Ödül töreninde olay çıktı

Ödül töreninde olay çıktı
Ödül töreninde olay çıktı
Yurtdışında ilgi gören Türk dizilerinin ödüllendirildiği törende sahneye çıkan yapımcı Necati Aslan, Erdoğan'ın çok sevdiğini ancak hiç iş yapamadığı için geçinemediği yüksek sesle söyleyince sahneden indirildi.

İSTANBUL - Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği, Hilton Oteli’nde düzenlediği törenle yurtdışında ilgi gören Türk dizilerinin oyuncu ve yapımcılarına teşekkür plaketi verdi.

Ödül töreni öncesi sahneye çıkan ve kendisini yapımcı olarak tanıtan Necati Aslan, "35 yıllık yapımcıyım geçinemiyorum" dedi. Korumaların müdahalesi üzerine "Ben terörist değilim" diye bağıran Aslan, "35 yıl emek verdim. Hiçbir ödülüm yok. 85’te Osmancık dizisini çektik. Bugüne kadar yoktum. Ben hayatımı, milletimi ve devletimi Allah’ına kadar seviyorum. Ben Tayyip Erdoğan manyağıyım. Ama hayatımda bir şeyim yok. Kiramı bile veremiyorum. Hiçbir şeyim yok. 35 yıl emek verdim. Bir gün bile başka bir şey yapmadım. Sadece sinema yaptım." dedi.

Bunun üzerine programın sunucusu " Müdahale etmek gerekiyor. Burası başbakanlık önü değil. Politika yeri de değil" dedi. Korumalar da Aslan’ı dışarı çıkarttı.

Ardından Bakan Günay konuşmasını yapmak üzere sahneye çağırıldı. Sahneye çıkan Günay, "Bu akşamın haberini ürettik galiba" dedi.

Günay’ın bu sözleri gülüşmelere neden oldu. Günay "Son yıllarda gerçekten Türkiye sinemasını desteklemeye çalıştık. Yeni sinema kanunu hazırlıyoruz . Ama diziler gerçekten kendiliğinden Türkiye’yi dünyaya çıkardılar. Önceki yıllarda nereye gidersek gidelim birçok dizinin adını, oyuncularını ben yurt dışından öğrendim. Öncelikle orada telaffuz ediliyordu. Dönüp gelip zaman ayırarak bakmaya başladım. Birçok bakan arkadaşım artık bana kendi gezilerini bizim dizelere göre ayarladıklarını söylüyor. Şimdi Türkiye sineması için yeni kanun hazırlığımız var. Bakanlar kuruluna geçen hafta sevk ettim ve sanıyorum ki önümüzdeki toplantılarda bunun sunumunu yapacağım. Orada dizileri de devletin doğrudan doğruya bazı projeleri desteklemelerini de eski kanunda olmayan yeni düzenlemeler olacak. Ve dizi oyuncularının telif, emek haklarını da güvenceye almış olacağız. Dizilerdeki güzellikleri görüyoruz ama onun arkasında bir meşakkat var. Bunların farkındayız ve dizide çalışan arkadaşlarımızın haklarını yeni kanunla daha güvence altına almış olacağız" diye konuştu.

Konuşmanın ardından ödül törenine geçildi. Kanal D televizyonunda yayınlanan Kuzey Güney, Aşk-ı Memnu, Öyle Bir Geçer Zaman ki, Gümüş, Kayıp Şehir, Binbir Gece, Ihlamurlar Altında ve Yalan Dünya dizileri ile Muhteşem Yüzyıl, Kurtlar Vadisi, Ezel, Suskunlar, Beni Affet ve Deniz Yıldızı dizileri ödüle layık görüldü. Kuzey Güney dizisinin oyuncuları Buğra Gülsoy ve Öykü Karayel ile Ay Film Yapım’ın sahibi Kerem Çatay’a ödülünü, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay verdi.

TUROB Başkanı Timur Bayırdır ise, Muhteşem Yüzyıl dizinin oyuncu Halit Ergenç ile Nur Fettahoğlu’na ödül verdi. Halit Ergenç, "Benim bir keşkem var. Keşke biz bugün cumhuriyet ve Osmanlı dönemi ile ilgili sayısız sayıda yapılmış diziler ve filmlerin ardından yapılmış bir prodüksiyon olsaydık. Biz biliyoruz ki bir proje dalında ilkse biz ilk olduğumuz söylemiyoruz. Tabi? ki yapılmış başka projeler de var. Bu kadar başarı kazanmış bir proje olarak ilkse muhakkak bu kadar çok eleştiriye bazen tahribata uğrayacak bazen saldırıya uğrayacak bunlara maruz kalabilir. İşte burdada aslında biz yapmak istediğimiz noktaya ulaşmışız demektir. Çünkü bir televizyon dizisi aslında belgesel olarak insanlara ders verme mecburiyeti taşımamalı ama insanların kafalarında sorular yaratıp bu soruların cevaplarını arama isteği uyandırıp birbirleriyle konuşmaya ve tarihi gerçekleri öğrenmeye yönlendirir. Umarım bizden sonra bizden çok daha iyi işler yapacak. İnsanlar için bugün bizim yaşadığımız korkutucu ürkütücü ve vazgeçirici olmaz da bizim yurtiçi ve yurtdışında kazandığımız başarıları yakalar." şeklinde konuştu.
Bakan Günay, organizasyona katkılarından dolayı Hilton Worldwide Türkiye Üst Sınıf Oteller Bölge Müdürü Armin Zerunyan’a da teşekkür plaketi verdi. Oyuncu ve yapımcılar Bakan Günay ile toplu hatıra fotoğrafı çektirdi.

DHA - Süleyman KAYA