ODTÜ'deki 'mescit' tartışması YÖK gündeminde

ODTÜ'deki 'mescit' tartışması YÖK gündeminde
ODTÜ'deki 'mescit' tartışması YÖK gündeminde

YÖK Başkanı Yekta Saraç

YÖK Başkanı Yekta Saraç, ODTÜ'de yaşanan mescit tartışmalarıyla ilgili ODTÜ Rektörü Ahmet Acar'ı YÖK'e çağırarak, bilgi aldı. Konuyla ilgili incelemelerde bulunması için de YÖK Genel Kurulu üyelerini görevlendirdi.

RADİKAL - ODTÜ'de kampüs içerisinde yeni bir mescit yapılmasını isteyen bir grupla bu grubun "IŞİD propagandası" yaptığını söyleyen bir başka grup arasında yaşanan ve dün zaman zaman arbedeye dönüşen gerilim YÖK'ün de gündemine girdi.

Facebook ve Twitter gibi sosyal medya hesapları üzerinden bir açıklama yapan YÖK Başkanı Yekta Saraç, yaşananları yakından takip ettiğini, olaydan üzüntü duyduğunu belirterek. Olayların tekrar etmemesi için gerekli tedbirlerin alınmasını istediğini söyledi.

''Üniversitelerimizi aykırı fikirlerin barınabildiği emin bir liman haline getirme arzusunda olan bir kişi olarak yaşananları kesinlikle tasvip etmiyor ve tüm öğrencilerimizin her türlü dini vecibelerini özgür ve güvenli bir ortamda yerine getirebilmeleri gerektiğini düşünüyorum'' dedi.

ODTÜ kampüsündeki kütüphane mescidinde yer olmadığını iddia ederek dışarıda namaz kılmak isteyen öğrencilerle, bu iddiaya karşı çıkan öğrenciler arasında kavga yaşanmıştı.  ODTÜ'lü bir grup öğrenci okulda üç katlı bir cami ve iki mescid bulunduğunu belirterek olayın provokasyon amacıyla organize edildiğini ve söz konusu grubun okulda "IŞİD propagandası" yaptığını ileri sürmüştü.