'Öğrenci evlerini bırakın, muta nikahı evlerine bakın'

'Öğrenci evlerini bırakın, muta nikahı evlerine bakın'
'Öğrenci evlerini bırakın, muta nikahı evlerine bakın'
İlahiyatçı, yazar İhsan Eliaçık öğrenci evi tartışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Eliaçık, "Aileler için asıl tehlike muta nikahı için birkaç saatliğine kiralanan ve metres tutmaya İslami kılıf uydurulan evler" dedi.

İlahiyatçı, yazar İhsan Eliaçık, Gezi eylemleriyle başlayan süreçteki duruşuyla yalnızca muhafazakârların değil, toplumun farklı kesimlerinin de ilgiyle izlediği bir isim. Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın açıklamalarıyla gündeme gelen “öğrenci evleri” tartışmasını yorumlayan Eliaçık, “Toplumun ahlakı açısından asıl tehlike öğrenci evlerinde değil, muta nikâhlı evlerde” dedi. 

Cumhuriyet gazetesinden Meltem Yılmaz'a konuşan Eliaçık şunları söyledi:

Evet, AKP yaşam tarzına müdahale etmeyiz diyor ama bir yandan da “öğrenciler evlerinde karışık bir şekilde kalıyorlar. Biz muhafazakârız buna izin vermeyiz” diyor. Bu söylem, yaşam tarzına, özel hayata dört dörtlük bir müdahaledir, bunun başka bir açıklaması yok! Peki bu adımı neden attılar, işte bunu ben de henüz anlayabilmiş değilim. Devletin en yetkili ağzının öğrenci evlerine karışması çok büyük bir hatadır, öğrenci evlerini terör örgütüyle ilişkilendirmek de aynı şekilde hatadır. Zaten İçişleri Bakanı’nın açıklaması iyice berbat bir duruma soktu. Ben Türkiye’nin çok yanlış bir gidişatta olduğunu düşünüyorum. Çünkü zaten geniş halk kitlelerinde, özellikle laik kesimde, “AKP evimizin içerisine kadar karışacak” tedirginliği vardı bugüne kadar.
AKP şeriata doğru adım adım ilerleyecek şeklinde bir inanç vardı. Şimdi bu inanç bir anlamda onaylanıyor. Ben bu tedirginliği yaşayanlara bugüne kadar her ne kadar Türkiye Afganistan olmaz, İran olmaz dediysem de, artık diyemiyoruz, zaten artık insanlar buna inanmıyor. İşin tuhaf yanı, bir yandan seçilme yaşını küçültmeye çalışan AKP’nin bunu yapması herhalde, değil mi? Kesinlikle öyle. Şimdi tüm bunları ben aslında seçim yatırımı olarak görüyorum. Kendilerine geçen günlerde basında da yer alan bir araştırma verildi ve o araştırma gösterdi ki, toplumumuzda aileler yüzde 70 oranında çocuklarının kızlı erkekli yaşamasını istemiyor. Başbakan da yüzde 70’i arkasına alma derdinde.

'MUHAFAZAKARLAR DA RAHATSIZ'

Peki bu şekilde toplumda destek görebiliyor mu? Hayır sanmıyorum. Çünkü burada muhafazakâr duyarlılığı da aşma durumu söz konusu. Çevremden yola çıkarak, evet bu tür müdahale söylemlerinden muhafazakârların da rahatsız olduğunu söyleyebilirim. Bugünlerde muhafazakârlar, “bizim gibi yaşamayanların hayatına müdahale var burada” diyor, bundan bir rahatsızlık var. Sonuçta herkes kendi çocuğuna bakmalı, bunu yapması gereken Başbakan değil. Babalık ile Başbakanlığı giderek daha çok karıştırıyor, dengeyi tutturamıyor.

