ODTÜ'deki 'mescit' tartışması YÖK gündeminde

ODTÜ'deki 'mescit' tartışması YÖK gündeminde
ODTÜ'deki 'mescit' tartışması YÖK gündeminde

YÖK Başkanı Yekta Saraç

YÖK Başkanı Yekta Saraç, ODTÜ'de yaşanan mescit tartışmalarıyla ilgili ODTÜ Rektörü Ahmet Acar'ı YÖK'e çağırarak, bilgi aldı. Konuyla ilgili incelemelerde bulunması için de YÖK Genel Kurulu üyelerini görevlendirdi.

RADİKAL - ODTÜ'de kampüs içerisinde yeni bir mescit yapılmasını isteyen bir grupla bu grubun "IŞİD propagandası" yaptığını söyleyen bir başka grup arasında yaşanan ve dün zaman zaman arbedeye dönüşen gerilim YÖK'ün de gündemine girdi.

Facebook ve Twitter gibi sosyal medya hesapları üzerinden bir açıklama yapan YÖK Başkanı Yekta Saraç, yaşananları yakından takip ettiğini, olaydan üzüntü duyduğunu belirterek. Olayların tekrar etmemesi için gerekli tedbirlerin alınmasını istediğini söyledi.

''Üniversitelerimizi aykırı fikirlerin barınabildiği emin bir liman haline getirme arzusunda olan bir kişi olarak yaşananları kesinlikle tasvip etmiyor ve tüm öğrencilerimizin her türlü dini vecibelerini özgür ve güvenli bir ortamda yerine getirebilmeleri gerektiğini düşünüyorum'' dedi.

ODTÜ kampüsündeki kütüphane mescidinde yer olmadığını iddia ederek dışarıda namaz kılmak isteyen öğrencilerle, bu iddiaya karşı çıkan öğrenciler arasında kavga yaşanmıştı.  ODTÜ'lü bir grup öğrenci okulda üç katlı bir cami ve iki mescid bulunduğunu belirterek olayın provokasyon amacıyla organize edildiğini ve söz konusu grubun okulda "IŞİD propagandası" yaptığını ileri sürmüştü.

 


  http://www.radikal.com.tr/149524014952404

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  FF - user1129029

  ''Benim,ODTÜ'deki başörtülü bacıma FF verdiler''

  Mevcut mescidler berbat durumda - user502716

  Evet, yıllardır ODTÜ'de mescid var, lakin hayvan barınağından farksız durumda. Küçücük,rutubetli, ışıksız ve havasız bodrum katları ibadethane olarak tahsis edilmiş. Ülkemde kimse kimsenin özgürlüğünü ihlal etmeden özgürlüğünü yaşasın diyen biri olarak bu zavallı durumun provokasyon ve ajitasyon malzemesi yapılmadan çözülmesini diliyorum. Öğrenci olduğum yıllarda mescid çıkışında bir serserinin "yakında sizi buralarda yaşatmayacağız" tehdidine maruz kalmış biriyim. Yakışmıyor size Odtülü gençlik!

  Provokasyona gelme o zaman - Ayse Sule

  Kendi saldirganlinligini provokasyon bahanesiyle mesrulastirmak cok moda simdilerde. Yahu madem provokasyon oldugunu dusunuyorsun o zaman gelme provokasyona. Onun yerine gormezden gel. Saldirdin da ne oldu? Medeni barissever bir cicek cocuk olduguna kim inanir bu saatten sonra. Hepsini gectim, yahu namazin neyinden ve neden provoke oluyorsun? Yok yani adamlar dua etmek yerine kufurlu slogan mi atiyordu? Ya da tespih cekmek yerine tas mi atiyordu? Sen halayini istedigin yerde cek, bir digeriniz yogasini istedigi yerde yapsin, o da namazini istedigi yerde kilsin? Kime ne, sana ne? Bu ne tahammulsuzluk arakadas?!

  Mescitmi - zümray

  Odtude mescit benim egitim gordugum 76 doneminde bile vardi.Hep var oldu.Sanki Odtude mescit yokmus gibi boyle eylem yapmak ,hukumet nezdinde aciklama yapmak sadece cirkin bbir oyundur.