadesi alınan Yiğit gece saatlerinde serbest bırakıldı. Diğer öğrencilerin ise önümüzdeki günlerde ifade vereceği öğrenildi.

Geçtiğimiz Çarşamba günü, ODTÜ’de kayıt işlemleri sırasında stant açan türbanlı öğrencileri, ellerinde dövizler bulunan bir başka grup öğrenci okuldan çıkarmak istemiş, bu olaya ilişkin video kaydı sosyal medyada büyük yankı uyandırmıştı.

Başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere pek çok bakan ve milletvekilinin tepki gösterdiği olayın ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti ve türbanlı grubu taciz ettiği söylenen öğrenciler hakkında soruşturma başlatıldı. 

Görüntülerde yer alan 5 öğrenci hakkında “tehdit, hakaret” suçundan görüntüleri çeken öğrenci hakkında ise “kişisel bilgilerin gizliliğini ihlal” suçunda soruşturma başlatıldı. 


SERBEST KALDI
Soruşturma kapsamında güvenlik güçleri öğrencilerin bulunduğu evlere baskın düzenledi. Adresinde bulunan Heyem Yiğit isimli öğrenci akşam saatlerinde gözaltın alındı. Emniyet'te ifadesi alınan Yiğit, daha sonra serbest bırakıldı. Yiğit’e sorgusunda “ODTÜ öğrencisi misiniz”, “Görüntülerdeki kişi siz misiniz”, “Olay nasıl gelişti anlatın” soruları yöneltildi. 

Avukat Deniz Özbilgin, savcılığın herhangi bir yakalama kararı bulunmamasına rağmen, polisin hukuksuz bir şekilde Heyem Yiğit hakkında gözaltı işlemi yaptığını savundu. Özbilgin, “Yaptığımız itirazlar üzerine diğer 5 öğrenci üzerindeki baskı kalktı. Diğer öğrencilere telefonla ulaşıldı ve önümüzdeki günlerde ifade için gelecekler” diye konuştu.

Devletin zirvesi ayağa kalktı

St. Petersburg’daki G20 zirvesine katılan Başbakan Erdoğan burada düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin konuyla ilgili soruları üzerine olayı “solcuların ötekileştirmesi” olarak tarif etmiş, “YÖK gereğini yapacaktır, biz de yapacağız” demişti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de “Eğitim, herkesin temel hakkıdır. Temel hak olan bir eğitimi engellemeye de kimsenin gücü yetmez” diyerek olaya ilişkin tepsini dile getirmişti. 


ŞİKAYETÇİ OLDULAR

Bu arada olay günü dövizli protestoyla okuldan zorla çıkarılmak istenen ve bir süre sonra kampüsten ayrılan öğrenciler de savcılığa suç duyurusunda bulunarak olay günü kendilerini protesto eden öğrencilerden şikayetçi oldu.


Erdoğan: YÖK, ODTÜ'de olanlar için gereğini yapacaktır


Cumhurbaşkanı Gül'den ODTÜ yorumu: Yakışmıyor