ODTÜ'lülere bir 'garip' dava

ODTÜ'lülere bir 'garip' dava
ODTÜ'lülere bir 'garip' dava
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ODTÜ’de öğrencileri rahatsız ettiği öne sürülen sivil polisin üniversite dışına çıkartılmasını isteyen bir araştırma görevlisi, iki öğrenci ve 3 özel güvenlik görevlisi hakkında dava açıldı. İddiaya göre Ankara Emniyeti Terörle Mücadele Şubesi’nde görev yapan M.A.Y. 12 Nisan 2013 günü ODTÜ kampüsünde dolaşırken, Araştırma Görevlisi Mehmet Mutlu tarafından fark edildi. Yanında öğrenciler Yoldaş Aydın ve Buse Arslan’ın da bulunduğu Mutlu, bu kişinin öğrenci olmadığını düşünerek kimlik sordu. M.A.Y.’nin polis olduğunun anlaşılması üzerine durum okulun özel güvenlik birimlerine bildirildi. Olay yerine güvenlik görevlileri Hüseyin Göktaş, Hüseyin Çelik ve Veli Yıldızhan geldi. Bir grup öğrencinin de olay yerine gelerek memurun oradan uzaklaşmasını engellediği öne sürüldü. Rektörlük binasına sığındığı belirtilen polis memuru M.A.Y. öğrenciler, güvenlikçiler ve araştırma görevlisi Mehmet Mutlu’dan şikâyetçi oldu. 

Dava açıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Araştırma Görevlisi Mehmet Mutlu, öğrenciler Buse Arslan, Yoldaş Aydın ve üç özel güvenlik görevlisi hakkında ‘Hürriyeti tehdit, kasten yaralama, memura görevinden dolayı hakaret, tehdit’ suçlarında dava açtı. İddianamede, sivil polisin kendisini tanıtmasına rağmen zorla alıkonulduğu öne sürüldü. Davanın ilk duruşması geçen hafta Ankara 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Özel güvenlik amiri olarak görev yapan Veli Yıldızhan, savunmasında polise yönelik saldırı iddiasını yalanladı. Yıldızhan, Araştırma Görevlisi Mehmet Mutlu’nun sivil polisin öğrencileri rahatsız ettiğini, bildirmesi üzerine olay yerine gittiğini fiziki bir müdahale olmadığını anlattı.


  http://www.radikal.com.tr/116156711615673

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  farka bak - maskara

  iki yorum biri polis belli diğeri öğrenci. polis bey nasılsınız. kimse sevmemiş sizi

  - momentum

  Küstahlığa bak ya, sen kimsin de kimlik soruyorsun hoca? Bir de adamı alıkoydunuz, hatırladığım kadarıyla. Devrim mahkemeniz de varmı kampüste? Radikal de saf saf yazmış. Nereden vehmettin bu yetkiyi kendine? Kolluk musun sen? Orası senin mekanın da, onun için mi? Yanındaki öğrenciler kim, devriye mi geziyorsunuz okul bahçesinde? Kırmızı kolçak da taşıyor musunuz? Paris, Fatsa, Rojava, Gülsuyu'ndan sonra ODTÜ komünü mü?

  bir "garip" haber - odtüdenbildiriyorum

  haberi okuyunca da ne kadar "garip" diyosunuz zaten. bir sivil polisi durup dururken nasıl farketsinler allasen. sivil polis takip ettiği için tepki gösterdi öğrenciler, sonrasında polis bir de üste çıkıp küfürlere başlayınca okulun güvenlik görevlileri çağırıldı. asıl sonrası garip olan, karakola gidilirken okula ait araçla; bir araç kesiyor yollarını içinde de silahlı insanlar. bellerindeki silhları göstere göstere sivil polisi kaçırıyolar filmlerdeki gibi!sayın radikal habercileri, ilginç haber istiyoduysanız, kolaya kaçıp yalnızca emniyetten almayaydınız "iddia"yı. bi de öğrencileri dinleyin, bakın emniyetin naneleri, ne haberler vericek elinize..