'Oğlumu vuran bir polis'

Şemdinli'de meydana gelen olayların protesto edildiği Mersin'de tabancayla vurularak öldürülen 19 yaşındaki Murat Demir'in babası Ömer Demir, cinayetten polisi suçladı.
Haber: ALİ EKBER ŞEN / Arşivi
MUSTAFA İNSAN / Arşivi

MERSİN - Şemdinli'de meydana gelen olayların protesto edildiği Mersin'de tabancayla vurularak öldürülen 19 yaşındaki Murat Demir'in babası Ömer Demir, cinayetten polisi suçladı.
Dokuz çocuk babası olan Ömer Demir, Diyarbakır TCDD'de 22 yıl memurluk yaptıktan sonra bir çek soruşturması nedeniyle görevden alınmasını gururuna yediremediği için altı yıl önce Mersin'e göç ettiklerini söyledi. Demir, çocuklarından yetişkin olanların kışın narenciye, yazın da sera ekili bahçelerde çalışarak geçimlerini sağlamaya çalıştıklarını ifade etti.
'Evden, düğüne diye çıktı'
Tarım işçisi olarak çalışan oğlu Murat'ın hiçbir örgütle bağı bulunmadığını belirten baba Demir, 20 Kasım'da meydana gelen olayla ilgili şunları anlattı: "Oğlum o gün bir düğüne gitmek üzere evden ayrıldı. Çıkan olaylara bakmak için giderken, yol kenarında, ağaçların dibinde resmi bir polis arabasının beklediğini görüyorlar. Murat, kaldırıma çıkınca üniformalı bir polis memuru araçtan iner inmez, 10-15 metre mesafeden Murat'a ateş ediyor.
Polis, vuran polise kızdı
İki arkadaşı yardımına koşuyor. Aynı polis onlara da ateş ediyor. Tedavileri devam eden iki yaralı dışında, olayın, biri kadın iki tanığı var. O tanıkların verdiği bilgiye göre, olay sırasında polis aracından inen bir başka üniformalı polis, ateş eden arkadaşına küfür ediyor. 'Nasıl sıktın? Nasıl kıydın? Niye çocuğu vurdun suçsuz yere' diye tepki gösteriyor. Ondan sonra araçlarına binip olay yerinden gidiyorlar.
Bu görgü tanıkları olayı ayrıntısına kadar savcıya anlatıp, polis aracının plakasını vermişler. Yetkililer her şeyi biliyor. Artık bir açıklama yapılsın."
Olayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyacağını belirten Demir, "Diyarbakır'daki 180 haneli köyümüzde bugüne kadar hiçbir terör olayı yaşanmadı, korucumuz da yok. Buna karşılık Mersin'de böyle bir olay başımıza geldi" dedi. Demir, cenaze töreninde neden bölücü terör örgütü PKK bayrağı açıldığına ise şu yanıtı verdi: "Köyümüze götürüp cenazeyi defnedecektik. Fakat iş bu seviyeye geldi. Çok uğraştım, ama engelleyemedim."
Adli Tıp: Uzaktan vurulmuş
20 Kasım'da, Şemdinli'deki olayları protesto için yapılan gösteride açılan ateş sonucu 19 yaşındaki Murat Demir ölmüş, 15 yaşındaki Recep Çağla ve 19 yaşındaki Enver Ekinci de yaralanmıştı. Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcılığı, görgü tanıklarının da ifadesine başvurdu. Ancak, hazırlık soruşturması aşamasında olduğu için savcılık olayla ilgili açıklama yapmadı.
Olaydan sonra cesede otopsi yapıldı. Otopsi raporunda, Murat Demir'in uzak mesafeden, tabancayla vurulduğu, kurşunun burnunun sol tarafıyla gözü arasına isabet ettiği belirtildi.


    http://www.radikal.com.tr/7643557643550

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.