Oğlu için 450 kilometre yürüdü

Isparta'da oturan Birol Kaplan'ın oğlu Emir, iki aylıkken sararmaya başladı. Kilo alması yavaşlayan Emir'e PFIC (ilerleyici ailesel karaciğer içi safrayolu hastalığı) teşhisi konuldu.

İZMİR - Isparta'da oturan Birol Kaplan'ın oğlu Emir, iki aylıkken sararmaya başladı. Kilo alması yavaşlayan Emir'e PFIC (ilerleyici ailesel karaciğer içi safrayolu hastalığı) teşhisi konuldu.
Bir yıllık tedavinin sonunda tek çarenin organ nakli olduğuna karar verildi. Pazarlamacılıkla geçinen baba Birol ve anne Elif Kaplan oğullarını İzmir Ege Üniversitesi Hastanesi'ne getirdi.
Ama annenin kan grubu uymadı, 110 kiloluk 'dağ gibi' bir adam olan babanınsa karaciğerinin çevresinde yağlanma vardı, ondan da nakledilecek parça alınamadı. Aile İzmir'le Isparta arasında mekik dokurken, Emir'in durumu giderek kötüleşiyordu. Baba doktor kontrolünde sıkı bir diyete girdi. 1.5 ayda toplam 450 kilometre yürüyen 30 yaşındaki Kaplan, sadece 45 günün sonunda 110 kilodan 90 kiloya indi.
Nakil için son tetkik sonuçlarını bekleyen baba heyecanlı: "Ekmeği, hamuru, tatlıyı kestim. Her gün ortalama 10 kilometre, bazen 15 kilometreye yürüdüm. Gerekirse daha yüzlerce kilometre yürüyüp koşabilirim. Kilo vermek hiçbir şey. Oğlum için canımı verebilirim."
Emir'in doktoru Prof. Dr. Sema Aydoğdu da durumun aciliyetini vurguladı: "Emir'in hastalığı ciddi ve ilerliyor. Eğer babanın tetkikleri normal çıkarsa daha zayıflamasını istemeden önümüzdeki hafta nakil programına alacağız."