@ismailsaymaz

Oğlumu her kuyuda aradım

Oğlumu her kuyuda aradım
Oğlumu her kuyuda aradım
Dargeçit'teki kuyuda bulunan Mehmet Emin Aslanın babası İbrahim Aslan, "18 yıl sonra en azından mezarı belli olacak. Bir dua okuyacağım" dedi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi
İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun raporu ile Mardin’de gözaltında faili meçhul cinayete kurban gittiği ortaya çıkan Mehmet Emin Aslan’ın oğlu ve babası Radikal’e konuştu. Babası gözaltına alındığında 2 aylık olduğunu söyleyen Kasım Aslan, “Şimdi babamın bir mezarı olacak” dedi. Baba İbrahim Aslan ise 18 yıl boyunca oğlunun izini aradığını ve her kuyunun, her taşın altına baktığını söyledi.
1995’te Mardin’in Dargeçit ilçesinde, PKK ’ya yardım ettikleri gerekçesiyle Dargeçit Jandarma Komutanlığı’nca 9 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 11 yaşındaki Hazni Doğan ve 28 yaşındaki Hayat Altınkaynak serbest bırakıldı. Ancak 7 kişiden bir daha haber alınamadı. Ailelerin ve İnsan Hakları Derneği Mardin Şubesi’nin ısrarlı takipleri sonucu 17 Şubat 2012’de, Dargeçit Bağözü Köyü’nde kazı çalışması yapıldı. 4 gün süren kazılarda bir kuyunun içinde yanmış insan kafası ve bazı kemikler bulundu. Adli Tıp Kurumu’nun ilk raporunda, kemiklerden birinin 19 yaşındaki Mehmet Emin Aslan’a ait olduğu tespit edildi.

‘En azından sorun’

78 yaşındaki baba İbrahim Aslan oğlunun 1995’te askeri yetkililer tarafından ifadesine başvurulacağı gerekçesiyle gözaltına alındığını belirterek şunları söyledi: “6 Kasım 1995 tarihinde askerler geldi. ‘Mehmet Emin’in ifadesine başvuracağız’ dediler. O günden sonra Mehmet Emin’den bir daha haber alamadım. Daha sonra birkaç defa Jandarma’ya gittim ‘çocuğum eve gelmedi’ dedim. ‘Burada gözaltında olduğunu söylediler’ dedim. Ancak her seferinde çocuğunuzu bıraktık bizde yok yanıtı verdiler. Gözaltına alındığında Mehmet Emin 19 yaşındaydı, askerlik vakti gelmişti. 18 yıl boyunca büyük acılar yaşadım. Her kuyunun dibinde oğlumu aradım. Çocuğum suçsuzdu. Oğlumun kemiklerini İdil’de toprağa vereceğiz. 18 yıl sonra da olsa onun bir mezarı olması, üzerine dua okuyacağım bir mezar olması benim için çok önemli. Suçluların bazılarının belediye başkanı olduğu söylendi. En azından bunların ifadesinin alınmasını istiyoruz.”
Babası gözaltında öldürüldüğü kanıtlanan Kasım Aslan, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Babam gözaltına alındığından 2 aylıktım. Bu nedenle babasız büyüdüm. Bana dedem ve ninem baktı. Ninem de hayatını kaybedince ciddi sıkıntılar yaşamaya başladım. Şimdi babama ait bir mezar olacak ve gidip dua edeceğiz. Duygularımı şimdi nasıl anlatacağımı bilemiyorum. Benim durumda olan 5-6 arkadaşım daha var. Onların babaları da kaybettirildi” diye konuştu.

Belediye başkanları şüpheli

Soruşturma dosyasında o dönemde görev yapan askeri yetkililer arasında şu anda Bodrum Gümüşlük Belediye Başkanı olan Mehmet Tire ve Sivas Çepni Belediye Başkanı Hurşit İlmen isimleri de yer alıyor.

Kayıp çavuşun eşi konuştu: Demek ki onların parmağı var


Mardin Dargeçit’teki kazılar sırasında bulunan kemiklerden birinin 1995 yılında kaybedilen yedi kişiden Mehmet Emin Aslan’a ait çıkması, hem diğer altı gencin ailesini hem de o tarihte bu cinayetleri bildiği için jandarma komutanlığında yakılarak öldürüldüğü iddia edilen Uzman Çavuş Bilal Batırır’ın eşi Hatice Batırır’ı da umutlandırdı. Hatice Batırır, “Ölümün örtbas edilmesi, onların (jandarmanın) parmağı olduğunu gösteriyor. Biz mezar istiyoruz, neler olduğunu öğrenmek istiyoruz” diyor.
Adana’da yaşayan Hatice Batırır, sorumlular hakkında halen dava açılmadığını belirterek, çocuklarının çiçek bırakacağı bir mezarın bile çok görüldüğünü söylüyor. Batırır şöyle devam ediyor: “Yaptı denilen insalara hiçbir şey yapılmıyor. Adamlar normal hayatına devam ediyor. Benim eşimin de kendi kurumu tarafından aranmaması ve ölümün örtbas edilmesi, onların parmağının olduğunu gösteriyor. Kimin yaptığı konusunda kesin bilgiye sahip değiliz ama yaşanan olay bunu gösteriyor. Hiç aranmadı, ‘Ümidinizi kesin’ diye bakılması ve bugüne kadar haber alınamaması... Niye kimse ilgilenmiyor? Niye aranmıyor ve örtbas ediliyor? O dönemde öyleydi ama bugün her şey çok farklı. Bunları bilmek çocuklarımın hakkı değil mi? Ölmüşse ölmüştür. Biz mezar istiyoruz. ’Babam burada yatıyor’ desin çocuklar”


