ODTÜ'nün büyük başarısı

ODTÜ'nün büyük başarısı
ODTÜ'nün büyük başarısı
Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Amerika ve Avrupa Kıtalarının En Başarılı Endüstriyel Dizayn Okulları 2013 Listesinde 6. sırada yer aldı.

 

ANKARA -DTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, Red Dot Dizayn 2013 sıralamasında ODTÜ'nün Amerika ve Avrupa bölgeleri için ilan edilen "En Başarılı 15 Tasarım Okulu" arasında 6. olarak, elde ettiği dereceyle dünyanın en ünlü tasarım okullarından olan Pratt Institute (ABD), Royal College of Art (İngiltere) ve Rhode Island School of Design'nin (ABD) üzerinde yer aldığını belirtti.
Acar, "Red Dot Dizayn" diye uluslararası bir yarışmada ODTÜ bu hafta elimize geçen sonuçlarda Avrupa ve Amerika Kıtalarındaki bütün tasarım mimarlık okulları arasında 6. sırada yer aldı. Bu yarışma önde gelen 15 üniversitenin yer aldığı bir liste. O liste hakikaten tasarım dünyasının abideleri olarak bilinen kurumlar, üniversiteler. Onların içinde bu sene altıncılığa yükselmemiz tabiki bizi gururlandırıyor. Bence ülkeye de gurur kaynağı olan bir başarı" diye konuştu.
Bu ödül dolayısıyla özellikle o alanda çalışan öğretim üyelerine, öğrenciler ve üniversitelerini destekleyen bütün kurumlara teşekkür ettiğini belirten Acar, "Tasarım alanında çok sayıda kurumla da işbirliğimiz var. Yurt içinde ve yurt dışında projeleri birlikte yapıyoruz" dedi.
Üniversitelerin son 5 yıl içerisindeki "Kavramsal Tasarım" kategorisinde kazandıkları Red Dot ödülleri dikkate alınarak oluşturulan sıralamada, İsveç'ten bir, Fransa'dan bir, ABD'den 5, Türkiye 'den bir, Almanya'dan 4, İngiltere'den 2, Brezilya'dan bir ve Polonya'dan bir eğitim kurumunun yer aldığını belirten Prof. Dr. Acar, 'Red Dot Dizayn Ödülleri'nin 1955 yılından beri merkezi Almanya Essen'de bulunan Design Zentrum Nordrhein Westfalen tarafından verildiğini anlattı.

EN PRESTİJLİ TASARIM ÖDÜLÜ

Rektör Acar, bu ödülün uluslararası ortamda bilinen en prestijli tasarım ödüllerinden olduğunu ifade ederek, "Bilime ve topluma nasıl en iyi şekilde hizmet verebileceğimizi bilerek gidiyoruz. Bu yurt dışında da takdir edilirse bundan tabi memnun oluyoruz. Türkiye'den bir üniversitenin de orada olması herkesi şaşırtıyor, onu da söyleyeyim" dedi.
İyi rekabet edebilecekleri üniversitelere ihtiyaçları olduğunu dile getiren Rektör Acar, açıklamasına şöyle devam etti:
"Şuanda dünya üniversiteleri arasında, listesinde yer aldığımız 15 tasarım okulu veya ilk 100 üniversite listesine baktığınızda orada öğrenci başına düşen ortalama bütçe, bizim bütçemizin 8-10 mislidir. Bu tabiki bir kaynak meselesi. İkincisi şu andaki Yüksek Öğrenim Mevzuatı üniversitelerin özerkliğini atılım yapmalarına izin vermeyen tam aksine engelleyen bir mevzuat.
Kaynaklarımız daha zenginleştirilirse ki bütün dünyada Amerika ile yarışmak için örneğin Almanya, Fransa hükümeti uluslararası yarışmada başarı kazanabilecek üniversitelerini özel programlarla destekliyor. Bu tür programlar geliştirilirse ve üniversitelerin daha özerk çalışmasına imkan sağlanırsa, sadece bu ODTÜ için değil, Türkiye'nin en azından 10-20 üniversite ile bu listelerde temsil edilmesi gerekir. Hedefin bu olması lazım. Ülke olarak hedefimizin ne olduğunu konuşmamız gerekiyor."

BİLİM VE TEKNOLOJİ DESTEKLENİYOR

Acar, "Hükümetin tabiki bilim ve teknolojiyi desteklemek için yeni getirdiği ciddi programlar var, finansman kısmında bir ilerleme olduğu kesin, ama bunun yanında iki şey düşünmek lazım. Bir, kaynaklar artıyor ama üniversite sayısı da artıyor, dolayısıyla bölündüğü zaman beklendiği kadar etki yaratmıyor olabilir. İkincisi, kaynakları ne kadar etkili kullanabileceğiniz bence kaynak kadar önemli" diye konuştu.
Mevzuat ile kısıtlandıklarını ifade eden Prof. Dr. Acar, "Bir takım farklı projelere girme imkanınız ve özellikle uluslararası rakiplerinizle rekabet edebilmekte engelleriniz varsa, tabi istenilen sonuçtan bizi uzaklaştırıyor" dedi.  Öz kaynak yeterliliğinde en iyi durumdaki üniversitelerden biri olduklarını vurgulayan Rektör Acar, "Toplam bütçemizin yaklaşık yüzde 30'u kendi kaynaklarımızdan geliyor. Bu kaynaklarında en önemli kalemi, uluslararası araştırma fonlarıdır" dedi.  (AA)