'ODTÜ'ye düşman toprağına girer gibi girdiler'

'ODTÜ'ye düşman toprağına girer gibi girdiler'
'ODTÜ'ye düşman toprağına girer gibi girdiler'
ODTÜ Mezunlar Derneği, öğrenciler ve eğitim alanındaki kurumlar önceki gece düzenlenen gece baskınında 3 bin ağacın büyük bir bölümünün tahrip edildiği açıklandı.

ANKARA - Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mezunlar Derneği, ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği, ODTÜ Asistan Dayanışması, Eğitim -Sen 5 Nolu Şube ve ODTÜ Öğrenci Bileşenleri tarafından yapılan ortak basın açıklamasında, kampüsden yol geçirmek için bölgede bulunan 3 bin ağacın büyük bir bölümünün gecenin karanlığında Büyükşehir Belediyesi ekiplerince makineleriyle tahrip edildiği ileri sürüldü. Açıklamada, "Düşman topraklarına girer gibi, Ankara'nın en önemli değerlerinden biri olan ODTÜ ormanlık alanına girmesi, en hafif değerlendirmeyle, bu kararı alanların bulundukları makamın ağırlığı ve öneminin farkında olmadıklarını göstermektedir" denildi.

ODTÜ Mezunlar Derneği, ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği, ODTÜ Asistan Dayanışması, Eğitim-Sen 5 Nolu Şube ve ODTÜ Öğrenci Bileşenleri tarafından yapılan ortak basın açıklamasında, Kurban Bayram tatiline denk gelen 18 Ekim Cuma gecesi Büyükşehir Belediyesi görevlileri ve araçlarının yoğun polis desteğiyle ve bir baskın havasında ODTÜ'ye ait olan ağaçların kesilerek tahrip edildiği belirtildi. Açıklamada, mülkiyetinin bir bölümü ODTÜ tüzel kişiliğine, bir bölümü de ODTÜ Mezunlar Derneği'ne ait araziye, bu kurumlardan herhangi bir izin almadan ve bilgilendirme yapmadan girildiği belirtilen açıklamada, "Gece boyu süren çalışmalar sonucunda bu bölgede bulunan 3 bin ağacın büyük bölümü tahrip edilmiş, az sayıda ağaç ise göstermelik bir biçimde taşınmıştır. Bu sırada Mezunlar Derneği arazisinde bu çalışmaları izleyen öğrencilerimiz, mezunlarımız, öğretim elemanlarımız ve bölge halkı Büyükşehir Belediyesi üniformaları giydirilmiş bazı şahısların ve polisin saldırılarına maruz kalmış; iki öğretim üyemiz gaz fişekleri ve plastik mermiler ile yaralanmıştır" denildi. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:
"Bilindiği gibi ODTÜ arazisi bütününe yönelik bir Koruma Planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanmış ve yasal düzenlemelerin öngördüğü gibi, kesinleştirilmeden önce ilgili tarafların itirazlarına olanak sağlamak üzere, yasal itiraz süresi 4 Kasım 2013 tarihinde dolacak olan 1 aylık bir süre için askıya çıkarılmıştır. Bu süreç ve görüşmeler devam ederken, bir kamu kurumu olan Büyükşehir Belediyesi'nin, bir başka kamu kurumunun sorumluluğundaki araziye bir gece yarısı baskını düzenlemesi, ne biçim ne de hedefleri açısından kabul edilebilir değildir. Daha önceki beyanlarında 'ODTÜ arazisine dayandık' diyen bu anlayışın, bir düşmanın topraklarına girer gibi, Ankara'nın en önemli değerlerinden biri olan ODTÜ ormanlık alanına girmesi, en hafif değerlendirmeyle, bu kararı alanların bulundukları makamın ağırlığı ve öneminin farkında olmadıklarını göstermektedir. Bir bayram günü ve gece yarısı, 'düşmanı gafil avlama anlayışı' ile Türkiye 'nin olduğu kadar dünyanın saygın kurumlarından biri olan ODTÜ'nün arazisine girilmesi manidardır. ODTÜ tarihinin ve geleneğinin ayrılmaz bir parçası olan orman; öğrencilerin, çalışanların ve akademisyenlerin emeği ile yıllar içinde yaratılmış, Ankara halkına armağan edilmiştir. Dün yaşanan ağaç katliamı yalnızca ODTÜ'ye değil, tüm Ankara halkının değerlerine yapılan bir saldırıdır. Halkın görüşlerine değer vermeyen Büyükşehir Belediyesi, halkın değerlerini de umursamadığını bir kez daha göstermiştir. Tüm bu saldırılar karşısında, ODTÜ bileşenleri olarak, bozkırı yeşertmeyi bildiğimiz gibi, yok edilen bu alanları yeniden halka kazandırmak adına yılmadan çalışmayı da biliriz. Gerekirse bu zorbaca anlayışın söktüğü her fidanın yerine daha fazlasını dikeceğiz. Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız." (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1156337115633712