  http://www.radikal.com.tr/112276611227665

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  faiiler belli ! - seyhan62

  dargecit, tarih 29 ekim merasiminde,mardinden gelen mahmut demiral,kan dokeceyine yemin ediyor,30 ekim operasyon basliyor,100 e yakin insan goz altina aliniyor,bunlarin içinde,hunharca katl edilen suleyman SEYHAN,ve buyuk kizi var,2 kasima kadar insanlik katl ediliyor iskencede yer DARGECIT TABURU,suleyman SEYHANIN kizinin karsisina o donemin yuzbasisi (daha sonra terfi binbasi oluyor)senin ve babanin SON gùnù oldugunu haykirip tokadi vuruyor,4 cu gùnde 7 kisi disinda herkes insanlik disi iskencelerden geçtikten sonra birakiliyor,bu insanlarin katl edilisini,kaymakam,savci dahil herkes biliyordu,SEYHAN aiilesinin ugraslari sonucu olaydan sonra'amnesty international'af orgutu yetkilileri diyarbakirda aiilelerle gorusup uluslar arasi basinin gundemine tasidilar,bunun uzerine mehmet TIRE,yeniden tehditler savurdu sizi de alacagim diye seyhan aiilesinin fertlerini hedefe koydu,bunun uzerine SEYHAN aiilesi dargeciti terk etmek zorunda kaldilar,dargeçit katliyami sorusturulmadi diye 2004 yilinda tc,mahkum edildi!katiller belli olugunu 18 yil once soylendi soylenmeye devam ediliyor,ancak ortada gorunmeyen seziz olmaya devam eden,savcilar SEYHAN aiilesi ve diyer aiileler geç kalmis adaleti beklemeye devam ediyiyor,

  Hukukun çarkı Fıratın ötesinde döner mi? - karçiçekleri

  Eğer hukuk ile bugünkü hükümet, darbeciler hakkında yaptıkları koğuşturma, sorgulama, tutuklamalar gibi faili meçhul cinayetkleri işleyenler hakkında da aynı duyarlılığı göstermezse toplumun ne hükümete ne de onun hukukuna inancı kalmaz.

  ÖLMÜŞ OĞLUNUN BULUNAN KEMİKLERİNE SEVİNMEK. - m.rozbilen

  Kim oğlunun ölmüş cesedine sevinir? İşte biz bu duruma geldik.Öldür,kaybet 18 yıl yasını tuttur.Sonra bulunan kemiklere sevin.Ne acı.Berfo ana da sevinemeden gitti.Devlet, kendi adına cinayet ve katliam yapan bu cellatları bulup cezalandıracağına,çakı bıçağı dahi bulundurmamışları düşüncelerinden dolayı yılardır cezaevinde tutuyor.Böyle adalet yok olsun.Böyle düzen yok olsun.Bu infazları yapanları düşünüyorum da hangi vicdan ve insanlık duygusuyla gözünüzü kırpmadan yaptınız ey zalimler.Hadi diyelim ki devlet emir verdi,peki siz nasıl kıydınız bu genc insanlara? 1995 yılında Yüksekovada bir çobanın PKK'lilerin yerini bilmiyor diye 2 yüzbaşı,1 teğmen ve erlerden oluşan birlik tarafından önce taranıp öldürülmeleri,arkasından da cesedin mayınla patlatılıp parça parça edilmesini neyle ve nasıl izah edeceğiz.Bu bilgiyi Taraf gazetesi 3 şubat 2010 tarihinde vicdanına yenik düşen bir er'in ihbariyle yayınlandı.Devlet bu cinayetleri aydınlatıp faillerini cezalandırdıkça inandırıcı olur.Aksi halde acılar dinmez ve yüzyıllarca dilden dile aktarılarak devam eder.

  zaman bu zaman - kızılcan

  Tüm bunlar yaşanmasına rağmen yine de kini, nefreti bir kenara bırakıp çözüm için uğraşan ve ilk adımı atanın Kürt kesimi olduğunu görsün herkes. Kanı kanla değil kanı suyla yıkamanın zamanı. Zaman başka zaman değil üstelik; bu zaman.

  Nazım - vancetti

  Nazım hayatta olsaydı Mutluluğun resmi şiirini değiştirir, 1954 Küba'sı yerine bana oğlumun kemiklerini bulduğum günün resmini çizebilirmisin Abidin Dino derdi. Benzer şeyleri Naziler Yahudilere yapmıştı. İnsanın esas içini acıtan ise, katillerin ellerini kolların sallayarak hala aramızda dolaşıyor olması.