Öğrenci döven polisler 'işkence'den yargılanacak

Öğrenci döven polisler 'işkence'den yargılanacak
Öğrenci döven polisler 'işkence'den yargılanacak

Güney Tuna 3 Ekim akşamı Avcılar?da polislerden dayak yemişti.

İSTANBUL - Avcılar’da üniversite öğrencisi Güney Tuna’yı döven polis hakkında ‘işkence’ suçundan dava açıldı. Sekiz polis ve bir doktor aleyhine açılan davada,  Tuna’yı döven polisin işkence, eziyet, yaralama suçundan 18 yıla kadar hapsi isteniyor. Dayağa engel olmayan polisler görevi ihmalden, yediği dayak nedeniyle bir bacağı kırılan ve beyin kanaması geçiren Tuna’ya sağlam raporu veren doktor da görevini kötüye kullanmaktan yargılanacak. 
Avcılar’da 3 Ekim akşamı bir parkta arkadaşlarıyla gitar çalıp içki içen Tuna, ‘içki içmeyin’ ikazına uymadığı için polisler tarafından elleri kelepçelenerek darp edilmişti. Karakola götürülen Tuna’ya ‘darp edilmedim’ yasılı bir de tutanak imzalatılmıştı. Olay sonrasında Küçükçekmece Savcılığı’nın soruşturması tamamlandı.  Suçun ağır cezalık olması nedeniyle Bakırköy Adliyesi’ne gönderilen dosyada sekizi polis dokuz kişi hakkında dava açıldı.  Tuna’yı döverek hastanelik ettiği için tutuklanan polis memuru Muhammet Bağcı’nın, işkence, eziyet, adam yaralama ve görevi kötüye kullanmak suçlarından 18 yıla kadar hapsi istendi.  Tuna dayak yerden müdahale etmeyen yedi polis memuruna ise görevi ihmal suçundan dava açıldı. Sol bacağında kırık olduğu ve beyin travması geçirdiği halde Tuna’ya sağlam raporu veren doktorun da görevi kötüye kullanmak suçundan üç yıla kadar hapsi istendi.
Avcılar’da 2007 yılında yaşanan bir başka olayda ise iki çocuk babası Feyzullah Ete, polisin göğsüne tekme atması sonucu hayatını kaybetmişti. (Radikal)