'Oğlum İsmail, yine rahat durmuyorsun'

'Oğlum İsmail, yine rahat durmuyorsun'
'Oğlum İsmail, yine rahat durmuyorsun'
Radikal muhabiri İsmail Saymaz'a Eskişehir Valisi Tuna'nın resmi adresinden "Oğlum İsmail..." diye başlayan e-posta gönderildi.

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz Davası’nın il dışında görülmesi yönünde görüş belirtmesini haberleştiren muhabirimiz İsmail Saymaz’a bir e-posta gönderdi. Vali Tuna, e-mailde “Siz zaten hem savcı, hem hakim, hem avukatsınız” dediği Saymaz’ı sert ifadelerle itham etti.
E-mailde, “Yine rahat durmuyorsun” diyen Vali Tuna, CNN Türk haber bülteninde Nevşin Mengü’ye konuşurken göstericiler için sarf ettiği “Birbirlerini dövdüler” ifadesinin, Saymaz tarafından çarpıtıldığını iddia ederek “Müebbet bile sizi kesmez. Bir daha aynı şekilde yorum yaparak bu konuyu işlersen sen adi ve şerefsizsin. Yerin altı da var unutma, eninde sonunda orada görüşeceğiz” diye yazdı.
Eskişehir Valisi Azim Tuna’nın dün saat 03.56’da ‘g.azim.tuna@icisleri.gov.tr’ şeklindeki e-posta adresinden, Saymaz’a e-mail yolladı. Radikal, Tataristan’da resmi ziyarette bulunan Vali Tuna’nın korumasına ulaşarak e-mailin Tuna tarafından gönderilip gönderilmediğini sordu. Tuna, koruması aracılığıyla, e-maili kendisinin gönderdiğini bildirdi. 

‘Yerin altı da var, unutma’

Vali Azim Tuna’nın İsmail Saymaz’a gönderdiği e-mail şöyle:
“Oğlum İsmail, yine rahat durmuyorsun. Benim Ali İsmail ile ilgili söylemediğim bir sözü tekrar ısıtıp veriyorsun ki sana özel olarak telefonda bunu izah ettiğim halde her fırsatta alçaklıkla bunu tekrar ediyorsun. Failler belirlendi, tutuklandı, yargılanıyor. Bunlardan pek memnun olmadın herhalde. Sana malzeme kalmadı derken mahkeme bize bir soru soruyor. Biz de savcılık da kamu düzenini düşünerek yüzbinlerce insanın yaşadığı bu şehirde olay çıkmasın diye görüşümüzü yazıyoruz. Bunlar her nasılsa yandaş avukatlarınız tarafından herhalde anında sizlere servis ediliyor. Kuşlar söyledi deme sakın inanmam! Neyse hiç önemli değil. Zaten biz ne dersek diyelim siz vermek istediğinizi veriyorsunuz. Siz bizim Ali İsmail için çok üzüldüğümüze de inanmazsınız. Demokratik tepkiye eyvallah ama amaçları kaos çıkarmak olanların fırsat beklediği bir ortamda bu davanın başka yerde görülmesini istemek Eskişehir’e ve halkın yararına bir şey yapmak demektir. Tabii ki takdir yargının. Diğer konulara girmiyorum çünkü yargılama devam ediyor. Ama siz zaten hem savcı, hem hakim, hem avukatsınız. Müebbet bile sizi kesmez. Bir daha aynı şekilde yorum yaparak bu konuyu işlersen sen adi ve şerefsizsin. Yerin altı da var unutma, eninde sonunda orada görüşeceğiz.”

‘Ben atmadım ama içeriğine katılıyorum’
Haberin www.radikal.com.tr’de yayınlanması üzerine Hürriyet gazetesi, Vali Tuna’ya ulaştı. Tuna, Hürriyet’in sorusu üzerine, “Mail adresi bana ait. Ancak maili ben yazmadım” dedi.
Vali Tuna, Hürriyet’ten Fevzi Kızılkoyun’a yaptığı açıklamada “Gönderilen mail adresi bana ait. Ancak o maili bizzat ben yazmadım. Mailde yazılanların bir bölümüne katılıyorum. Doğru ifadeler. Söz konusu muhabir sürekli bir şeyleri çarpıtarak yanlış yönlendirmeler yapıyordu. Mail üzerinde de aynı şeyi yapmış. Dediğim gibi maili ben yazmadım. Yurt dışındayım. Eskişehir’e döndükten sonra inceleteceğim” dedi.