ODTÜ'ye hava tramvayı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kampüsünün içinden tramvay geçecek. Öğretim üyeleri ve öğrencilerin birlikte hazırladığı projeye göre kampüste ulaşım, tek ray üzerinde yol aldığı için 'monorail' denen sistemle sağlanırken, eğimli orman alanı da zedelenmeyecek.

ANKARA - Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kampüsünün içinden tramvay geçecek. Öğretim üyeleri ve öğrencilerin birlikte hazırladığı projeye göre kampüste ulaşım, tek ray üzerinde yol aldığı için 'monorail' denen sistemle sağlanırken, eğimli orman alanı da zedelenmeyecek.
Bu sistemi doğayla uyumu nedeniyle tercih ettiklerini belirten ODTÜ Rektör Danışmanı Doç. Dr. Ayşen Savaş, proje için Makine Mühendisliği, Endüstri Tasarım, Mimarlık, Şehir Bölge Planlaması ve İnşaat Mühendisliği bölümlerinin 3.5 yıldır ortak çalışma yürüttüğünü söyledi.
Dünya 'hız peşinde koşarken', ODTÜ'nün kampüste yavaş ulaşımdan yana olduğunu belirten Savaş, hedeflerinin kampüse otomobil girmemesi olduğunu belirtti. Savaş, "Türkiye'de monorail örneği bulunmuyor. İthal maliyeti de büyük. Yerli firmalardan teklifler alıyoruz, ancak içimize sinen bir çalışmayla karşılaşmadık. İlk somut adımı bir yıla kadar atmayı planlıyoruz" dedi.