ODTÜ'ye 14 milyon liralık atık su cezası

ODTÜ'ye 14 milyon liralık atık su cezası
ODTÜ'ye 14 milyon liralık atık su cezası
Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından Ortadoğu Teknik Üniversitesi'ne (ODTÜ) 14.3 milyon TL atık su cezası kesildi.

ANKARA Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ne (ODTÜ) atık su abonesi olmadığı gerekçesiyle 2006-2013 yılları arası için 14.3 milyon lira para cezası kesti. ASKİ, ODTÜ’nün su tahsis ettiği kampüs içindeki işletmelere de kaçak su kullanımından dolayı toplam 22 bin lira para cezası kesti.

Hürriyet gazetesinden Oğuz Demir’in haberine göre ASKİ yetkilileri, yönetmeliğe göre kuyu suyu kullanan abonelerin atıksu aboneliği yaptırmak ve atık su bedeli ödemek zorunda olduğunu hatırlatarak, “Ankara 9. İdare Mahkemesinin 2007’de ODTÜ’nün atıksu bedelini ödemek zorunda olduğunu belirten kararına rağmen ODTÜ’nün 2006 yılından bu yana ASKİ’ye herhangi atık su bedeli ödemediği” bilgisini verdi.

Yetkililer, süreci şöyle aktardı: “ODTÜ’ye kesilen atıksu cezası bedeli 14,3 milyon lira. Yönetmeliğimize göre kuyu suyu kullanan aboneler atıksu aboneliği yaptırmak ve atıksu bedeli ödemek zorunda. Ankara 9. İdare Mahkemesinin 2007/185 No’lu ODTÜ’nün atıksu bedelini ödemek zorunda olduğunu belirten kararına rağmen ODTÜ 2006 yılından bu yana ASKİ’ye herhangi atıksu bedeli ödemedi. Bu nedenle ODTÜ’ye 2006–2013 yılları arası yıllar için 14,3 milyon lira atıksu bedeli kesildi. Ayrıca ODTÜ’nün, kampüs içerisinde faaliyet gösteren işletme ve restoranlara, yönetmelikte yasaklanmasına rağmen usulsüz olarak su sattığı tespit edildi ve bu işletmelere toplam 22 bin lira ceza kesildi. ASKİ Tarifeler Yönetmeliğine göre her işletmenin ayrı ayrı ASKİ’ye abone olması zorunludur. Bir abone diğer bir işletmeye su satamaz veya veremez.”


  http://www.radikal.com.tr/116162011616209

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  çiftlik - HARAYDIN

  Devlet olmakla çiftlik olmayı ayıramayanlar zırvalamaya devam ediyor.ODTÜ suyunu kendi arıtır ASKİ ye bağlı değilmiş.Bu suyu arıtma değil atık suyu belediye kanalizasyonuna verme bedeli.ODTÜ atık suyunu arıtıp suyunu orman ve çim sulamada gübresini ormanın bakımında kullanıyor mu kullanmıyor mu? Kullanıyor ve belediye kanalizasyonuna vermiyor, kışında depoluyorsa atık su bedeli ödemez.Kullanmıyor ve depolamıyorsa hem teknik yüzkarası hem hırsızlık,tüm üniversiteler ödüyorsa ODTÜ de ödeyecek.Devlet ile çiftlik farkı budur.

  İyide.. - Known

  Bu belediyenin aklı olaylardan sonra mı çalışır oldu. Baktılar Odtü nün durumu bu son 7 senedir akıllarına gelmeyen kaçak su skandalını çıkarmaya çalışıyorlar. Diyelim ki haklılar neden görevlerini icra etmekte bu kadar geciktiler. İş aynı siyasette döndüğü gibi dönüyor birisinin adı duyulmaya başlayınca gezi olaylarından sonra herhangi bir olaydan sonra olduğu gibi devlet işine gelmeyen kurum ve kuruluşlara yaptırım uyguluyor. Aynı taktik seçim sırasında ortaya çıkan kaset olaylarında olduğu gibi işliyor. Ben halk olarak sıkıldım bu taktikten. Herkes birbirinin kuyusunu kazmayı bıraksın artık biraz başka ülkelerdeki gibi özgür olalım. Ülke ne kadar batılılaşmaya çalışırsa çalışsın doğuya Rusya, Azerbeycan, Çin örneğine benziyor. Ama en çok gayrisafi milli hasılat İsviçre Norveç California gibi yerlerde var. Neden onlar halklarına ve kurumlara daha eşit davranıyorlar. Siyasi çıkarla değil.

  İzmir'e de ceza kessinler! - KartofeL

  ODTÜ, kendi suyunu Yalıncak Köyü civarındaki gölden elde eder ve atık suyunu da kendisi arıtmaktadır. Bu nedenle ASKİ'ye bağlı olmadığı için ASKİ'nin herhangi bir yükümlülüğünü taşımaz. Hatırlarsanız bundan 7 sene önceki kuraklıkta Ankara'nın suları bir hafta kesikken ODTÜ'de şırıl şırıl akmaktaydı. Bu ceza, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne atık su cezası kesmek kadar saçma ve alakasızdır.

  ... - k-a-o-s

  bu intikam ve "had bildirmek"tir ...madem 7 senedir kaçak su kullandılar o halde belediyeye de 7 senedir bunu engelleyemediği için ceza verilmeli..

  Devlet gücünün kötüye kullanılmasından ibaret bir durum. - brandywine06

  ODTÜ atık su bedeli için abone olmadıysa belediye neredeymiş şimdiye kadar? Tam da şimdi mi aklına gelmiş? Gökçek'in elinden gelse üniversiteyi o araziden çıkarıp her yere rezidans yaptırır ama yapamadığı için ne koparsam kardır mantığıyla hareket ediyor. Gökçek'in de AKP'nin de kentin ortasında öyle bir ormana rahammülü yok. Baktığı yerde rant görüyor adamlar.

  NİYE ÖDESİN Kİ - HARAYDIN

  Atık su parasını atık suyunu belediye kanalizasyonuna atık suyunu verenler öder, ödemezlerse kanalizasyonu kapattığınız zaman başlarına ne geleceğini bilirler de aynı zamanda. Yalnız bu ülkenin en teknik üniversitesi heralde belediye kanalizasyonuna muhtaç olacak kadar teknik düşmanı değildir heralde. Heralde atıklarını geri dönüşümle sulama suyu ve gübre olarak kavgasını verdikleri ormanın teknik bir orman olarak bakımında kullanıyorlardır.Atık suyunu arıtma ve geri dönüşümle sulama ve içme suyu olarak gübresini gübre olarak kullanan ve bu şekilde teknolojinin örneğini veren bir üniversite belediye kanalizasyonunu kullanmadığı halde niye atık su parası ödesin, bu nasıl bir çağdışı mantık.

  görevi ihmal - Anzore

  varsayalım ki belediye haklı, farz-ı mahal yani. 2007'den beri 6 yıldır çıkan kararı takip edip gereğinin yerine getirilmesini sağlamayan aski ve ankara büyükşehir belediyesinin görevi ihmal suçu işleyerek devleti ve belediyeyi zarara uğratmış olduğu sonucuna götürmez mi bizi bu durum?