ODTÜ'deki protestoya terör soruşturması

ODTÜ'deki protestoya terör soruşturması
ODTÜ'deki protestoya terör soruşturması
ODTÜ'de Başbakan Erdoğan'ı protesto eden öğrenciler hakkında savcılık, örgüt üyesi olabilecekleri gerekçesiyle 'terör' soruşturması başlattı.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Çin’den fırlatılan ‘Göktürk-2 Uydusu’ için ODTÜ’de 18 Aralık günü düzenlenen törene katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ı, öğrenciler protesto etmek istemişti. Protestoya polis sert müdahale etmiş, çok sayıda öğrenci yaralanmıştı.
Olayların ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü, kimliği tespit edilen 12 öğrenci hakkında soruşturma açılması için savcılığa başvurdu. Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 10’ncu maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, öğrenciler hakkında “Terör örgütü üyeliği”, “Mala zarar verme” ve “Polise mukavemet” suçlamasıyla soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında protesto gösterisine katılan ve kimliği tespit edilen 12 kişi için gözaltı kararı çıkartıldı. Protesto gösterisinde çekilen fotoğrafların dedilil sayıldığı soruşturma kapsamında öğrencilerin evlerine baskınlar düzenlendi.

Çantalara da bakın
Savcı Sadık Bayındır, kamuoyunda ‘özgürlük hakimi’ olarak bilinen hakimliğe başvurarak, öğrencilerin konutlarında arama ve haklarında gözaltı kararı aldırdı. Savcılığın başvurusunu değerlendiren TMK 10. Madde ile görevli Ankara 1 Nolu Hakimliği verdiği arama kararında, öğrencilerin ODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü önünde “Bilimi Satan Emperyalist Savaş Çığırtkanı Tayyip ODTÜ’den Defol” yazılı pankartın arkasında toplanarak çeşitli sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçtikleri belirtilerek “Güvenlik güçlerinin tüm ikazlarına rağmen dağılmayan grup tanınmamak için yüzlerinin bir kısmını kapatıp taşlı ve sapanlı saldırıya geçmesi üzerine güvenlik güçlerince müdahale edildi. Eylemci grup, sert cisimler atmak suretiyle görevli emniyet mensuplarına saldırılarına devam etti” denildi. Olayda 15 polisin yaralandığı, kamu kurumlarına ait binalara ve bankalara zarar verildiği de belirtildi.
Kararda ayrıca “Şüphelilerin tespit edilen adresinde ve müştemilatlarında, ikamette bulunan diğer şahısların üzerinde, çantalarında, varsa araçlarında da arama yapılsın. Örgütsel dokümanlara el konulsun” denildi. Savcılık ise emniyete gönderdiği yazıda şunları istedi: “Şüphelilerin terör örgütleriyle irtibatlarının bulunup bulunmadığının kapsamlı bir şekilde araştırılması, kullandıkları telefon numaraları üzerinde HTS, mesaj ve baz verilerin incelenmesi, rica olunur.”
Alınan karar üzerine öğrencilere yönelik operasyon başladı. Polisler önceden belirlenen adreslere operasyon düzenlendi.

Önce gözaltı sonra delil
Soruşturma dosyasındaki tek delil ise ODTÜ’deki protesto gösterisinde polis tarafından çekilen fotoğraflar. Savcılık kaynakları, öğrenciler hakkında daha öncesine dair herhangi bir dinleme ve teknik takip kararı bulunmadığını ifade ederken, ‘ev aramasında ulaşılan delilerin soruşturmaya yön vereceğine’ vurgu yapmaları dikkat çekti.

Av malzemesine el konuldu
Gözaltına alınan ODTÜ Jeoloji Bölümünde okuyan Musatfa Bozkurt’un yapılan ev aramasında babası Binali Bozkurt’un av malzemelerine el konulduğunu öğrenildi. Baba Bozkurt, “ Evimde meraktan bulundurduğum iki tane kuru sıkı tabancam da polislerce alındı. Benim 30 sene önce aldığım ve Kızıldere olayının anlatıldığı kitaplara da el konuldu. Ayrıca oğlum kullandığı ve Jeoloji çekicini de almak istediler ” diye konuştu.
50 kişilik liste var
Gözaltına alınan 10 öğrenci sorguları yapılmak üzere Ankara Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Emniyetin elinde 50 kişinin yer aldığı bir listenin bulunduğu öğrenildi. Gözaltına alınan öğrencilerin avukatlar ise gözaltına alınan öğrencilerin neyle suçlandıklarını bilmediklerini ve kendilerine bilgi sverilmediğini öne sürdüler.

Soruşturmaya tepkiler


CHP : Kıyamet ODTÜ’de kopuyorODTÜ’deki protesto gösterisi nedeniyle öğrencilere yönelik başlatılan soruşturma ve gözaltılar CHP’lilerin tepkisini çekti. CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba yaptığı açıklamada, “Önce gazlandılar, bugün toplanıyorlar. İşte Türkiye’de demokrasinin geldiği nokta. İşte kıyametin en büyük alameti aslında ODTÜ’de başladı. AK Parti açısından kıyamet ODTÜ’de koptu” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı da terör soruşturmasına tepki gösterdi.


Baro: Terörist değil öğrenci
Ankara Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Erol Aras da Baro adına Ankara Adliyesi’nin önünde bir basın açıklaması yaparak, başlatılan soruşturmaya tepki gösterdi. Aras, soruşturma kapsamında gözaltına alınan kişilerin terörist değil öğrenci olduğunu hatırlatarak “Hopa olaylarında da bunu yaşadık; ne zaman siyasal iktidara karşı herhangi bir protesto gösterisi yapılsa şaşırtıcı şekilde terörle mücadele savcıları devrede ” dedi.Öğretim üyelerinden tepki
Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri, ODTÜ’de yaşananlara tepki gösterdiler. Öğretim üyeleri açıklamada şunları vurguladı: “Polisin uyguladığı güç ve şiddetin üniversitedeki öğrenci, öğretim üyesi ve çalışan birçok kişinin hayatını ve güvenliğini tehlikeye soktuğu öğrenilmiştir. Üniversitelerde devletin emniyet güçleri tarafından bu tür şiddet olaylarının tahrik edilmesi, yaratılması ve sürdürülmesi kesinlikle kabul edilemez.”


CHP’liler yaralı öğrenciyi ziyaret
ODTÜ’de eylemde başına isabet eden biber gazı fişeği nedeniyle yaralanan ve Ankara Hastanesi’ne tedavisi süren Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Barış Barışık’ı dün CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan ve Ankara Milletvekili Levent Gök ziyaret etti. Barışık’ın durumu hakkında bilgi veren, kafa bölgesinde hala morluklar bulunduğunu ifade eden Tarhan, olaylarla ilgili Bakan Şahin’in eleştirdi.