Oğlunun ikizini dört yıl sonra doğurdu

Oğlunun ikizini dört yıl sonra doğurdu
Oğlunun ikizini dört yıl sonra doğurdu
Tüp bebek tedavisi sayesinde oğlu Umut Eren'i kucağına alan anne, dondurularak saklanmış embriyo sayesinde oğlunun ikizini 4 yıl aradan sonra doğurdu.

KONYA - Konya'da evlendikten 9 yıl sonra gördüğü tüp bebek tedavisi sayesinde oğlu Umut Eren'i kucağına alan anne, dondurularak saklanmış embriyo sayesinde oğlunun ikizini 4 yıl aradan sonra doğurdu.

Mehmet (35) ile Öznur Çelik (34) çifti, normal yollarla çocuk sahibi olamayınca Konya Eurofertil Tüp Bebek Merkezi'ne başvurdu.

Tüp bebek tedavisiyle hamile kalan Öznur Çelik, evliliklerinden 9 yıl sonra şimdi 4 yaşında olan oğulları Umut Eren'i kucağına aldı.

Çiftten sağlanan embriyolar dondurularak saklandı. Çelik çifti, ikinci kez çocuk sahibi olmak için 3 yıl sonra tekrar hastaneye başvurdu.

Kadının ilk hamileliğini sağlayan embriyo ile aynı anda elde edilen ve aynı özellikte olan embriyo, ikinci kez Öznur Çelik'in rahmine yerleştirildi.

Hamile kalan Çelik, dondurularak saklanmış embriyo sayesinde oğlu Umut Eren'in ikizini 4 yıl sonra doğurdu.

Üç aylık olan Fatma Sude ikinci defa ailesinin mutluluk kaynağı oldu.

AYNI ÖZELLİKTEKİ EMBRİYOLAR İKİNCİ KEZ RAHME YERLEŞTİRİLDİ
Merkezin Medikal Direktörü ve ailenin doktoru Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Fuat Ali, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendilerine başvuran çifte önce psikolojik destek verildiğini söyledi.

Alınan spermlerin ardından embriyoları topladıklarını ifade eden Ali, şunları kaydetti:

"Aile ilk çocuklarını kucağına aldıktan sonra artan embriyolardan kaliteli olanları dondurduk. Aynı anda alındığı için embriyoların tamamının özelliği aynıydı. Aile ikinci kez çocuk sahibi olmak isteyince ailenin ilk çocuğu olan Umut Eren'in ikizini rahme yerleştirdik. Anne bu şekilde oğlunun ikizini yıllar sonra dünyaya getirmiş oldu. Umut Eren'in hem ağabeyi hem de ikizi doğmuş oldu. Aynı anda alınan ve aynı özellikte olan embriyoyu 3 yıl sonra kadının rahmine yerleştirdik."

HERKES "NEDEN ÇOCUĞUNUZ OLMUYOR?" DİYE SORUYORDU
Öznur Çelik, evliliklerinden sonra çocukları olmayınca zor günler geçirdiklerini, herkesin "neden çocuğunuz olmuyor?" diye sorduğunu dile getirdi.

İlk hamileliğinde çok mutlu olduklarını belirten Çelik, günlerce heyecandan uyuyamadıklarını ifade etti.

Tekrar çocuk sahibi olmaya karar verdiklerinde yine merkeze başvurduklarını anlatan Çelik, "Oğlumun ikizine hamile kalmanın mutluluğunu yaşadım. Çok mutlu bir yuvamız var. Çocuklarımız bizim her şeyimiz" diye konuştu. (aa)


  ETİKETLER:

  KONYA

  ,

  hamile

  ,

  Çocuk

  ,

  Aile

  ,

  Kadın

  ,

  Tüp Bebek