ODTÜ'ye müdahale orantılıymış: Yeterli miktarda gaz kullanıldı

ODTÜ'ye müdahale orantılıymış: Yeterli miktarda gaz kullanıldı
ODTÜ'ye müdahale orantılıymış: Yeterli miktarda gaz kullanıldı
İçişleri Bakanı Muammer Güler, ODTÜ'deki olaylara müdahalenin 'orantılı ve vicdanlı' olduğunu belirterek 'modern bir ülke olduğumuz için gaz bombası ve suyla müdahale edilmiştir' dedi.
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi

ANKARA - 18 Aralık 2012’de Göktürk-2 uydusunun Çin’den uzaya fırlatılmasını TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nde canlı izlemek için ODTÜ’ye gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ı protesto etmek isteyen öğrencilere karşı polisin kullandığı güç orantılıymış. İçişleri Bakanı Muammer Güler’in açıklamasına göre modern ülke olduğumuz için gaz bombası ve suyla müdahale edilmiş.

Olay günü Başbakan’ı protesto etmek isteyen öğrenciler ODTÜ’de toplanarak kampüs içinde bulunan ve Başbakan’ın da katılacağı tören yerine yürüyüşe geçince polis ekiplerinin yoğun biber gazı, tazyikli su ve plastik mermili müdahalesiyle karşılaşmıştı. Uzun saatler süren müdahale sonucunda Ankara Üniversitesi öğrencisi Barış Barışık başına isabet eden gaz bombası ile yaralanarak hastaneye kaldırılmıştı. Olayla ilgili olarak aralarında İstanbul Milletvekili Levent Tüzel’in de bulunduğu çok sayıda milletvekili yanıtlanması üzerine İçişleri Bakanlığı’na soru önergesi verdi.

TALEP REKTÖRLÜKTEN
Soruları yanıtlayan Bakan Muammer Güler, Rektörlüğün talebi doğrultusunda, ODTÜ’de gerekli emniyet tedbirlerini alan güvenlik güçlerince; töreni protesto etmek amacıyla diğer üniversitelerden gelen öğrencilerle birlikte Enstitüye doğru yürüyüş yapmak isteyen topluluğa eylemlerine son vererek dağılmaları yönünde müteaddit defalar ikazda bulunulduğunu söyledi. Güler, şunları belirtti:

ORANTILI VE DİRENCİ KIRACAK ÖLÇÜDE
“Topluluk içerisindeki yüzleri kapalı bazı şahısların barikatta görevli güvenlik güçlerine şişe, taş, çekiç vb. materyallerle doğrudan saldırmaları üzerine, eylemcilerin Enstitüye ulaşmasını engellemek ve saldırıları bertaraf etmek amacıyla güvenlik güçlerince orantılı ve direnci kıracak ölçüde sulu ve gazlı müdahalede bulunulmuştur.

YETERLİ MİKTARDA GEREKTİĞİ KADAR
Geç saatlere kadar misket, taş, çok sayıda maytap, molotof vb. cisimlerle saldırılarını sürdüren ve dağılmamak için direnen eylemcilere, yeterli miktarda ve gerektiği kadar gaz mühimmatı kullanılmış, eylemde 3 vatandaş ile 18 güvenlik görevlisi çeşitli yerlerinden yaralanmış, polis araçlarında ise maddi hasar meydana gelmiştir.”

“MODERN ÜLKE TEŞKİLATLARINDA OLDUĞU GİBİ”
Bakan Güler, “Ayrıca, göz yaşartıcı gaz silahları ve mühimmatı, bütün modern ülke güvenlik teşkilatlarında olduğu gibi Teşkilatımızda da 2559 sayılı Kanun kapsamında, göz yaşartıcı gazların kullanımını düzenleyen genelge ve yönergelerde yer alan esaslara uygun olarak yetkili amirin emri ve gözetimi altında, bu konuda eğitim almış personel tarafından kullanılmaktadır” dedi.