ODTÜ'den 'süper' müjde

ODTÜ, 30 ülkede 500 örneği bulunan süper bilgisayarı Türkiye'de de üretecek. Saniyede 4 trilyon işlem yapabilen süper bilgisayar için, dünyanın ilk süper bilgisayarlarından birini geliştiren Prof. Yuefan Deng ile çalışılacak.

ANKARA - ODTÜ, 30 ülkede 500 örneği bulunan süper bilgisayarı Türkiye'de de üretecek. Saniyede 4 trilyon işlem yapabilen süper bilgisayar için, dünyanın ilk süper bilgisayarlarından birini geliştiren Prof. Yuefan Deng ile çalışılacak. ABD'li Deng, ODTÜ'yü ziyaret ederek, rektör Prof. Dr. Ural Akbulut'tan bilgi aldı.
Akbulut, "Süper bilgisayarlardan dünyada 30 ülkede 500 tane var. Daha çok ilaç dizaynı ile fizikte moleküler dinamikte ve bilgisayar geliştirmede kullanılıyor. Bir ülkenin bilim ve teknoloji üretebilmesi için süper bilgisayarlara ihtiyaç var. Bunun için bu alandaki önemli isim Prof. Deng'i davet ettik" dedi. Süper bilgisayarın Türkiye'nin bütün üniversitelerinin ihtiyacı olduğunu belirten rektör Akbulut, "DPT, Savunma Sanayii veya TÜBİTAK'ın kaynaklarından yararlanarak Prof. Deng'in desteğiyle bu bilgisayarı düşük bir maliyetle üreteceğiz. Birkaç milyon doları önümüzdeki günlerde bulabileceğimizi umuyorum. Üreteceğimiz makine, saniyede yaklaşık 4 trilyon işlem yapacak. 1946'da yapılan dünyanın ilk bilgisayarı saniyede 5 bin 300 işlem yapıyordu. Bir yıl içinde süper bilgisayar ülkemizin tüm kurumlarının hizmetinde olabilir. İhtiyaca göre yapımı iki yıl sürebilir" dedi.
"Ben, tüm dünyayı seviyorum. Bu, toplumsal bir hizmettir, insanlığa hizmettir" diyen Prof. Yuefan Deng ise yaptığı ilk süper bilgisayarın öyküsünü anlattı.
Hesaplama 700 yıl sürecekti
Deng, şöyle konuştu: "1983 yılında New York Colombia Üniversitesi'nde fizik alanında doktoraya başladığımda tezi yürütebilmem için bir süper bilgisayara ihtiyaç duydum ve böyle bir bilgisayar yapmaya giriştim. Süper bilgisayar denilen aslında bilgisayarların birbirine bağlanması... O gün sadece 16 bilgisayarın kapasitesine eşit, 16 prosesörü birbirine bağlayan bir bilgisayar yaptık ve bu bilgisayar, bugün süper bilgisayar alanında tarihe geçti. Bugünkü süper bilgisayarlar ise ondan çok daha işlevsel. O günkü bilgisayarlarla bazı teorik hesaplamaları yapmak 700 yıl alabilirdi, geliştirdiğimiz süper bilgisayarla biz süreyi 3.5 yıla indirdik. New York'ta çalıştığım üniversitede iki tane daha süper bilgisayar yaptık. Benzer bir makineyi Çin'de de geliştirdik. Çin'deki süper bilgisayarın kapasitesi ise 800 bilgisayara eşit, bu makine dünyadaki 500 süper bilgisayar içinde 42. sırada."


    http://www.radikal.com.tr/7510217510210

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.