Öğrenci yurtlarına büyük gözaltı!

Öğrenci yurtlarına büyük gözaltı!
Öğrenci yurtlarına büyük gözaltı!
İçişleri Bakanlığı'nın, YÖK aracılığıyla öğrenci yurtlarında kalan binlerce öğrencinin kimlik bilgilerini istediği ortaya çıktı.

 

Cumhuriyet gazetesinden Fırat Kozok'un haberine göre üniversite rektörlüklerine gönderilen yazıda “yürütülmekte olan bir çalışma için” öğrenci yurtlarının adresleri ve yurtlarda kalan öğrencilerin isimleri ve kimlik numaraları istendi. Bu yazı üzerine üniversiteler yurtlarda kalan öğrencilerle ilgili bilgileri YÖK üzerinden bakanlığa bildirdi.

BİR ÇALIŞMA İÇİN LAZIM

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, 23 Ağustos 2013’te YÖK’e gönderdiği yazıda, öğrenci yurtlarının adresleri ile bu adreslerde kalan öğrencilerin bilgilerinin toplanmasını istedi. Genel müdürlük yazısında, bilgilerin “yürütülmekte olan bir çalışmaya esas olacağı” ifadesine yer verilmesi ve somut bir gerekçe sunulmaması soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Yazı üzerine harekete geçen YÖK ise, 6 Eylül ’de tüm üniversitelere “ivedi” ibareli birer yazı gönderdi. YÖK Genel Sekreteri Recep Sarıipek imzasıyla gönderilen yazıda, “Öğrenci yurtlarının adres standartlarına uygun adresleri ile bu yurtlarda kalanların kimlik numaraları, adları ve soyadlarının 23 Eylül’e kadar elektronik ortamda bakanlığa gönderilmesi gerektiği” belirtildi. İşte bu yazı üzerine Türkiye ’deki tüm üniversiteler kendilerine bağlı öğrenci yurtları ve bu yurtlarda kalan öğrencilerle ilgili tüm bilgileri YÖK aracılığıyla İçişleri Bakanlığı’na iletti.


  http://www.radikal.com.tr/116162711616273

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Pst YÖK - savassarioglu

  "Öğrencilerin bilgilerini versene bişi yapıcam" demişler. Resmen postmodern fişleme...

  O bilgiler zaten devlette var. - brandywine06

  Kredi Yurtlar Kurumu hangi yurdunda kimler kalıyor bilmiyor mu? Bal gibi de biliyor. Bunun amacı sadece kontrolü görünür kılmak. Sanki yurtların en büyük sorunu kontrolsüzlükmüş gibi! Aksine, yurtlarda aşırı kontrol var. Hele kız öğrencilerin kaldığı yurtlarda 1980 darbesi düzenini devam ettirmek için uğraşan çok. Yurt yöneticisi kendini en hafifinden anne-baba, en ağırından gardiyan, hapishane müdürü sanıyor! Ama yeterli sayıda yurt, olanın da içinde ihtiyacı karşılayacak temel olanaklar (sıcak su gibi!), koğuş değil oda sistemi, çalışma mekanları vb. yok. Bir gösteriye katılan 18 yaşını doldurmuş yetişkin öğrencinin velisi mi olur? Devlet var sanıyor ve anne-babasına soruşturma açıldı diye bilgi gönderiyor. Kişisel bilgilerin gizliliği diye bir temel insan hakkından haberleri yok. Devlet gençler üzerindeki kontrolünü azaltmalı, açıkçası gençlerin yakasından düşmeli artık.

  Çeyrek kaldı - erdal mirza

  İnsanlar "hoş geldin Büyük Birader"diye eleştiride bulununca,"sizi münafıklar,ergenekoncu vesayetçiler"diye yırtınanlar,toplama kamplarına çeyrek kaldı.Bu bilgileri sanırım "yardım"için topluyorlar..