Ne olacak yani ihbar gelirse, ev baskınları mı düzenlenecek? Bu kafayla giderse yakında ev baskınları düzenlenir tabii. Bir de “başka” evler var tabii. Muta nikâhı için kiralanan, dahası bir saatliğine, bir haftalığına kiralanan evler... Eğer toplumsal ahlaktan söz ediyorsak, asıl tehlike bu tür muta nikâhı için kiralanan evlerdedir. Son dönemde sayıları da artıyor, evet. Bu evler, metres tutmanın dini kılıfa sokulduğu bir hayatı barındırıyor ve gayrimeşrudur elbette. Adam evli örneğin, ikinci veya üçüncü bir kadınla muta nikâhı yaparak birlikte oluyor. Bu çok yanlış, çünkü ailelerin parçalanmasına neden oluyor. Ben buralara devlet karışsın demiyorum, buralara da karışmasın, sonuçta özel hayat, ama buralar doğru evler değil. Öğrenci evlerinde ise öğrenciler öğrencilik hayatı yaşıyor, bunda bir gayrimeşruluk yok. İslamiyette kadınlar ve erkeklerin aynı ortamda, bir arada olması gibi bir yasak yoktur. Yalnızca evlilik dışı cinsellik yasaklanmıştır İslamiyet'te. 


  http://www.radikal.com.tr/115975511597554

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Daha çok gündeme gelmeli - mavcı

  Muta meselesi yeni bir mesele değil. İran'ın son yıllarda Türkiye'deki aktivitesini artırmasında sadece bir yol. Yoksa bunların tamamı ortaya dökülse inanın en katı Akp karşıtlarının bile bu kadar da değildir diyeceği kadar mesele var. Bu mesele, siyasilerin bürokratların seks içerikli kasedini çekerek şantaj yapmalarını sağlaması açısından önemli. İbrahim Canan'ın muta ile ilgili kitabını tavisye ederim dini yönden konuyu kısa ve öz anlatmış. Konunun ülke gündemine yeni yeni gelmesine de bakmayın internette kısa bir araştırmayla 3-4 yıldır bazı yazarların ısrarla uyardığı bir konu olduğunu göreceksiniz.

  DERT - Secret Garden

  dertleri CEMAATCI-HIZBULAHCI-JITEMCI-AKPCi cilerin pansiyonlarinda evlerinde kalmayan.kendi gucleri ile ev kiralayan ogrencileri zorla yurtlara yerlestirmek ve beyinlerini yikamak onlari suriye-pakistan-iraka CIHADA goturmek.yoksa fuhus yapiliyor falan hikayedir.fuhusa karsimisin gercekten? genelevlerinde kadin calistiranlar ne oluyo? onlari neden kapatmiyorsun? iyi para geldigi icinmi? la havle demek geliyo icimden!!

  Özgürlük kötü bi şi mi ne?... - serseriser

  "Bir özgürlük sevdalısı olarak sana konuşmayı, düşünmeyi ve protesto etmeyi özgürce yasaklıyor ve dinlemezsen evini de özgür irademle özgürce basıyorum"... Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nın Özgür Valisi Özgür Hüroğluhür...

  Muta Nikahı. - Clear

  Karma öğrenci evlerinin,aileleri aldatıcı gizlilik sürdürmesinden de belli ki,masumiyetine inanmak,aptallık tan başka bir şey değildir dememe rağmen,DOĞRUYA DOĞRU demekten de kendimi alamayan bir kişi olarak,MUTA NİKAHI CAMBAZLIĞININ da bu samimiyetsizlikten pek farklı olmadığını kabul ediyorum.Resmen FUHUŞ ve ZİNA olayına DİNİ KILIF giydirmekten başka bir şey değildir.İNANCI,OYUNCAK ETMEKTİR.ALLAH'la dalga geçmektir."Devlet karışmamalı" sözünü de tırsıcı buluyorum zira devlet toplumun huzuru kadar bireylerin hakkını da korumak zorundadır.Hatta "alan razı,veren razı" duru mu bile olsa...Tıpkı iki kişi aralarında bir sözleşme yapsa da,bu sözleşme yasalara uygun değilse muteber sayılmayacağı gibi...Bence İmam nikahı da,muta nikahı da tıpkı resmi nikah gibi "medeni kanun"un veraset kapsamına alınmalıdır.Bu tür nikahların altına giren kadınlar da,sonradan doğacak çocukları da,dava açıp varis olabilmelidir."Evlilik sözleşmesi" ise ayan beyan yapılan sadece resmi nikahlar için geçerli olmalıdır.Gizli samimiyetsizliğin önüne ancak böyle geçilebilir,yasakla geçilemediği bugüne dek yeterince görülmüştür.Zaten resmi nikahın amacı da bu değil midir?