ODTÜ'ye gece yol baskını

ODTÜ'ye gece yol baskını
ODTÜ'ye gece yol baskını
Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ekipler çok sayıda iş makinesiyle ve çevik kuvvet desteğiyle ODTÜ ormanına giderek yol çalışmasına başladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri, polisler eşliğinde ODTÜ ormanına ağaç kesim araçlarıyla birlikte giriş yaptı. 100. Yıl Mahallesi Öğretmenler Caddesi'nde bulunan Evrensel Koleji önünden giriş yapan araçlar, hemen arkadaki "Vişnelik" diye bilinen bölgeye ilerledi. İnşaat araçları ODTÜ'nün demir çitlerini kırdı.

Üzerinde belediye önlüğü olan bir grup da zincir oluşturarak, bölgeye giriş çıkışları engelledi. Çok sayıda belediye kamyonunun kapatılan bölgeye giriş yapması ağaçların kesileceği endişesi doğurdu. ODTÜ yönetiminin de girişimden haberdar olmaması endişeyi arttırdı. 

ODTÜ'ye gece yol baskınıPOLİS MÜDAHALE ETTİ


Bunun üzerine çok sayıda öğrenci ve mahalleli bölgeye girmek istedi. Ancak burada belediye görevlisi olduklarını iddia eden ve bölgenin girişinde zincir oluşturan kişiler tarafından engellendi. Bu esnada TOMA'lar ve çevik kuvvet ekipleri de bölgeye geldi. Bunun üzerine vatandaşlar olası bir ağaç kesimini engellemek için ODTÜ istikametinden Vişnelik bölgesine ilerledi. Polis burada müdahalede bulundu. A4 kapısına doğru geri çekilenlere polis gaz bombalarıyla müdahale etti.
AKADEMİSYENLERE PLASTİK MERMİ


Öğrenciler ve mahalleli 100. Yıl Migros önünde tekrar bir araya geldi. Ardından bu noktaya da Akrep tipi polis araçları geldi. Bölgede polis helikopterleri gezindi. Ağaç kesimine tepki gösteren iki akademisyenin de polis tarafından plastik mermiyle yaralandığı öğrenildi.

 

2400 AĞAÇ TEHLİKEDE

ODTÜ ormanına giren ekipler ağaçları dozerler ve kepçelerle devirmeye başladı. Basının olay yerine girmesine izin verilmezken, içeri alınan ve belediyeye ait olduğu belirtilen bir kameranın taşınmaya uygun bir şekilde yerinden sökülmüş birkaç ağacı özel olarak çekmesi dikkat çekti. Anadolu Bulvarı'nın devamı olarak yapılmak istenen yol nedeniyle yaklaşık 2400 ağaç kesilecek. 600 ağaç da başka yerlere nakledilecek. 1980'li yıllarda planlanan 1990 yılında İmar Planı'nda yer alan yolun inşa amacı OSTİM ve İvedik Organize Sanayi Bölgeleri'ni Dikmen Vadisi ve Mamak'a bağlamaktı. Ancak aradan geçen zamanda bu amacın gerçekleşme olasılığı ortadan kalktı. Bölge ODTÜ tarafından ağaçlandırılmamasına rağmen doğal yollardan orman haline geldi ve SİT alanı statüsü kazandı.


REKTÖRLÜĞE SÖZ VERİLDİ Mİ?


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, geçtiğimiz cuma günü kabul ettiği ODTÜ planını Rektörlüğe yollamıştı. İddiaya göre ODTÜ Rektörü Bakanlığın onayladığı plana itiraz edeceğini ilgili kurumlara telefonla bildirdi. Ancak bayram tatili nedeniyle resmi itiraz yetişmedi. Rektörle yapılan görüşmelerde kendisine herhangi bir inşaat işlemi yapılmayacağı sözü verildi. Ancak "resmi bayram tatili" kağıt üstünde bittiği saatlerde, Büyükşehir Belediyesi ekipleri ODTÜ ormanına girdi.

ODTÜ Rektörlüğü, hem tünel yolun, hem de inşası başlayan Anadolu Bulvarı'nın devamı niteliğindeki yolun trafik sorununa hiçbir koşulda çare olmayacağı görüşünü her fırsatta dile getiriyor.

ODTÜ yönetiminin tünel yol nedeniyle ortaya çıkan uyuşmazlığı gerekçe göstererek yargıya başvurması ve diğer yol inşaatını da etkileyecek bir mahkeme kararı çıkma olasılığının Ankara Büyükşehir Belediyesi'ni endişelendirdiği biliniyordu. Büyükşehir Belediyesi'nin, olası bir yargı kararına karşı yol inşaatını hızlandırmak için öğrencilerin Kurban Bayramı tatili nedeniyle şehir dışında olduğu günleri tercih ettiği iddia ediliyor. (EVRENSEL)