ODTÜ'lülere cezaevinde dayak kameralarda!

ODTÜ'lülere cezaevinde dayak kameralarda!
ODTÜ'lülere cezaevinde dayak kameralarda!
Sincan 1 No'lu F Tipi Cezaevi'nde iki ODTÜ öğrencisi ile ziyaretçilerine yönelik yaşanılan dayak görüntüleri dava dosyasına girdi. Görüntülerde tutuklular ve ziyaretçileri dövüldükten sonra, bir süre yerlerde sürükleniyor.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA – Sincan 1 Nolu F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan ODTÜ öğrencileri İlhan Kaya ve Barış Önal ile ziyaretçilerine yönelik yaşanılan dayak olayının görüntüleri dava dosyasına girdi. Görüntülerde hem tutuklular hem de ziyaretçileri bir grup İnfaz Koruma Memuru tarafından dövüldükten sonra, bir süre yerlerde sürükleniyor. Olaya el koyan savcılık, dayak olayına maruz kalan ziyaretçiler hakkında dava açarken, İnfaz Koruma Memurları hakkında ise dava açmaya gerek görmüyor.

ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde okuyan İlhan Kaya ve Barış Önal geçen yıl “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklanarak Sincan 1 Nolu F tipi Cezaevine konuldu. 10 Ocak 2013 günü 6 arkadaşı kendileri ile açık görüş yapmak istedi. Bu kapsamda Barış Önal için Mayis Kurt, Murat Egemen Akkuş, diğer tutuklu İlhan Kaya için de Zeynep Arslan, Ezgi Antmen ve Özkan Kayöz’ü ismini yazdırdı. Aynı koğuşta kalan Kaya ve Önal görüş yerlerine geldiklerinde ziyaretçileriyle aynı masada oturdular.'AYRI OTURUN' ISRARI 
Ancak Ceza İnfaz Koruma Memurları, “her tutuklu kendi ziyaretçilerinin bulunduğu masaya otursun” diyerek, grubu ayırmak istedi. Ancak tutuklular ve ziyaretçiler zaten birbirlerini tanıdıklarını, ortak arkadaş olduklarını beyan ederek birlikte oturmak istediklerini söyledi. İnfaz Koruma memurlarının ziyaretçilerin ve tutukluların talebini reddederek, görüşü sonlandırmak istedi. Bu esnada taraflar arasında tartışma çıktı.

‘AÇIK GÖRÜŞ' DAYAĞI 
Yaşanılan tartışma nedeniyle İnfaz Koruma Memurları zor kullanarak, tutukluları görüş yerinden uzaklaştırmaya çalıştı. Bu esnada İlhan Kaya ve Barış Önal görüş yerinden ayrılmamak için direnirken, ziyaretçiler de olaya karışarak arkadaşlarının darp edilmesine müdahale etti. Olay esnasında hem ziyaretçiler hem de tutuklular feci bir şekilde dayak yedi. Olay sırasında ziyaretçilerden Mayıs Kurt’un parmağı kırıldı.

BİR DE DAVA AÇILDI 
Olayın savcılığa intikal etmesi üzerine ziyaretçiler Özkan Kayoz, Ezgi Antmen, Murat Egemen Akkuş, Mayıs Kurt, Zeynep Arslan ve Aydın Doğan hakkında, “Görevli Memura Hakaret”, “Görevli Memuru Yaralama”, “Görevli Memurlara Direnme” suçundan Sincan 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

DAYAK KAMERADA 
Mahkemenin talebi üzerine olay günü çekilen güvenlik kamera kayıtları dava dosyasına gönderildi. Dosyaya gönderilen görüntülerde görevli memurların, tutuklu İlhan Kaya ve Barış Önal’ı darp etmek için güvenlik kamera açısında çıkardığı anlaşıldı. Görüntülerde açık görüş alanında bulunan bir kolonun ardından darp edilen tutukluların daha sonra sürüklenerek, açık görüş salonunda çıkarıldığı görülüyor. Dayak olayına cezaevindeki görevli berberin de bile karıştığı tespit edildi.

