Oğlum Saymaz'dan 'Sayın Saymaz'a

Oğlum Saymaz'dan 'Sayın Saymaz'a
Oğlum Saymaz'dan 'Sayın Saymaz'a
Radikal muhabiri İsmail Saymaz'a gov.tr uzantılı resmi adresinden "Oğlum İsmail" diye e-posta gönderen Vali Tuna, "Hedef gösterildim" dedi.

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna muhabirimiz İsmail Saymaz’a e-mail yoluyla hakaret etmesine dair yazılı açıklama yaptı. Vali Tuna, e-maili’nde “Oğlum İsmail” diye hitap ettiği Saymaz’a bu kez “İsmail Saymaz Bey” diye hitap ederken, “Saymaz’ın kişisel e-postasına gönderilen mail, yanlış ve çarpıtılmış haberlere sitem, bir manada tepki amacıyla ‘kişiye özel’ olarak gönderilmiştir ve medyada ele alınış biçimine ilişkin kişisel rahatsızlığımı ifade etmenin ötesinde bir anlam taşımamaktadır” dedi.
Vali Tuna, dün yaptığı açıklamada, e-mailin kendisi tarafından gönderildiğini kabul ederek “Sayın Saymaz, bu müessif olayı kendi bakış açısı ile ele almaya ve çarpıtarak sunmaya devam etmiştir. Söylemediğim ya da kastetmediğim manalar yüklediği sözleri sürekli gündemde tutmaya, özellikle şahsımı hedef haline getirmeye özel bir gayret sarf etmiştir” iddiasında bulundu.
‘Kişiye özel yolladım, süratle paylaşılması manidar’
Vali Tuna, “Olayın aydınlatılmasına yönelik kararlı tutumumuza rağmen olayla ilgili asılsız haberlerin devam etmesi kamuoyunun moralini bozucu ve tahammül sınırlarını zorlayan boyutlara ulaşmıştır” derken, bu e-mail’i göndermesini, “Yerli yersiz ve süreklilik arz eden yanlış ve çarpıtılmış haberlere sitem” diye açıkladı.
Saymaz’ı tehdit etmediğini savunan Tuna, “Bir manada tepki amacıyla ‘kişiye özel’ olarak gönderilmiştir ve medyada ele alınış biçimine ilişkin kişisel rahatsızlığımı ifade etmenin ötesinde bir anlam taşımamaktadır. Tehdit unsuru içermeyen ifadelerimin Sayın Saymaz tarafından farklı anlamlar yüklenmeye çalışılarak ve süratle kamuoyuyla paylaşılması oldukça manidardır” dedi.
E-posta sonrası Vali Tuna, kendisini arayan muhabirimize koruması aracılığıyla “Ben gönderdim” demişti. Fakat daha sonra Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, “Benim hesabımdan atıldı. Ben göndermedim fakat bazı kısımlarına da katılıyorum” diye konuşmuştu. Saymaz’ın avukatları Tuna hakkında suç duyurusunda bulunmak için harekete geçti. Saymaz, İçişleri Bakanlığı’na başvurarak şikâyette bulundu. CHP ’li Sezgin Tanrıkulu ve Umut Oran da vali hakkında soru önergesi verdi.

Basın örgütleri Vali’ye tepkili

Gazetecilere Özgürlük Platformu Dönem Başkanı Ahmet Abakay: Valinin bir saat dahi bu görevde kalması sakıncalıdır, tehlikelidir.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti: İçişleri Bakanlığı’nı göreve çağırıyoruz.
Türkiye Gazeteciler Sendikası: Halkın doğru haber alma hakkı için çalışan gazetecilere yönelik saldırılar artık son bulmalıdır.
DİSK Basın-İş: Eskişehir Valisi’ni ‘rahat durmaya’ çağırıyoruz.
Basın Enstitüsü Derneği: Bir hukuk devletinde valinin görevi gazetecileri tehdit ederek onları halkın bilgi ve haber alması yönündeki faaliyetlerini yapamaz hale getirmek olamaz.

İçişleri Bakanı Güler: Gazeteci arkadaşın da üslubu doğru değil

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna hakkında gazeteci İsmail Saymaz’a gönderdiği e-postayla ilgili işlem yapılıp yapılmadığı sorusu üzerine “Eskişehir Valisi kendisi bir açıklama yaptı. O açıklamayı okuyun. Ama biz o konuyla ilgili incelememizi sürdürüyoruz. Sayın Vali’ye soracağız; bu olay nedir, diye. Bana göre kendisi burada gerekli açıklamayı da yaptı. Biz üslubun doğru olmadığına inanıyoruz. Ama gazeteci arkadaşın da valiyle olan münasebetlerindeki üslubunun da doğru olmadığına inanıyorum. Çünkü Vali’nin iddiaları arasında; sürekli olarak sözlerinin çarpıtıldığı, farklı şekilde yakıştırmalar yapıldığını ifade ediyor” dedi. 

Cooper: Yüksek sesle mücadele

Ünlü basın özgürlüğü savunucusu Prof. Ann Cooper Ankara Üniversitesi’nin düzenlediği konferansta dünyanın en çok hapiste gazetecisi olan ülkesinin Türkiye olduğuna dikkat çekti. Eskişehir Valisi’nin gazeteci İsmail Saymaz’a tehdit ve hakaret içerikli mesajıyla ilgili Cooper, “Gazeteciler bu tür konularda mutlaka birlikte olmalı ve yüksek sesle mücadele etmelidir. Bunlara izin verilmemeli” diye konuştu. MEHMET BİLBER/ANKARA