Öğrenci izleme servisinde pilot kent Trabzon

Hayat Boyu Eğitim ve Gelişim Derneği, AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayeti sonrasında pilot il seçtiği Trabzon'da öğrencileri izleme servisi kuruyor.

ANKARA - Hayat Boyu Eğitim ve Gelişim Derneği, AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayeti sonrasında pilot il seçtiği Trabzon'da öğrencileri izleme servisi kuruyor.
Trabzon Ceza İnfaz Kurumu'nda terapist olarak görev yapan ve Rahip Andrea Santoro cinayeti nedeniyle 18 yıl hapis cezasına çarptırılan O.A.'nın terapisini de üstlenen dernek başkanı psikolog Adem Solak, Türkiye'nin çocuk suçluluğu profilini çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.
Müdürlere eğitim
TBMM Okulda Şiddet Araştırma Komisyonu'nda da görev alan Adem Solak, öğrenci izleme servisleriyle ilgili şunları söyledi: "Trabzon ve Kocaeli'ni pilot iller seçtik.
Önerilerimizi öncelikle bu iki ilde hayata geçireceğiz. Proje kapsamında okul müdürlerine hizmet içi eğitim vereceğiz. İllerde eğitime destek merkezleri oluşturulacak. Halk eğitim merkezleri, enerjilerinin yüzde 80'ini şiddetle mücadele konusuna harcayacak."
Emekililer işbaşına
Okulların cumartesi-pazar günleri aile eğitim merkezlerine dönüştürüleceğini belirten Solak, " Çalışmalarımızda emekli eğitimcilerden de yararlanacağız. Biz Amerika'da üretilen bir modeli önermiyoruz. Türkiye'nin bölge bölge sosyolojik araştırmasını yapıyoruz ve önerilerimizi ona göre oluşturuyoruz" dedi.