MEMURLARA TAKİPSİZLİK 
Savcılık, ziyaretçiler ve tutukluları darp eden Ceza İnfaz Koruma memurları hakkında, “Görevi kötüye kullanma”, “Hakaret ve yaralama” suçlarından takipsizlik kararı verdi. Ziyaretçilerin avukatlarından Avukat Eylem Hakverdi, hem görüşçülere hem de tutuklulara kameraların önünde bile dayak atılabildiğine dikkat çekerek, “Ziyaretçilere yönelik dayak olayı kamera kaydının bulunmadığı kör noktalarda da devam etmiştir. Kameralarının bulunduğu bir alanda dayak olayının yaşanması infaz koruma memurlarının ne kadar pervasızca hareket edebildiklerini ortaya koymaktadır” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/116058211605828

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  dayağı onaylayıp onaylamamak - areas

  dedem korkut adı ile yazan kişi yani siz 21.YY dünyasında dayağı onaylıyorsunuz öylemi ? cezaevine görüşe giden birisi olarak yapılabilecekleri söyleyeyim memurlar . görüşme sonlandırılmaz, tutanak tutulur yada cezaevi savcısı çağırılır buna uygun ceza verilirdi.Hukuk devletlerinde bu yapılır. Bir gardiyan ziyaretçiye dahi dayak atabiliyorsa nerede sizin adalet duygunuz.

  Mehmet Agar'in oteli genclerin sopasi - ataycanada

  e n'oldu Mehmet Agar'in yattigi otel cezaevine helikopter pisti yaptiran devlet degil mi bu kardesim! dovecek tabii sevecek mi! bu yuzdendir iste bu memlekette kisi basina milli gelir 10 bin dolari da gorse, elin adami hala sana pespaye muamelesi yapacak; sen kendi yurttasina hayvan muamelesi yaparsan, daha cok kazma doversin!

  Kısım 1 - Dedemkorkut

  Bir ülkede kurallar neden vardır? Uygulanmak için. Eğer kurallar hatırlatıldığı halde, keyfi davranma lüksü istiyorsanız, elbet bunun da arzu edilmeyen bir karşılığı olacaktır... ve olmuştur da! Hoş mu olmuştur? Hayır! Biliyorum, bu kısım Radikal okuyucusu genç takımın hoşuna gitmeyecektir. Kısım iki:Yorum yapan atılgan ve ileri görüşlü insanlar haberdeki, "yetkililerin uyardığı kısımla" hiç mi hiç ilgilenmiyorlar. Halbuki tarafsızlık, aynı zamanada dürüst olmayı, doğru yargılamada bulunmayı da gerektirir. Okuyunca da görüldüğü gibi hiç bir şey tek taraflı değildir. Yani ilgililer, "yahu bugün çok canım sıkılıyor, hadi gelin şu tutuklularla ziyaretçileri bir dövelim de rahatlayalım" dememişler. Ya ne yapmışlar? Muhataplarından kurallara uymalarını istemişler, onlar da diretince kavga çıkmış! Kim haklı? Bence ortada bir durum. Bu ikinci kısım ise yukarıda sözünü ettiğim okuyucuların hiç mi hiç hoşuna gitmeyecektir.

  ODTÜ'lülere cezaevinde dayak hk. - runekson

  Bu tür olaylara maruz kalan genç öğrencilerin zihninde bu olay yaşamları boyunca hatırlanacaktır,bundan dolayı emniyet güçlerine ve ve ceza infaz memurlarına içlerinde büyük bir kin ve nefret taşıyacaklardır,bu kin ve nefret uygun ortamı bulduğunda açığa çıkacaktır yapılanları doğru bulmuyoruz,infaz koruma memurlarının daha sakin ve suhulet içinde davranmalarının daha isabetli olacağını düşünüyoruz.

  Bu Gerilimin Sonu Kötü - berkayhür

  Senden olmayana dilediğini yapma özgürlüğü baskıyı, baskı da fizik kuralı olarak patlamayı doğurur. Öyle bir patlama olur ki, bastilden kurtarılanlar saygı duruşuna geçer.

  ancak bu kadar - tahtasiz

  bir ülkede Polis istedigini rahatca öldürebiliyorsa birakinda infaz koruma memurlarıda rahatca adam dövebilsin..ee o kadar olacak! aci ama gercek. Türkiye'de ki toplumun cogu egitimsiz, fakir birakilmis ve medya tarafindan etkilendirilmis, dönüstürülmüs. Bunlar bir araya gelince bu tür haberlerin olmasina sasirmamali. Egitim Sistemi düzenlestirilmedikce, Medya (Tv, Gazete, vs..)kendine ceki düzen vermedikce, insanlarin maddi durumlari iyilestirilmedikce 10 Tane gezi olsada bu ülke bir yere gelmez

  ileri demokrasiniz; - düşgünce

  Buyrun tepe tepe kullanın. R.T.E.nin ileri demokrasi görünümlü faşist devletine hoş geldiniz. Zaten her kurumdan "benim polisim,benim valim,benim bakanım, benim %50'im" diye bahseden birinden demokrasi beklemek imkansız. Eleştiri yapan direkt terörist ilan edilir hale geldi ülkede. Korku imparatorluğu tam gaz tamamlanmak üzere.