ODTÜ'ye polis müdahalesi

ODTÜ'ye polis müdahalesi
ODTÜ'ye polis müdahalesi
ODTÜ'den geçmesi planlanan yola karşı direnen gruplara bu sabah polis tarafından müdahale edildi. Olaylarda en az 14 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.
Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

ODTÜ ve 100. Yıl Mahallesi sakinlerinin ODTÜ'den geçecek yola karşı direnişlerini sürdürdükleri alana bu sabah polis tarafından müdahale edildi. Yol çalışması için bölgeye gelen dozerlere TOMA ve akrepler de eşilik etti. Daha önce tellerle çevrilmiş alanda yıkım çalışmalarına başlandı.

ODTÜ’lüler ve 100. Yıl İnisiyatifi üyeleriyle polis arasında arbede çıktı. Kol kola girerek insan zinciri oluşturmaya çalışan üniversiteliler ve mahalle sakinlerine polis müdahale etti. Olaylarda ilk belirlemelere göre 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların 10 Nisan Karakolu'na götürüldükleri öğrenildi.

ODTÜ'ye polis müdahalesi


ODTÜ yönetimince izin verilen yolun yapımına karşı çıkan ve günlerce burada bekleyişini sürdüren eylemcilere sabah saatlerinde müdahale edildi. Ancak eylemciler buna rağmen inşaat makinalarının ve dozerlerin alana girmesini engellemeye çalıştı. Bazı eylemciler dozerin önüne oturdu. Polis eylemcileri alandan çıkarmaya çalışırken, bazı kişileri de gözaltına aldı.

Eylem yapılan alana girişler Ankara Büyükşehir Belediyesi görevlileri tarafından tutuldu. Çok sayıda çevik kuvvet ve TOMA bölgede bekletilirken, iş makinaları alana girerek çalışmaya başladı. Belediye tarafından inşaat alanına girişi engellemek için bant çekildi. Ayrıca, bölgede inşaat çalışması olduğunu gösteren tabelalar yerleştirildi. Eylemciler bu duruma tepki gösterdi. Bir eylemci, “Madem yapıyorsun ruhsatını koy ortaya, bir tabelayla mı olacak. Tabela koymanız bizim gideceğimiz anlamına gelmiyor. Biz burada olmaya devam edeceğiz, hukuksuz olanın tabelası olmaz” dedi.Yolun geçeceği ve eylem alanının yan tarafında bulunan restoranın bahçesindeki ağaçların kesildiği haberi gelmesi üzerine eylemciler, restoranın içerisinden bahçeye çıktı. Bir eylemci ağaçlardan birine sarılarak oturdu. Diğer eylemciler bahçenin girişinde kolkola girerek ağaçların kesilmesine engel olmaya çalıştı. Bu arada çevik poliste eylemcilere karşı kalkanları ile önlem aldı. Eylemciler ise "Mahalleme, parkıma, ormanıma dokunma" ve "Otoyol yapma boşuna, yıkacağız başına" şeklinde sloganlar attı. Bu esnada eylemciler ile bir polis amiri arasında da tartışma yaşandı. İnşaatın ruhsatsız olduğunu söyleyen eylemcilere polis, “Muhatabınız ben değilim” diye yanıt verdi. Daha sonra çevik kuvvet kalkanları ile öğrencileri restoranın içine doğru sürükledi. Eylemciler restoran içinde bulunan çit ile çevik kuvvet kalkanları arasında sıkıştı. Eylemciler ile polis arasında burada kısa süreli bir arbede yaşanırken, polis biber gazı da kullandı. Bunun ardından da restoranın bahçesinde bulunan ağaçlar sökülmeye başlandı.

TMMOB söz konusu inşaatın ruhsatsız olduğu gerekçesiyle bugün dava açmak için başvuru yapacak. 


İKİNCİ MÜDAHALE
TMMOB Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan ve Şube Genel Sekreteri Tezcan Karakuş Candan, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar ile görüşmelerinin ardından basın açıklaması yaptı. Candan, Rektör ile görüşmeye gitmeden önce ağaçların durduğunu, ancak döndüklerinde ağaçların sökülmüş olduğunu gördüklerini belirterek, polis barikatını aşarak ağaçların yanına gitti. Eylemciler de Candan ile birlikte gidince, polis, “çıkın yoksa müdahale ederiz” dedi. Eylemcilerin çıkmaması üzerine polis biber gazı ile, birinci müdahaleden daha sert bir şekilde müdahale etti. Bu arada olayı izleyen gazeteciler de biber gazından etkilendi.ODTÜ: İki yol var birini istemiyoruz 

ODTÜ için soru önergesi: Neden 20 yıl sonra?


Ankara Büyükşehir Belediyesi: ODTÜ yolunu yılbaşında açarız