'ODTÜ'ye yakışmaz'

'ODTÜ'ye yakışmaz'
'ODTÜ'ye yakışmaz'
Üniversitede başörtülülere müdahale tepki aldı. Gül, bu davranışın ODTÜ'ye yakışmayacağını söyledi. Üniversite inceleme başlattı.

ODTÜ’de önceki akşam bazı öğrencilerin ‘yurt tartışması’ sırasında başörtülü öğrencilere yönelik sözlü müdahalesi tepki yarattı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olaya, “Bu tip davranışlar hem yakışmaz hem de kimsenin gücü yetmez” diyerek tepki gösterirken; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , “YÖK gereğini yapacak, biz de gereğini yapacağız” dedi. ODTÜ Rektörlüğü’nün de olayla ilgili inceleme başlattığı açıklandı. Başörtülü öğrencilerin de suç duyurusunda bulunacağı belirtildi.

YÖK: Gerekli yasal müdahale yapılacak

ODTÜ’de önceki gün sosyal medyaya yansıyan, başörtülü öğrencilere yönelik müdahalenin görüntülerine sert tepkiler gelirken, ODTÜ Rektörlüğü olayla ilgili inceleme yapıldığını duyurdu. Açıklamada, “ODTÜ öğrencilerinin kıyafetleri nedeniyle üniversitede sorun yaşamaları veya eğitim haklarının kısıtlanması söz konusu değildir. Kayıtların ikinci günü yaşanan ve medyaya ‘kayıt yaptırmak isteyen başörtülü öğrenciye müdahale’ olarak yansıyan olay, kayıtların yapıldığı binanın dışında bekleyenler arasında yaşanmıştır. Konu üniversitemizce ayrıntılı olarak incelenmektedir” denildi.
YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya da “ODTÜ yönetiminin derhal soruşturma açmasını bekliyoruz. Bu konuda gerekli yasal müdahale yapılacak” dedi.

Gül: Baskı yapmayalım

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, olaya ilişkin soru üzerine, “Kılık kıyafet bütün bunlar, bu tartışmalar çok geride kalmıştır. Onun için Türkiye ’nin en seçkin üniversitelerinden birisidir ODTÜ. Bu tip davranışlar hem yakışmaz hem de kimsenin gücü yetmez. Bu şekilde herhangi bir öğrenciye fikrinde dolayı baskı yapmayalım” dedi.

Erdoğan: Takipçisiyiz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, St. Petersburg’da yaptığı açıklamada olayı şöyle değerlendirdi:
“Türkiye’de sol her zaman ötekileştirmiştir. Şu anda ODTÜ’deki zihniyeti çok açık görüyoruz. Bu ülkenin evlatlarına ötekileştirme kampanyası yürütülüyor. YÖK gereğini yapacak, biz de gereğini yapacağız. Polisimizin üniversitelerde görev almasını neden istediğimi bu olay ispatlamıştır. Onlar stant açacak ama başörtülüler stantları kullanamayacak, böyle bir şey olur mu? Gereği neyse yapılır, biz de sonuna kadar takipçisi oluruz. ODTÜ’de yol çalışması var. Bir grup genç yolun yapımını engellemeye çalışıyor. Bunlar her şeyin önünü keserler. Ön keserlerse açmak güvenlik güçlerinin görevi. Ön açılacak, bu yollar yapılacak.”

Bozdağ: ODTÜ izin vermemeli

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Twitter’da, “ODTÜ’de başörtülü öğrencilere yapılan çirkin müdahale, eğitim hakkının engellenmesidir. ODTÜ yönetimi, bu tür çirkinliklere izin vermemelidir. Bilinmeli ki hukuka aykırı bir davranışla eğitim hakkının kullanılmasını engellemek, suçtur” diye yazdı.

MHP : Doğru olmamıştır

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır da Meclis’te sorular üzerine, “Doğru olmamıştır. Türkiye, 21. yüzyılı yaşarken, bireysel hak ve özgürlüklerin kısıtlanması kabul edilemez. ODTÜ gibi güzide bir üniversitede bunların olmasını istisna olarak görmek istiyoruz” dedi.

‘ODTÜ’yü yansıtmıyor’

ODTÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Esad Özen de kınadıkları bu olayın ODTÜ’yü yansıtmadığını belirtti: “Mağdur arkadaşlarımız için gerekli çalışmaları yaparak şikâyette bulunacağız. Ayrıca yeterli müdahaleyi yapmayan özel güvenlik ve idari birimleri göreve davet ediyoruz.”


  http://www.radikal.com.tr/114965211496523

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  .. - xyuıop

  en çok cumhurbaşkanının kanına dokunmuştur zaten. sevimli görünmeye çalışıp saman altından su yürüten cemaatçiler sizi

  ... - xyuıop

  rantçı cemaatçilerin hiçbir üniversitenin sınırları içerisine girmemeli. bu ülkeden bir şey olmaz. bu kesimle diğerlerinin kavgası hiç bitmeyecek. benim anlamadığım %20 lik bile oy potansiyeli olmayan partinin hala oy oranının yüksek olması. anket araştırmalarına inanmıyorum.

  yakışırrr - stoptheevil

  Bence bu olay çok iyi oldu gezi ruhu ve onun destekçilerinin gerçekte ne kadar özürlükçü olduklarını anlatan mükemmel bir tablo.Böylece giderek yalnızlaşacaklar. Onlar sadece kendi düşüncelerine özgürlük isterler.aslında ne kadar faşist olduklarını biz zaten biliyordukta ülkemin insanlarıda tekrar görmüş oldu.insanları dış görünüşleriyle değerlendirmek doğru olmaz ama zaten tiplere bakarsakta içlerinde güzellik barındırmadıklarını görürüz için dışa yansıması sanırım.