Öfkeli kalabalık yönetmeni dövdü

Dizi setine 'imaj' baskını

'Yaralı Yürek' dizisindeki tecavüz sahnesi ile töre baskısının Şanlıurfa'yı kötü tanıttığını ileri süren 30 kişi dizi setini bastı. Grup, yönetmen Ömer Kızıltan'la yardımcısı Celal Çimen'i dövüp seti altüst etti.

ŞANLIURFA - Show TV'de yayınlanan 'Yaralı Yürek' adlı dizinin Şanlıurfa'daki setini basan bir grup, yönetmen Özer Kızıltan'la yardımcısı Celal Çimen'i dövüp seti tahrip etti. Olayla ilgili yedi kişi gözaltına alındı.
İddiaya göre, başrollerini Vildan Atasever'le Serdar Özer'in paylaştığı, töre baskısı ve tecavüz sahneleri nedeniyle yayına başladığından bu yana kentte tepkiye yol açan dizinin Şanlıurfa'ya 25 kilometre uzaklıktaki Kızlar Köyü'nde bulunan setine gelen yaklaşık 30 kişi, yönetmen Kızıltan ve yardımcısı Çimen'le tartıştı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine grup, yönetmen ve yardımcısını sopa ve taşlarla dövdü. Setteki bir kamerayı kıran grup daha sonra kaçtı.
Kızıltan ve Çimen, Şanlıurfa Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınırken, jandarma olayla ilgili soruşturma başlattı. Olayla ilgili yedi kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.
Başından ve vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanıp dişleri kırılan yönetmen Kızıltan, "Seti basan 30 kadar kişi tekbir getirerek bize saldırdı. Çoğunluğu sakallıydı. Bize, 'Urfa'nın namusunu kirletiyorsunuz' diye bağırdılar. Silah gösterdiler. Canımızı zor kurtardık. Şu an ölü de olabilirdik. Sopalarla ölesiye vurdular" dedi. Kızıltan, dizinin devam edip etmeyecekleri sorusunaysa "Şu an onun kararını vermedik. Daha sonra değerlendireceğiz" karşılığını verdi.
Şanlıurfa Belediye Başkanı AKP'li Ahmet Fakıbaba ve bazı sivil toplum örgütleri, dizinin Şanlıurfa'nın törelerini Türkiye'ye kötü tanıttığı ve tecavüz sahneleri nedeniyle çekimlerin durdurulmasını istemişti.
'Takva'yı yönetmişti
'Gülbeyaz', 'Cemile', "Kurşun Yarası' gibi televizyon dizilerini yöneten Kızıltan'ın ilk filmi 'Takva' Antalya'dan dokuz 'altın portakal'la dönmüştü. 'Takva' Kızıltan'a Antalya'da Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü'nü ve 57. Berlin Film Festivali'ndeyse FIPRESCI Ödülü'nü kazanmıştı. (dha, Radikal)