Oğlunun yedi yıl önce fırlattığı iğneli külah için 200 bin lira ödeyecek

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Ankara 8. Aile Mahkemesi, ucuna iğne taktığı külahla arkadaşının gözünü yaralayan çocuğun babasını 200 bin lira tazminat ödemeye mahkûm etti. Kararda, “Taraflar Ankara’da yaşamakta olup sosyal çevreleri ve bu davranışın olası zararlı sonuçları öngörülerek koşulları itibarıyla küçüklerin birbirine topluiğneli külah ve benzeri maddeler atmaları ve yetişkinler tarafından engellenmemiş olmaları mazur görülemez” denildi. 
Tazminata konu olan olay, 22 Ağustos 2002 tarihinde meydana geldi. O tarihte sekiz yaşında olan Mürsel Yurtoğlu bir arkadaşıyla merdiven boşluğundaki pencereden dışarıdaki arkadaşlarına bakarken 11 yaşındaki Durmuş U. ucunda topluiğne olan kâğıttan yapılmış külahı üfleyerek küçük Mürsel’i gözünden yaraladı. Adli Tıp Raporu’na göre Mürsel’in olay nedeniyle ‘yüzde 32 oranında meslekten kazanma gücü yitirdi.’
Mürsel’in babası Ünsal Yurtoğlu, aynı yıl Asliye Hukuku Mahkemesi’nde tazminat davası açtı. Mustafa U. iğneli külahın kimin tarafından atıldığını bilinmediğini, ayrıca oğluna gerekli eğitimi verdiğini, yetişmesine özen gösterdiğini söyleyerek davanın reddini istedi.
Dosya Ankara 8. Aile Mahkemesi’ne yollandı. Aile Mahkemesi yaptığı bilirkişi incelemesi sonucu Mürsel’in “maddi destekte güç kaybı” nedeniyle zararın 54 bin 505 TL olduğu yönünde görüş bildirdi.
Aile Mahkemesi Hâkimi Eray Karınca, Mürsel’in manevi tazminat istemi hakkı bulunduğunu da belirtti. Mahkeme 16 Eylül 2009 tarihinde ‘çocuklarının verdikleri zararlardan anne ve babalarının sorumluluklarının bulunduğu’nu vurgulayarak davayı karara bağladı.
Mahkeme, o tarihte 11 yaşında olan Durmuş’un babası Mustafa Uğurlu’nun, Mürsel’in babasına 10 bin manevi tazimat ile 54 bin 505 TL maddi tazminatın olay tarihinde itibaren uygulanacak faizle verilmesine karar verdi. Böylece Mahkeme Mustafa Uğurlu’nun Ünsal Yurtoğlu’na yaklaşık 200 bin TL ödemesine karar verdi. Mürsel’in olay tarihinde henüz sekiz yaşında olduğunu ve muhtemelen uzun süre gözündeki kusurla yaşayacağını belirterek manevi tazminat miktarının ‘zenginleştirici’ olmadığını da vurguladı. 

Kararlarıyla konuşuluyor
Hâkim Eray Karınca, daha önce de eşini eve kapatıp sadece ev işi yapmasını bekleyen, üniversiteye gitmesini, yalnız dışarıya çıkmasını engelleyen kocayı, eşine sosyal şiddet uyguladığı için 30 bin lira tazminat cezasına çarptırmıştı.