Oğlunun ölümünden sorumlu patrondan şikayetçi olmadı

Oğlunun ölümünden sorumlu patrondan şikayetçi olmadı
Oğlunun ölümünden sorumlu patrondan şikayetçi olmadı
Adana'da, başı plastik enjeksiyon makinesine sıkışarak feci şekilde hayatını kaybeden 13 yaşındaki işçi Ahmet Yıldız'ın babası, 'maddi ve manevi zararlarının karşılandığını' belirterek, 'tam kusurlu' bulunan fabrika sahibinden şikayetçi olmadı.

ADANA – Adana’da, 13 yaşındaki Ahmet Yıldız'ın başının plastik enjeksiyon makinesine sıkışması sonucu öldüğü fabrikanın sahibi 30 yaşındaki Ali Koç'un yargılamasına devam edilirken, baba 51 yaşındaki Mustafa Yıldız maddi ve manevi zararlarının karşılandığını belirterek sanıktan şikayetçi olmadı.

Olay, 14 Mart 2013'de merkez Yüreğir İlçesi Keresteciler Sitesi'ndeki Koç Plastik'te meydana geldi. İlkokul 7'nci sınıf öğrencisi Ahmet Yıldız, okuldan arta kalan zamanlarda plastik fabrikasında çalışmaya başladı. Yaklaşık 2 ay çalışan Ahmet Yıldız'ın başı, numuneleri almak isterken plastik enjeksiyon makinesine sıkıştı. Yaralanan çocuk , işyeri sahibi Ali Koç tarafından Adana Devlet Hastanesi'ne götürüldü.


ÖNCE OTOMOBİL ÇARPTI DENİLDİ
Koç'un, hastane görevlilerine, "Plakasını alamadığımız bir otomobil çarpıp kaçtı" dediği ileri sürülen Ahmet Yıldız, yapılan tüm müdahaleye karşın öldü. Ahmet Yıldız'ın başının her iki yönünde de ezilme olduğunu belirleyen doktorlar, "Trafik kazası olması imkansız" diyerek polise bilgi verdi. Polisin ifadesini aldığı Ali Koç, "Pres makinesinden çıkan numuneleri alırken kafası sıkıştı. Yaralanınca hastaneye getirdik" itirafında bulundu.


6 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR
Olayın ardından tutuklanan işyeri sahibi Ali Koç hakkında 'taksirle ölüme neden olma' suçundan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. 6'ıncı Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Koç, "Ahmet'in bir yakını gelerek 'Babası iflas etti. Mutlaka çalışması lazım' dedi. Yaşının da 16'ı olduğunu söyledi. Ben de dayanamayarak işe aldım. Okuldan arta kalan zamanlarda gelerek çay ve temizlik işlerine bakıyordu. Kendi işi olmadığı halde makinenin içindeki örneği almaya kalkışmış" dedi.


BİLİRKİŞİ 'TAM KUSURLU' DEDİ
'Tam kusurlu' olduğu bildirilen bilirkişi raporunu kabul etmeyen Koç, "O makinenin daha iyileri de vardı. Ancak benim gücüm ona yetti. Onunla çalışıyordum. Bu yüzden bilirkişi raporunu kabul etmiyorum" diye konuştu. Koç, kendisinin kick boks sporcusu olduğunu ve haziran ayında yapılacak olan Dünya Kick Boks Şampiyonası'na katılması gerektiğini belirterek tahliye talebinde bulundu.


BABA ŞİKAYETİNİ GERİ ALDI
Ölen Ahmet Yıldız'ın babası Mustafa Yıldız da maddi ve manevi zararlarının karşılandığını belirterek sanıktan şikayetçi olmadı. Daha önceki ifadelerinde şikayetçi olduğunu söyleyen Yıldız, şöyle dedi:

"Oğlumu Allah verdi, Allah aldı. Eceli öyledir, kaderi öyledir. Yapılacak bir şey yok. Bir düşmanlığımız, bir husumetimiz yok. Allah'ın emrine ne diyebilirim. Şikayetçi değilim. Allah onun işini gücünü rast getirsin. O da böyle olmasını istemezdi."
Mahkeme hakimi, sanığın kusur durumuyla ilgili yeniden rapor aldırılmasına ve tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi. 


MEHMET KAYMAK / DHA


  http://www.radikal.com.tr/113482111348217

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  biLmeden yorum yazmayın - y.gucer

  biLip biLmeden yorum yazmayın ALLAH ın takdiri ne ise o oLur. Ben ALi koçun nasıl biri olduğunu olayı felan hepsini acıkca biliyorum. o adamın hiç suçu yok ALLAH ın izniyle cıkacak çocuğuna eşine ailesine kavusacak.

  ne bekliyordunuz? - c1789

  13 yaşındaki oğlunu plastik enjeksiyon makinesine çalışmaya göndermek zorunda kalan babanin yasadigi ülkeden ne beklenir?

  savcılar göreve! - inan_omer

  adam benim oğlum hatalıdır bile dese savcıların ve yargının bu duruma müdahele etmesi gerekir, hiçbir can para ile ölçülemez

  Savcı göreve - etufan

  Patronu salıveren savcı, hemen tutuklasın ve çocuğun babasını da yan kodese koysun. Aptal değiliz, olmayacağız.

  KAN DAVASI İLE BİTERMİ - pispor

  burası Arabistan mı kardeşim.biri suç işlemiş.ve ölüme sebebiyet vermiş.bunun cezası kan parası mı.bu nerden çıktı.Yoksa Roboskide katledilen 34 vatandaşımız gibi yüklü kan parası ile kurtulacağını mı zannediyorlar.Bu ne saçmalık.

  ne bekliyordunuz? - yasakilac

  13 yaşındaki oğlunu plastik enjeksiyon makinesine çalışmaya gönderen babanın davranışı ne olmalıydı peki?

  ? - ahriman21

  yazıklar olsun. çocuk işçiliğin günümüzde devlet eliyle yasallaştığı bir gerçek. bu tür ölümlerin de olması kaçınılmaz. yalnız bunlar kaza değil iş cinayetleridir. ve hesabını da bu yasalarda imzası olanlar ve tapki vermeyen bilmem kaç milyon kişi verecektir.