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  rektör rektör müdür? - mlhdrkn

  odtü tarihinin en silik, en basiretsiz rektörü ile karşı karşıyayız. sanki gökçek ile herhangi bir konuda anlaşılabilirmiş gibi, en baştan "biz izin verdik" söylemleriyle bu pervasızlığa, bu zulme, bu hak hukuk tanımazlığa çanak tuttu ahmet efendi. şimdi istediği kadar "odtü arazisine izinsiz girildi, sit alanı işgal edildi, bizim 4 kasım'a kadar imar planında revizyon hakkımız vardı" desin dursun, kimse ciddiye almıyor eylemkırıcı ahmet efendi'yi. işin kötüsü, vatandaş da "rektör izin vermiş zaten, bu çocuklar niye olay çıkarıyor" tutumunda ve dolayısıyla odtü direnişini halk desteğinden de yoksun bırakmış oldu ahmet efendi. ve daha utanç vericisi, yerleşkesinde dersten çıkıp sabaha kadar gaz yiyor öğrencileri, ortalığı ayağa kaldırması gerekirken, sıradan bir okul müdürü kadar bile olamıyor koskoca odtü rektörü, gene sesi soluğu çıkmıyor. yazıklar olsun! kemal kurdaş'ın, erdal inönü'nün kemikleri sızlıyordur şimdi. ne diyelim, gökçek'in yol döşediği, ağaç katliamı yaptığı dönem rektör olma onuru(!) yeter de artar bile ahmet efendi'ye.

  @Equalizer001: pardon ağaç taşımayı unutmuşum - farika

  Bir gecede 600 ağacı taşıyabilmenin mümkün olduğuna gerçekten inanıyor musunuz? Ya 10 yılda 1 karış metro yapamamış bir belediye başkanının ulaşıma çok önem verdiğine inanıyor musunuz?

  @Equalizer001: yazmadan önce biraz araştırın lütfen - farika

  ODTÜ arazisi 1950-60larde bozkır (üzerinde neredeyse hiç ağaç yok anlamına geliyor) iken bu haline (orman) ODTÜ mensuplarının (akademik-öğrenci-idari-teknik)düzenledikleri ağaç dikme şenlikleri ile gelmiştir. Şimdi yapılan Başbakanlık konutu gibi hazır ormanın üzerine koca bir delik açarak değil. Çevresini güzelleştirmeye yıllar adamış insanlara biraz saygınız olsun.

  Ağaç kesme - Turkuvaz

  Ağaç kesenin ve bu ülkeye bu şekilde zarar verenin Allah'ta cezasını versin. ne diyelim ? Bu zulüm hiçbir devirde olmadı ve Türkiye^'de daha kimseye yapılmadı. Yunanlı kesin yapmaz yaptığınızı. Bu ülkeyi bitirmek için elinizden geleni yapıyorsunuz.

  Cehaleti yönetmek! - caminoreal

  ODTÜ hakkında yapılan yorumlara bakar mısınız? Bu hükümetin yaptığı en iyi iş cehaleti yönetmek ve yüceltmek, çünkü buradan besleniyor, ODTÜ'ye bile düşman yaptılar halkın bir kesimini. Cahillerin cehaletlerini gidermek yerine ahkam kestiği, otorite kesildiği korkunç bir dönem yaşıyoruz, sözde bilgi çağındayız, hakkaten ODTÜ'lü 1956'dan beri ağaç mı dikmiş? Bir de akıllarının basmadığı işlerle uğraşıyorlar, devlete molotov atıyorlar, hepsini sallandıracaksın ODTÜ ormanında!

  Müsaadenizle... - caminoreal

  Aşağıda gördüğüm şu yorumu yorum yapmadan tekrar paylaşıyorum, adamlar bozkırdan bir orman yaratmış, 1956'dan beri kaç ağaç dikmiş diyor zat, ODTÜ'de ve çevresinde bir yürüyüş yapması, bol oksijen alması iyi olur. Yorumu aynen: "Yol yapimi icin agaclarin kesilmesine karsi cikan Orta Dogu Teknik Universitesi, once; kurulduklari tarih olan 1956 yilindan bu yana Turkiye'de kac bin tane agac diktiklerini aciklasinlar. Hem agac dikmeyeceksin hem de toplumun cikarina yol yapmak icin agaclari ODTU'nin aklinin basmiyacagi bir teknik ile agaca zarar vermeden topraktan sokup baska bir yere diken Devlete Molotov atacaksin. Adama: ?Bu ne pehriz, bu ne lahana tursusu?? demezler mi?"

  Sorum M Gökçeğe oy verenlere: - nedesemboş

  Hangi ülkede belediye vandal bir biçimde gece yarısı baskın yapıp zorla ağaçları sökerken, sabah olduğunda vatandaşlar yeniden fidan dikmek için seferber olur?