ODTÜ'lülere dayak görüntüleri de silinmiş!

ODTÜ'lülere dayak görüntüleri de silinmiş!
ODTÜ'lülere dayak görüntüleri de silinmiş!
Sincan 1 Nolu F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan ODTÜ öğrencileri İlhan Kaya ve Barış Önal ile ziyaretçilerine yönelik yaşanılan dayak olayının görüntülerinin bazı bölümlerinin makaslandığı belirlendi. Ziyaretçilerin zor kullanılarak açık görüş alanının dışına çıkarıldığı bölümler Cezaevi İdaresi tarafından silindi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA – ODTÜ İnşat Mühendisliği Bölümü öğrencilerden İlhan Kaya ve Barış Önal geçen yıl “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklanarak Sincan 1 Nolu F Tipi cezaevine konuldu. 10 Ocak 2013 günü cezaevinde açık görüş olması nedeniyle okul arkadaşları kendilerini ziyarete geldi. Birbirini tanıyan ziyaretçi ve görüşçüler, birlikte aynı masada oturmak istedi.

KAMERA ÖNÜNDE DAYAK 
Ancak İnfaz Koruma Memurları, “toplu şekilde değil, herkesin kendi ziyaretçisiyle görüşme yapmasını” istedi. Ziyaretçiler ve tutuklular “arkadaş olduklarını ve bu nedenle birlikte görüşme yapmak istediklerini” bildirdi. İnfaz Koruma memurlarının bu talebe izin vermemesi nedeniyle başlayan tartışma, tutuklu ve ziyaretçilerle kavgaya dönüştü. Yaşanan arbede sırasında hem tutuklu öğrenciler hem de ziyaretçiler infaz koruma memurları tarafından darp edildi.

GÖRÜNTÜLER SİLİNDİ 
Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili olarak başlattığı soruşturmada kapsamında cezaevi idaresinden güvenlik kamerası kayıtlarını istedi. Cezaevi idaresi de soruşturma dosyasına ilişkin bazı görüntü kayıtlarını gönderdi. Radikal’in ortaya çıkardığı dayak görüntülerine ilişkin cezaevi yönetiminin bir skandala daha imza attığı ortaya çıktı. Tutuklu ve ziyaretçilerin darp edildiği “açık görüş yerine” ilişkin görüntünün bazı bölümlerinin silindiği belirlendi. 23 dakika 54 saniyelik görüntünün sonlarında ziyaretçilerin yaka, parça darp edilerek dışarıya çıkarıldığı anların silindiği tespit edildi.



BİRDEN YOK OLUYOR 
Aynı kaydın 23. dakika 49. saniyesinde kapı önünde ziyaretçilerle infaz koruma memurlarının tartıştıkları görülüyor. Ancak görüntünün 23. dakika 51. saniyesinde ise birden ziyaretçilerin görüntüleri yok oluyor. Böylece ziyaretçilerin darp edildiğine ilişkin kayıtların bir bölümü silinmiş oldu.

BİLİRKİŞİ DE GÖRMEDİ
Görüntülerin devamında sadece bir görevlinin salonda gezdiği görülüyor. Dosyada görüntüleri incelemek için görevlendirilen bilirkişi hazırladığı raporda görüntülerin bazı bölümlerinin silinmesine ilişkin de herhangi bir değerlendirmede bulunmaması dikkat çekti. 11 Kasım tarihinde yapılan duruşmada Avukat Eylem Hakverdi, mahkemede görüntülerin tamamının getirtilmesi talebinde bulundu.