'Oğlunuz bir anlık dalgınlık sonucu öldü'

Yaşları üç, beş, sekiz, dokuz, 15, 16... Suçları bir silah sahibinin dalgınlığı, coşkusu veya öfkesi sırasında yakınlarda olmak. Türkiye'de bir çocuk daha 'kaza' kurşunuyla öldürüldü.

ZONGULDAK - Yaşları üç, beş, sekiz, dokuz, 15, 16... Suçları bir silah sahibinin dalgınlığı, coşkusu veya öfkesi sırasında yakınlarda olmak. Türkiye'de bir çocuk daha 'kaza' kurşunuyla öldürüldü.
Zonguldak-Beycuma arasında minibüsüyle yolcu taşıyan üç çocuk babası Sefer Akalın, pazar günü Galatasaray-Çaykur Rizespor maçını izledikten sonra, saat 22.30 sıralarında eve doğru yola çıktı. Direksiyonda kardeşi Ünal Akalın vardı. Sefer Akalın ruhsatlı tabancasını kontrol ederken yanlışlıkla tetiğe dokundu. Camı kıran kurşun, arkadaşıyla bakkala gitmekte olan lise öğrencisi Yener Temel'in omzundan girip kalbine saplandı. Minibüsün peşine düşen jandarma Sefer Akalın'ı tutuklayarak Beycuma Cezaevi'ne koydu. Yener dün gözyaşları arasında toprağa verildi. Yener'in ölümünden bir gün önce Kırıkkale'de bir düğünde ağzından girip kafatasına saplanan kaza kurşunuyla ölen 12 yaşındaki Ayşegül Güven toprağa verilmişti.
Bireysel silahlanmaya karşı mücadele yürüten Umut Vakfı'nın verilerine göre 70 milyonluk Türkiye'de 8 milyon 200 bin silah var. Vakıf başkanı Nazire Dedeman, "Kasten veya kazara ölümler artıyor. En büyük korkularımızdan biri, Arjantin ve Brezilya'da olduğu gibi kişilerin kendilerini kanıtlama, sesini duyurma amacıyla katliamlara başlaması" diyordu.
Bireysel silahlanma devlet eliyle de 'teşvik ediliyor'. Türkiye Makine Kimya Endüstrisi Kurumu'nun (MKEK) geçen yıl başlattığı 'kredi kartıyla' satış kolaylığıyla satışını katladı. 2006'da nakit parayla 34 milyon YTL'lik silah satan MKEK, kredi kartıyla 57 milyon YTL'lik silah sattı. (dha, Radikal)