ODTÜ'lü Funda 'uzay yolu'nda

ODTÜ Uzay Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Dilek Funda Kurtuluş, uzay ve havacılık alanındaki çalışmalarından dolayı ABD'nin prestijli ödülleri arasında yer alan 'Amelia Earhart Fellowship' ödülüne layık görüldü.

ANKARA - ODTÜ Uzay Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Dilek Funda Kurtuluş, uzay ve havacılık alanındaki çalışmalarından dolayı ABD'nin prestijli ödülleri arasında yer alan 'Amelia Earhart Fellowship' ödülüne layık görüldü.
Zonta International tarafından, ABD'li ünlü bayan pilot Amelia Earhart anısına, uzay ve havacılık konusunda çalışma yapan 35 kadına 'Amelia Earhart Fellowship' ödülü veriliyor. ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nafiz Alemdaroğlu, Dilek Funda Kurtuluş'a verilen ödülün, Türkiye'den başvurularak alınan ilk ödül olduğunu söyledi.
Prof. Alemdaroğlu, daha önce yine kendi öğrencisi olan Nilay Papila'nın 'Roket Motorlarının Tasarımı' üzerine Florida Üniversitesi'nde NASA destekli çalışmasından ötürü bu ödülü aldığını belirtti. Ödülünü geçen ay aldığı belirtilen Dilek Funda Kurtuluş'a 6 bin dolar da (8 bin 300 YTL) eğitim yardımı yapıldı.