Öğrenci evine 101 bin liralık elektrik faturası

Öğrenci evine 101 bin liralık elektrik faturası
Öğrenci evine 101 bin liralık elektrik faturası
İzmir'de, elektrik faturasının gelmemesi üzerine kurumunun internet sitesine giren üniversite öğrencisi 3 arkadaş, ekranda gördükleri 101 bin 700 TL fatura karşısında şaşkına döndü.

İZMİR - Bornova İlçesi Ergene Mahallesi’nde 15 ay önce kiraladıkları apartman dairesine yerleşen Can Çay, Anıl Akbulut ve Emre Tekir isimli üç üniversite öğrencisi, kesilen elektrik faturası karşısında şoke oldu. Öğrenciler kişi başına 34 bin lira düştüğünü ancak bunu ödemeyeceklerini söyledi.

’PSİKOLOJİMİZ BOZULDU’
Her ayın 10’unda faturanın geldiğini, bu ay ise binada sadece kendilerine fatura gelmediğini belirten gençlerden Anıl Akbulut şunları söyledi:

"İki gün faturayı bekledik. Gelmeyince kurumun internet sitesine girip, kontrol ettik. 101 bin 700 TL tutarını görünce şoke olduk. Geçen ayki faturamız 280 lira. Geçen ay fatura kabarık gelince elektirikli sobaları tasarruf amaçlı kullanmadık. Buna rağmen az bir meblağ yerine astronomik bir tutar ile karşılaştık. Kişi başı 34 bin TL düşüyor. Biz bu rakamı ödeyemeyiz."

Sayaçtan kaynaklı bir arızanın söz konusu olmuş olabileceğini kaydeden Akbulut, "Sorun nedir, kesin bir şey yok. Bu faturaya itiraz edeceğiz. Bu miktardaki bir rakam, hiçbir eve gelemez. Bir hata olduğu kesin. Sınav dönemindeyiz, psikolojimizi etkiledi. Ancak bu durumun üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Üç arkadaş birbirimizi avutuyoruz" dedi.

’FATURAYI OKURKEN BİLE ZORLANDIM’
Part time işlerde çalıştılarını, ailelerinden de gelen destek ile kişi başı ortalama 1500 TL gelirlerinin bulunduğunu söyleyen gençlerden Can Çay da şöyle konuştu:

"Hayatımda böyle bir meblağ ile karşılaşmadım. 100 değil, bin değil, 100 bin lira. Ben rakamı okurken bile zorlandım. Bir ay önce 280 lira geldi diye, tassaruf amaçlı elektriği kısıtlı kullandık. 100 lira beklerken, 100 bin TL’lik fatura geldi. Sayacı okuyan kişinin eli sıfırda fazla kalmış galiba, öyle tahmin ediyorum. Gerekli başvuruları yapacağız. TEDAŞ’tan da gerekli yardımı bekliyoruz" dedi.

DHA - Kadir ÖZEN


  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  İzmir

  ,

  tasarruf

  ,

  Çay

  ,

  elektrik

  ,

  lira

  ,

  TEDAŞ