ODTÜ'den 'plastik devrimi'

ODTÜ'de geliştirilen yeni maddeyle cep telefonu, televizyon, elektronik gazete gibi görüntü cihazlarının ekranları, plastik malzemeyle ve daha ucuza üretilebilecek. Yeşil renk oluşturulamadığı için bugüne kadar kullanılmayan plastik malzeme, devrim niteliğindeki son gelişme sayesinde kullanılabilecek.

ANKARA - ODTÜ'de geliştirilen yeni maddeyle cep telefonu, televizyon, elektronik gazete gibi görüntü cihazlarının ekranları, plastik malzemeyle ve daha ucuza üretilebilecek. Yeşil renk oluşturulamadığı için bugüne kadar kullanılmayan plastik malzeme, devrim niteliğindeki son gelişme sayesinde kullanılabilecek.
ODTÜ Kimya Bölümü'nden Prof. Dr. Levent Toppare'nin başkanlığındaki
'Polimer tabanlı görüntü cihazları ve eksik renk yeşil' adlı çalışma, önemli bilim yayınlarından Chemical Communications'ın ağustos sayısına kapak konusu oldu. Toppare'nin araştırma görevlileri Görkem Günbaş ve Asuman Durmuş'la yürüttüğü çalışma iki ay önce tamamlandı, ekip patent başvurusu hazırlığında.
İnorganik yapıya sahip elektrokromik malzemelerle, bugüne kadar görüntü cihazları yapılamıyordu. Bunun nedenleri, bu malzemelerin renk çeşitliliğinin kısıtlı olması, renk dönüşümünün uzun sürmesi ve maliyetinin yüksekliğiydi. Toppare, çalışmalarının temelini oluşturan 'polimerik elektrokromik' (iletken ve renk değiştirebilen bir çeşit plastik) malzemelerinse, inorganik malzemelere göre pek çok üstünlüğü olduğunu söylüyor:
"Polimerik elektrokromik malzemelerde, renk çeşitliliği sağlanabiliyor ve renk dönüşümleri bir saniyeden kısa sürede gerçekleşebiliyor. Polimerik madde, inorganik eşdeğerlerine göre çok daha ucuza elde ediliyor. İletken ve şeffaf plastik malzemelerin üzerine de uygulanabildiğinden, polimerik malzemeyle elastik elektrokromik cihazlar yapmak mümkün."
Görkem Günbaş, ürettikleri organik plastiğin daha ucuz oluşunu "Elektrokromik özellik, daha önce inorganik malzemelerle yapılıyordu, hammaddesi ve işleme süreci pahalıya mal oluyordu. Yaptığımız organik malzemeler, kaplandığında diğerinden çok daha ince bir kat oluşturuyor, çok az malzemeyle çok büyük alanlar kaplanabilecek" diye açıklıyor.
Görüntülü cihazlar için...
Toppare "Bilime katkımız, ilk defa indirgenmiş halde yeşil, yükseltgenmiş halde şeffaf polimeri sentezleyebilmemiz. Üstün özellikli bu malzemeyi, çözülebilir hale getirdik, artık her boyutta elektrokromik cihaz yapılabilecek."
Bugüne kadar üretilen elektrokromik malzemeler, genellikle mavi ve kırmızı renk veriyor, yeşil renk alabilen polimer üretilemediğinden tüm renkler elde edilemiyordu. Son gelişmeyle yapılabilecek elektrokromik tabanlı görüntü cihazları doğadaki tüm renkleri verebilecek; esneklik, şeffaflık gibi özelliklere sahip olacak.
Malzeme, cep telefonu, televizyon ve saat ekranı, gözlük camı, reklam panoları, elektronik gazete gibi görüntülü cihazın yapımında kullanılabilecek. (Yaşam Servisi)