ODTÜ'deki mezuniyet törenine Gezi rengi hakimdi

ODTÜ'deki mezuniyet törenine Gezi rengi hakimdi
ODTÜ'deki mezuniyet törenine Gezi rengi hakimdi
Gezi Parkı eylemlerine destek törenlerine dönüşen üniversitelerdeki mezuniyet törenlerine ODTÜ de dahil oldu. ODTÜ 2013 mezuniyet törenine Gezi Parkı eylemleri ve Lice'de yaşananlar damgasını vurdu

ANKARA - ODTÜ’de 3 bin öğrencinin mezuniyeti için düzenlenen tören ODTÜ Stadyumu’ndaki öğrencilerin geçişiyle başladı. Bazı öğrencilerin kortej yürüyüşü sırasında Gezi Parkı eylemlerine destek vermek için gaz maskeleri taktı, pankartlar taşıdı. Mezunlar, Gezi Parkı olaylarında yaşamını yitiren Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert ve Lice’de yaşamını yitiren Medeni Yıldırım’ı da unutmadı. Yaşamlarını yitirenlerin fotoğraflarını taşıyan öğrenciler stadyumda karanfillerini fotoğrafların üzerine bıraktı.

 

ODTÜ'deki mezuniyet töreninde 'Gezi' esintileri

Törende öğrenciler tarafından taşınan ve tebessüme de yol açan pankartlardan bazıları şöyle:

“Her yer Lice her yer Taksim; Velev ki marjinalim bundan size ne?!; Herkese bizden su TOMA’ya yok; Yeraltında zor tuttuğumuz %50 petrol var; Polis format at onurlu yaşa; Bu gazla mezun olduk; Kaç yıllık elektronikçiyiz böyle direnç görmedik; Yüzde 50’yi zor mezun ediyoruz; İrademiz çelikten kim korkar çevikten!; Ankara’nın gurur duyduğu tek polis Behzat Ç.; Helikopteri biber gazı atın diye mi yapıyoz la; Biz sana biber kullanma demedik salça olarak yine kullan” ODTÜ öğretim elemanları ise ‘ODTÜ Ayakta’ pankartı arkasında yürüyerek öğrencilerine destek verdi.“ÇOĞULCU BİR DEMOKRASİYLE BU SINAVDAN ÇIKARIZ”

Törende konuşan ODTÜ Rektör Prof. Dr. Ahmet Acar, Taksim Gezi Parkı odaklı olaylara da değinerek, “ Toplum olarak bu sınavdan başarıyla çıkmak, evrensel anlamda insan hakları ve temel özgürlüklerin güvence altına alındığı, gerçekten çoğulcu bir demokratik ülke , toplum barışının koşuludur. Ülkemizde özlenen demokrasi düzeyine erişilmesi ancak toplumumuzda insan haklarının, bireysel özgürlüklerin gerçekten içselleştirilmesi ve evrensel hukuk kurullarının ödünsüz olarak benimsenmesiyle mümkün olabilir” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/1139804113980412

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hükümete/devlete hesap ver demek Sosyalizm talebi değildir - thinkerbell

  Bence bunlar sosyalist değil, demokratik tepki. Eh, zannımca bu arkadaşlar sandığın başına gidip AKP'ye basmıyorlardır mühürü. Başbakanın talep ettiği düzeyde demokratik tepkilerini sandıkta gösterdikleri sürece, nerede çalıştıklarından, ne yaptıklarından size ne. Ülke yönetimi yolsuzluğa batmış, adalet kalmamış ülkede demek için sosyalist mi olmak gerekiyor? Gezi'deki ve buna destek veren kimsenin sosyalist devrim peşinde olmadığı, çok basit bir şekilde sen benim vergilerimi bana sormadan nasıl bu şekilde harcarsın, nasıl hesap vermezsin, nasıl adam öldürür yine hesap vermekten kurtulursun diye devleti sorgulamasıdır ki bu halkın kendini yönettiği sistem olan demokrasinin yapıtaşıdır. Pek tabii, bu işine gelmeyen belli kesimlerce halkın bu tür çok meşru itirazları sosyalistsen çalışma hadi bakalım büzük sıkıyor mu, sosyalizm zaten ütopya hahaha noktasına çekilmeye çalışılıyor bilinçli olarak. Ha bu arada evet, o plazalarda çalışanlardan topluyor devlet verginin kaymağını canlarım. İsterseniz eğitimli insanların hepsi bu ülkeden gitsin hepiniz birer bakkal açıp birbirinize ayran satın. A pardon, o ayranın yapılıp bakkala gelmesi için de gıda mühendisine, makine mühendisine falan ihtiyaç vardı değil mi?

