Oflu İsmail'in cephaneliği!

33 kişilik çetesiyle birlikte yakalanan ve 'Oflu İsmail' olarak tanınan İsmail Hacısüleymanoğlu'nun 'erken tahliyesi' mercek altında.

İSTANBUL - 33 kişilik çetesiyle birlikte yakalanan ve 'Oflu İsmail' olarak tanınan İsmail Hacısüleymanoğlu'nun 'erken tahliyesi' mercek altında.
İtalya'da uzun yıllar tutuklu kaldıktan sonra Mayıs 2006'da Türkiye'ye iade edilen Hacısüleymanoğlu'nun 1970'li yıllarda işlenen cinayet nedeniyle dört yıldan fazla cezaevinde kalacağı sanılıyordu. Ancak aynı yılın ekim ayında baypas ameliyatı olan Hacısüleymanoğlu, tutukluluk süresinin büyük bölümünü hastanede geçirdi ve 13 Nisan 2007'de, 'Rahşan affı' olarak bilenen yasayla tahliye edildi.
Emniyetin açıklamasına göre, Oflu İsmail'in Türkiye'ye gelmesinden sonra aile üyelerinde gözle görülür hareketlilik başladı. Suç örgütünün yoğun şekilde çek senet tahsilatı, yaralama ve tehdit eylemlerine karıştığını saptayan polis, sekiz ay süren takibin ardından 'Çetele' adını verdiği operasyonu başlattı. Hacısüleymanoğlu'yla birlikte 34 kişi gözaltına alındı.
'Köşk'ten çıkanlar...
Emniyet'in açıklamasıyla çetenin faaliyetleri de açıklık kazandı. Çetenin, Şişli'de bir gece kulübünden alınan haracın düşürülmesi için aracı olan Erkan Ünlü'yü öldürdüğü, bir tekstilciyi haraç almak için tehdit ettiği ve benzer 25 suça karıştıkları saptandı. Zanlıların 'köşk' diye bahsettiği Hacısüleymanoğlu'nun evinde ruhsatsız iki tabanca ve baston görünümlü kılıç bulundu. Aramada 17 ruhsatsız ve üç ruhsat süresi geçmiş tabanca, 300 mermi, birer adet içi boş el bombası, çok sayıda bıçak ve muşta, Hint keneviri ve yağma yapılarak elde edilen 34 bin dolar ele geçirildi.
Hacısüleymanoğlu'nun tahliyesinde usulsüzlük yapıldığı iddiası da savcılıkça inceleme alındı. Tahliyeye kamuoyunca tanınan bazı isimlerin aracılık yaptığı öne sürüldü.