ODTÜ'deki eyleme kitlesel destek

ODTÜ'deki eyleme kitlesel destek
ODTÜ'deki eyleme kitlesel destek
ODTÜ'de işten atma ve cezalara karşı 11 gündür çadır kurarak eylem yapan üniversite çalışanları için destek açıklaması yapıldı. Düzenlenen destek eyleminde İstanbul Üniversitesi rektörlük seçiminde birinci olan ancak Cumhurbaşkanı tarafından atanmayan Prof. Dr. Raşit Tükel de bir konuşma yaptı.

RADİKAL - Geçtiğimiz Aralık ayında maaş promosyonları ihalesi sürecinde Eğitim -Sen’in çağrısıyla yapılan üç günlük eylemin ardından Eğitim-Sen adına komisyona katılan sendika üyesi Ekin Erdem Evliya’nın işine son verilerek doktora başvurusu da kabul edilmemişti. Eğitim-Sen Ankara 5 No’lu Üniversiteler şubesi örgütlenme sekreteri araştırma görevlisi Mert Kükrer ve Şube Denetleme Kurulu üyesi Barış Çelik işten atılma cezasıyla karşı karşıya kalmış, üç sendika üyesi kademe ilerlemesinin durdurulması cezasına çarptırılmış, ODTÜ Felsefe Bölümü Hazırlık öğrencisi Sıla Kurşun'a da iki hafta uzaklaştırma cezası verilmişti. 

Bu uygulamalara karşı 11 gündür devam eden çadır eylemine bugün aydın ve akademisyenler destek verdi. ODTÜ çalışanlarına destek vermek için “Toplumsal Dayanışma İçin Psikologlar Derneği” tarafından başlatılan kampanyada toplanan imzalar dün Rektörlüğe sunuldu. Bugünkü eylemde ise  İstanbul Üniversitesi rektörlük seçiminde birinci olan ancak Cumhurbaşkanlığı tarafından atanmayan Prof. Dr. Raşit Tükel de bir konuşma yaptı.