  Kim Bilir - momentum

  Niye bunu bir soru işareti yaptığınızı anlamıyorum, bunda şaşıracak bir şey yok ki. Adamlar ODTÜ devrimcisi diye gidip de kerpiçten köy enstitülerinde devam edecek değiller ya. Plaza kaptalizmini en iyi becerecek olanlar tabii ki ODTÜ sosyalistlerinden çıkacak, Çankırı Kara Tekin Üniversitesinin kara kuru ülkücülerinden değil. Siz bu ülkenin (ve Mısır'ın ve Tunus'un ve Bengladeş'in vs.) her alanda tek geçerli ayrım kriterinin "beyazlık" olduğunu bilmiyorsunuz. Buna göre sosyalist olunur da sonra Amerika'ya, Kanada'ya, İsveç'e falan gitmenin hesabı yapılır mesela (Küba'ya, Kuzey Kore'ye değil yani). Bu beyazlık bize ikiye ayrılmış bir dünya kazandırır: Plaza kapitalizminin en ileri formlarına kendimizi gururla hazırlarken bu arada devrim başlamış mı başlamamış mı diye pankartlar taşıyabiliriz. Biri ötekine engel değil. Nişantaşı burjuvası ya da plaza solcusu olmak önemsiz bir alt ayrımdır. Nitekim Zapata heykeli de ülkemizde Nişantaşı'na dikilmiştir.

  Pankart açmakla, Slogan atmakla olmuyor. LEVENTSO ya - Kim Bilir

  Bence ODTÜ işin artistliğinde. Kuru gürültü ve tepkiden başka bir şey değil. İleride Camlı plazalarında purolarını tüttürüp, kaliteli şaraplarını yudumlarken birbirlerine anlatacakları anılar bunlar azizim. Emekli oluncada egede küçük bir çiflik alıp organik tarım yada üzüm bağı kurarlar. Sadece bir sorunun cevabını merak ediyorum. Basit bir soru sadece: ODTÜ'lüler MEZUN OLDUKTAN SONRA HANGİ ÜLKELERDE VE HANGİ ŞİRKETLERDE ÇALIŞIYOR?

  aynı kafa - likapa

  biz bu kafaları iyi tanırız.okul yıllarımızda çavuşesku için bunların nasıl şapur şupur ağladıklarına şahit olduk. hala aynı kafalar.

  sadece mezuniyette sosyalist - nuisancee

  okurken sosyalist çalışırken kapitalist demişler de okurken de pek sosyalist değiller, apolitikler, bi mezuniyette oluyor sosyalistlik genelde

  Okurken de çalışırken de ilericiyiz - leventso

  Başka bir okulu bitirmiş veya bitirmemiş hiç kimseden farkımız yok. "Okurken sosyalist çalışırken kapitalist" gibi ilkel bir yaklaşımla yapılmış olan ODTÜlü tanımlamasına benim cevabım ; plazada ki holdingin yöneticisiyken yönetimin altında ki insanlara mevki makam ayrımı yapmadan onları desteklemek sadece kapitalistlik mi, Bağdat'ta bombalar patlarken, cehennem sıcağı altında Arap kardeşlerimle akşamları dünyada olup biteni konuşmak mı kapitalistlik, Manhattan'da ki bir dükkandan çocuklarına hediyeler almak mı? Sanıyorsun ki, okulu bitirince biz de hemen sömürüye başlıyoruz. Biz hep ilericiyiz.

  Helal Olsun Size - Kim Bilir

  Mezun oldunuz artık, bundan sonra hiç biriniz aldığınız bu eğitim sonucu küresel şirketlerde, büyük bankalarda,holdinglerde çok yüksek maaşlarla işe girmeyeceksiniz. Hatta hiç biriniz doğrudan kapağı yurt dışına atıp yıllarca oralarda hizmet vermeyeceksiniz. Ülkeniz için çalışıp, burada kazandıklarınızı birikimlerinizi burada insanlara ve ülkenize geri vereceksiniz. Bravo size vatanseverler, bravo. Hiç biriniz karşı çıktığını eleştirdiğinizi bu küresel düzenin bir parçası olmayacaksınız. ŞAK ŞAK ŞAK... alışık olmadığımızdan kuru kuru şak şakçılık yapamıyoruz. Acemilik işte bu kadar oluyor.