Öğrenci yurdundan rezidans çıktı

Öğrenci yurdundan rezidans çıktı
Öğrenci yurdundan rezidans çıktı
Ankara Söğütözü'nde devlet yurdu arazisinde inşaat hakkı yüzde 150 arttırıldı. 7 ay sonra araziye AVM ve rezidans yapılmasının yolu açıldı.
Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi

Ankara ’nın ‘Eskişehir Yolu’ olarak bilinen bölgeye doğru gelişmesi ve gökdelenlerin inşasıyla Söğütözü bölgesi başkentin gözde yerlerinden biri oldu. 1990’larda inşa edilen Gençlik ve Spor Bakanlığı/Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı Tahsin Banguoğlu Öğrenci Yurdu da 65 bin metrekare alan üzerine kurulu ve gökdelenleriyle New York’un ünlü Manhattan bölgesini andıran mahallenin tam ortasında yer alıyor. Söğütözü’nde devlete ait Tahsin Banguoğlu Öğrenci Yurdu’nun arazisinde önce emsal 2’den 3’e çıkarıldı. Ardından da plan değişikliğine gidildi ve araziye AVM ve rezidans yapılmasının önü açıldı.
İnşaat hakkı arttırıldı
Tahsin Banguoğlu Öğrenci Yurdu’na ilişkin ilk değişiklik 26 Kasım 2012’de yapıldı. 18119 sayılı olur ile inşaat hakkı yüzde 150’ye çıkarıldı. Yani emsal 2’den 3’e çıkarıldı. Bu değişiklik sırasında ‘yurt’ ile ilgili herhangi bir değişikliğe gidilmedi. Arazi imar planına ‘Tahsin Banguoğlu Öğrenci Yurtları’ olarak işlendi. 

‘Kentsel Servis Alanı’ oldu

Ancak plan değişikliğinden sadece 7 ay sonra yapılan ikinci plan değişikliğinde aynı arazi ‘Kentsel Servis Alanı’ olarak onaylandı. 19 Haziran 2013 tarihli ve 9434 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı oluru ile yapılan bu değişiklikle aynı alana rezidans veya AVM yapılmasının önü açıldı. Plan notlarında, ‘Kentsel Servis Alanı’nın açılımı olarak, “Kamu kuruluşları, turistik tesisler, sağlık tesisleri, ticaret merkezleri, ticari büro servisleri, sergi satış tesisleri, basın yayın tesisleri, kültür, eğlence ve dinlenme tesisleri, yurt alanları, rezidans, konut yer alabilir” deniliyor.

Bakanlık: Yeni ve çok katlı yurt binaları yapacağız


CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, plan değişikliği ile gençlerin barınma ihtiyaçlarını giderdikleri Tahsin Banguoğlu Öğrenci Yurdu’nun yine bir rant hırsına kurban edilmeye çalışıldığını belirterek şunları söyledi:
“Üstelik bunu öyle bir yöntemle gerçekleştirmeye çalışıyorlar ki adeta kamuoyunu yanıltırcasına. Emsal artışı yurt arazisi olduğu için kimsenin dikkatini çekmeyecek, ikinci yaptıkları AVM imarı verme işinde de emsal artışı olmadığını savunacaklar sözüm ona. Sayın Erdoğan Bayraktar, Sayın Kılıç’ı uyaramaz mıydı? ‘Sayın Bakan, binlerce öğrenci kalıyor burada bari burası kamunun elinde kalsın sizin Bakanlık bari girmesin bu işlere’ diyemez miydi? Bu yurtta kalan binlerce gencin ve ailelerinin haberi var mı yurtlarının ellerinden alınmak üzere olduğundan?”

Bakanlık: Çok kat için yapıldı

Bakanlık yetkilileri ise değişikliği doğruladı ancak yeni yurt yapılacağını söylediler. Emsal artışla çok katlı yurt binalarının yapılacağını belirten yetkililer, “Değişiklik sadece daha yüksek yurt binaları yapmak için” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/114585611458562

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Vayyy!pispor! - Clear

  Heyırdır? Öğrenciye,bu ne yağ,bu ne cila böyle? Hemi de "Nuh deyip,peygamber dememezcesine" AK Parti karşıtlığına hele hele AVM kaşıtlığına rağmen,he mi? Oylar,o taraftan mı bekleniyor yoksa? Peki bi şiy sorucam.Ankara'da AVM'ye bu kadar destek,İstanbul Taksim Gezi'de ise köküne kadar köstek...Neden acaba? Öğrenci, "başının tacı" da,Taksim ve Beyoğlu, "ayak yolu" mu? Ayıp olmuyor mu?

  YURT VARSA - pispor

  öğrencilerin ihtiyaçları için ne gerekiyorsa onlarda olmalıdır bir ülkenin geleceği zenginliği o ülkenin kasasındaki altın ve gümüş değildir aksine okutulan ve eğitim gören insan gücüdür Bu ülkede öğrencilerin rahatı ve huzuru için tüm olanaklar imkanlar olmalıdır ama ırkçı şoven partizan durumlar olmamalıdır biz olanaksızlıklar içinde çok sıkıntılar çekerek eğitim gördük modern dünyanın bu çağında ben öğrencilerimizin huzuru ve rahatı için ne gerekiyorsa yapılmalıdır diye düşünüyorum öğrencilerimiz en iyi şeylere laiktir