"Oğlum bak git" davasında temizlik işçisine 740 lira ceza

"Oğlum bak git" davasında temizlik işçisine 740 lira ceza
"Oğlum bak git" davasında temizlik işçisine 740 lira ceza
Temizlik işçisi ile bir çocuk arasında "Oğlum bak git" diye başlayan ve sonrasında kavgaya dönüşerek mahkemeye taşınan olayda hakim son sözü söyledi.

KOCAELİ - Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde temizlik işçisi ile bir çocuk arasında “Oğlum bak git” diye başlayan ve sonrasında kavgaya dönüşerek mahkemeye taşınan olayda, sanık temizlik işçisi Selçuk Kahraman'ın “740 lira adli para cezası” ile cezalandırılmasına, olayda kullanılan süpürgenin de Gölcük Belediyesi'ne iadesine karar verildi.

Gölcük Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanık Selçuk Kahraman, avukatı Nuray Korkmaz, mağdur avukatı İbrahim Ulufer katılırken, müşteki Cesim K. ve oğlu Yasin K. (17) ise katılmadı.

Mağdur avukatı Ulufer, sosyal inceleme raporuna diyecek sözü olmadığını söyledi.

Sanık avukatı Korkmaz ise raporla ilgili takdir yetkisinin mahkemede olduğunu ifade etti.

Tanık Yiğit Ali B. beyanında, “Ben ve Ufuk olay tarihinde birlikteyken Yasin K. arkamızdan gelmekteydi. Yasin bize hitaben küfürler ediyordu. Sanık, mağdur Yasin'i küfür etmemesi konusunda uyardı” diye konuştu.

Tanık Yavuz Selim A. ise olay günü parkta oturduğunu, sesler üzerine olay yerine gittiğini belirterek, “Bana video kaydı yapmamı söylediler, telefonuma kayıt yaptım. Yasin sanığa laf atıyordu. Bunun üzerine sanık Yasin K'ya vurdu” şeklinde konuştu.

Yasin K'nın avukatı Ulufer, tanık beyanlarında aleyhe olabilecek beyanları kabul etmediklerini söyledi.

Sanık avukatı Korkmaz ise tanık beyanlarında aleyhe olabilecek beyanları kabul etmediklerini kaydetti.

Tanıkların dinlenmesinin ardından sanık avukatı Korkmaz'ın mahkemeye sunduğu olayla ilgili cep telefonu görüntüleri izlendi.

“SUÇ İŞLEME KASTIM YOKTU”

Mağdur Yasin K'nın avukatı Ulufer, önceki beyanlarını aynen tekrar ettiklerini, eylemin gerçekleştiğini ifade ederek, sanık Kahraman'ın cezalandırılmasını istedi.

Kahraman, savunmasında emanete kayıtlı süpürgenin Gölcük Belediyesi tarafından kendisine zimmetlenmiş olduğunu, süpürgenin belediyeye ait olduğunu söyledi.

Kahraman, “Ben uyardım, mağdur üzerime geldi. Olay bu nedenle gerçekleşmiştir. Suç işleme kastım yoktu. Beraatımı istiyorum” dedi.

Mahkeme hakimi, “kasten yaralama” suçundan sanığa verilen 37 tam günlük adli para cezasının suçun işlenişi ve sanığın ekonomik durumu dikkate alınarak, günlüğü takdiren 20 liradan hesaplanarak “740 lira adli para cezası”na dönüştürülmesine, olayda kullanılan “ağaç saplı süpürgenin” Gölcük Belediyesi'ne iadesine karar verdi.

“VERİLEN KARARA İTİRAZ ETMEYECEĞİZ”

Sanığın babası Mustafa Kahraman, duruşmanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, karara itiraz etmeyeceklerini belirterek, adalete güvendiklerini söyledi.

Artık yapacak bir şey olmadığını dile getiren Kahraman, bir gazetecinin “Oğlum Bak Git” isimli film için kendilerine daire verilip verilmediğini sorması üzerine, “Daireyi verdiler, 10 sene ipotek ettiler. 10 sene beni kullanmaya kalktı, biz de kabul etmedik. Benim çocuğumu 10 sene kullanacaktı, ben de kabul etmedim. İpotek olmasaydı kabul edecektik, öyle yapınca kabul etmedik” diye konuştu.

Kahraman, bundan sonra olayla ilgili başka bir girişimde bulunmayacaklarını ifade ederek, “Mağdur olduk tabii. Çocuğum evden dışarı çıkamadı. Onun çoluk çocuğunun ne durumda olduğunu bir Allah bilir, bir de ben bilirim” dedi.

Oğlunun işine devam ettiğini belirten Kahraman, artık bu işin bittiğini, geçen süreçte çok mağdur olduklarını sözlerine ekledi. (aa)


  ETİKETLER:

  Mahkeme

  ,

  Gölcük

  ,

  Çocuk

  ,

  Daire

  ,

  Ceza

  ,

  Para

  ,

  suç

  ,

  lira

  ,

  film

  ,

  sosyal

  ,

  ipotek

  ,

  İnceleme

  ,

  kayıt

  http://www.radikal.com.tr/112376211237625

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Günlüğü 20 liradan ? - istanbulia

  İşçiye neden denetimli serbestlik değilde direk para cezası kesiyorlar

  Hakim Ayıp Etmiş - soner06

  Olayı izlediğimde temizlik işçisinin durumuna üzülmüş ve çocuğu süpürge sapı ile hırpalayınca rahatlamıştım.İçimden, şimdi bu çocuğu ailesi de cezalandırır diye geçirmiştim. Aile benim düşüncemin tam tersini yapıp çocuğunu ödüllendirmiş ve gariban işçiyi mahkeme marifetiyle ikinci kez para cezasıyla zor durumda bırakmış. Bu karar olayı izleyen tüm vicdanları incitmiştir. O zaman adalet adil olamamıştır.

  Kepazelik - Ukelaa

  Hadi siyasi davalar çok karışık , kanunlar uygun değil anladık . Ama bu kadar basit , delileri bariz bir davada dahi toplum vicadınını rahatsız eden kararlar çıkıyorsa bu adalet sisteminde ciddi problem var demektir. Bu kepaze kararlara her ne sebep oluyorsa acilen çözüm bulunmalı , siyasi sistem , demokrasi vs. benim umurumda değil , adalet duygusu olmayan bir toplumda bu laflar zadece laf ebeliğidir . Konfiçyusun ünlü bir sözü vardır (kelime hatası olabilir özür dilerim) Adil yöneticilerin olduğu bir toplumda kanunlara gerek yoktur , adil yöneticilerin olmadığı bir toplumda ise kanunların adaleti sağlama gücü yoktur . Hukukcular bu sizin mesleğiniz , eğer içinize siniyorsa ne diyim , değilse o zaman birşeyler yapın .

  ... - mavi ve beyaz

  Peki görevliyi taciz etmenin, kışkırtmanın bir bedeli yok mu?

  Yargılanması gereken... - Jean-Luc Picard

  Eline kemer alıp kahramanlık yaptığını sanan çocuğun zihniyeti ve bu yaptığının kendisine kahramanlık olduğu düşüncesini aşılayan çevresinin zihniyetidir. Bu kafayla, biraz daha büyüyünce eline bıçak, tabanca alacak o zaman 740 lira ve süpürge iyadesiyle bu iş bitmeyecektir. 3. sayfa haberlerine konu nasıl çıkıyor sanıyoruz.