Öğrenci para makinesi

Yükseköğretim sisteminin kurtuluşunu öğrencilerden alınan paralarda gören YÖK, harçların 650 dolara kadar yükseltilmesini isterken, öğrenci ve velilerin her yıl üniversite yolunda harcadığı paraları göz ardı ediyor.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Yükseköğretim sisteminin kurtuluşunu öğrencilerden alınan paralarda gören YÖK, harçların 650 dolara kadar yükseltilmesini isterken, öğrenci ve velilerin her yıl üniversite yolunda harcadığı paraları göz ardı ediyor.
Üniversite yolunda şanslarını artırabilmek için dershanelere harcadıkları trilyonlar bir yana, 1.5 milyon öğrenci sadece bu yılki Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) girebilmek için 20 trilyon 625 milyar lira masraf yaptı. Öğrencilerin her yıl 150 binle sınırlı tutulan üniversitelere girebilmek için çoğu 'boşa giden' bu harcamaları, YÖK tarafından "Bunlar olağan. Çünkü dünyanın her yerinde yükseköğretim paralı. Türkiye'de ise üniversite eğitimi neredeyse ücretsiz" açıklamasıyla hafife alındı.
Maliyetleri yüksekmiş
YÖK, üniversitelerdeki mali sıkıntıların aşılması için öğrenciden daha çok para alınmasını isterken, öğrencilerin mevcut harç miktarlarını ödemekte neden zorlandığına açıklık getiremedi. Buna karşın YÖK yetkilileri, "Öğrencilerin üniversitelere maliyeti her geçen yıl yükseliyor. Mevcut harç ücretleri de dünya ortalamasının çok altında kalıyor" açıklamasını yapıyor.
YÖK ve ÖSYM, üniversite sınavı üzerinden her yıl trilyonlarca lira kazanırken, 'dershane sektörü' de ihya oldu. Yurdun her yerine yayılan dershaneler, 'Üniversiteyi kazandıracağız' umuduyla öğrenciler üzerinden zengin olmayı başardı. Özel Dershaneler Birliği'nin Türkiye genelindeki 1300 üyesi, öğrenci başına 1 milyar liradan 5 milyar liraya kadar varan eğitim ücretleriyle hizmet vermeye çalışıyor.
Her aşaması para
Bu yıl öğrenciler ÖSS'ye başvurabilmek için ÖSS kılavuzunu ve başvuru belgesini 1 milyon 750 bin liraya alabildi. Öğrenciler sınav ücreti için ise 12 milyon lira ödediler. Yabancı Dil Sınavı'na (YDS) girmek isteyen öğrenciler ise 15 milyon lira sınav ücreti ödemek zorunda kaldı.
TÜMÖD: Yeterince alıyorlar
Tüm Öğretim Üyeleri Derneği (TÜMÖD) Başkanı Tahir Hatipoğlu, "Bugün öğrenciler 5 milyara yakın dershane parası ödeyebilmek
için neredeyse sürünüyor. Şimdi de, harç için ölmeleri isteniyor. Bunun sonu yok" diye konuştu. Hatipoğlu, sözlerine şöyle devam etti:
"YÖK daha çok harç parası istiyor, rektörler de bunu savunuyor. Eğer dert, kaliteli eğitim vermekse, bunun yolu da paradan geçiyorsa zaten öğrenciden yeteri kadar para alıyorlar. Öğrenci dolarları veremezse üniversiteleri mi kapatacaklar? Bu uygulama dünyanın hangi medeni ülkesinde görülmüş?"
En yüksek harç 147 milyon lira

1999-20002000-2001
(milyon lira)
Tıp fakülteleri ve devlet konservatuvarı118147
Mühendislik, mimarlık fakülteleri7796
Gemi ve denizcilikle ilgili bölümler6176
Güzel sanatlar676
Eğitim fakülteleri, fen, edebiyat fakülteleri5670
Hukuk, iktisat, işletme, siyasal bilgiler6176


  ETİKETLER:

  ÖSYM

  ,

  YÖK

  ,

  Türkiye

  ,

  Ankara