Oğlu için kızını öldüren anne takdir edilmeli mi?

Serpil U. için oğlu can kuşuydu. Çimen gözlüydü. Evli ve bir çocuk annesi kızı Verda'nın başka erkeklerle ilişkisi olduğunu iddia ediyordu.

ADANA - Serpil U. için oğlu can kuşuydu. Çimen gözlüydü. Evli ve bir çocuk annesi kızı Verda'nın başka erkeklerle ilişkisi olduğunu iddia ediyordu. 'Töre' çarkları çalışmaya başladı. 45 yaşındaki U. oğlunun cezaevine düşmesini önlemek için 21 Şubat 2005'te 24 yaşındaki Verda'yı tam 15 kez bıçakladı. U. polisteki ifadesinde, "Kızım evliydi, ancak başka erkeklerle ilişkisi vardı. Ben de namusumu temizledim. Öldürmem gerekiyordu, öldürdüm'' dedi. Kızını kendi elleriyle, üstelik tasarlayarak öldürdüğü için ömür boyu hapse mahkûm edildi.
Yazıya dökülen duygular
Adana E Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki U.'nun oğluna hasreti büyüktü. Bu hasreti yazıya dökmeye karar verdi. Mektup şöyleydi: "Merhaba Çakırım, can kuşum, çimen gözlüm, doğum günün kutlu olsun. İnsanlar yaşarken de ayrı olurmuş, çaresiz kalırmış. Sana 'Doğum gününde ancak toprak olursam yanında olamam' diyordum ama yaşıyorum. Gözümün önün oluşan esmerlikle, saçlarıma düşen aklarla, evlat acısı düşmüş yüreğimle, elimdeki kelepçelerimle...
Bebeğim, önüme taş duvar olmuş tel örgüler, demir parmaklıklar, istesem de gelemiyorum. Seninle geçirdiğim her an şu an gözlerimde bir hayal, göz bebeklerimde bir damla yaş damlamaya hazır.
Seni ölesiye özledim. Sana verecek bir armağanım yok ama ben senden bir şey istiyorum. İkimiz için bir armağan. Gitarını eline al, bizim için 'Telli turnam bizim ele varırsan' türküsünü söyle, tıpkı eski günlerdeki gibi.
Çimen gözlüm, anneler çocuklarının sesini her yerden duyar, sen her bana seslenişinde ben seni duyuyor olacağım, bedenim olmasa da ruhum hep seninle..."
Cezaevleri arasında yapılan mektup yarışmasında U.'nun satırları ikincilik ödülüne layık görüldü. Cezaevini ziyaret eden AKP Adana Milletvekili Ayhan Zeynep Tekin Börü, annenin hasretinden çok etkilendi. Ziyarette duygulu anlar yaşandı.
Kanundaki tüm caydırıcı düzenlemelere rağmen töre bir aileyi bölmüştü. Annenin oğluna sevgisi büyüktü. Oğlunun gözleri çakırdı, çimen rengiydi. Peki ya kızı. Acaba onun gözleri ne renkti? (Radikal, aa)