OECD: Dayak yese de okulu en çok seven Türk çocukları!

OECD: Dayak yese de okulu en çok seven Türk çocukları!
OECD: Dayak yese de okulu en çok seven Türk çocukları!

OECD?ye üye 30 ülkede çocuklara gösterilen ilgi, özen, bakımın ele alındığı raporda Türkiye, ?tüm ölçütleri yetersiz? iki ülkeden biri oldu. Fotoğraf: iRFAN YAKIŞIK / aa

ANKARA - Kalkınmada batılı parlamenter demokrasiyi benimseyen ülkelerin oluşturduğu Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), çocukları gittikleri okulu en fazla seven ülkenin Türkiye olduğunu belirledi. Onca yoksunluk ve fakirliğe karşın okullarını çok seven Türk çocukları, ‘ilgi, ihtimam, bakım, özen’ gibi ölçütlerin değerlendirildiği rapora göre, Meksikalı çocuklarla birlikte 30 ülkelik sıralamanın en altında yer aldı.
Türkiye eğitim, sağlık, dayak dahil çocuklara ilgi, özen ve bakımın altı ölçütle değerlendirildiği araştırmada, Meksika ile birlikte ‘tüm ölçütleri yetersiz’ iki ülkeden biri oldu.
OECD’nin ‘Çocuklar İçin Daha İyisini Yapmak’ başlıklı raporu yayımladı.  Raporda “Sonuçlar, şiddetle en çok karşılaşan ve kavga edenler onlar olsa da Türk çocuklarının okullarını en çok sevenler olduğunu göstermekter. Türkiye çocuklarının çoğunluğunun okullarından hoşlandıklarını belirttikleri tek ülkedir” denildi.

Eğitim refahında sonuncu
Raporda göze çarpan bazı tespitler şöyle: Lüksemburg’da çocukların ortalama geliri, Türkiye’deki çocukların ortalama gelirinden yedi kat fazla. Çocuk yoksulluğu Türkiye’de Danimarka’dakinin dokuz katı fazla. Bebek ölümlerinde en büyük fark Türkiye ve Meksika ile geri kalan OECD ülkeleri arasında bulunuyor.  ‘Eğitim refahı’ sıralamasında  birinciliği Finlandiya, ikinciliği Kore, üçüncülüğü Kanada aldı. Türkiye sonuncu. (anka)