Öğrenciden profesöre tecavüz suçlaması

Öğrenciden profesöre tecavüz suçlaması
Öğrenciden profesöre tecavüz suçlaması
Sakarya Üniversitesi öğrencisi genç kız, profesörünün kendisine tecavüz ettiği iddiasıyla üniversite yönetimine ve savcılığa suç duyurusunda bulundu. Rektörlük, "Özel hayatı ilgilendirir" diyerek "uyarı" cezası vermekle yetindi.

Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde yaşanan olayda iddiaya göre Prof. Dr. A.S. (52), yüksek lisans yapan T.G.’yle (26) yakınlaşmak istedi. Öğrencisini her fırsatta odasına çağırarak eşiyle sorunlar yaşadığını ve boşanacaklarını anlatan A.S., genç kıza ilgi duyduğunu söyledi.

T.G., Prof. A.S.’nin ilgisinden rahatsız oldu ve bir süre okula gitmedi. Ancak A.S. bu kez öğrencisini telefonla taciz etmeye başladı. Sık sık T.G.’yi arayan ve konferanslarına davet eden A.S., her defasında olumsuz yanıt aldı. 7 Haziran 2011’de İstanbul ’a konferansa gelen A.S., T.G.’yi arayarak, mutlaka görüşmek istediğini söyledi.

‘MUHAFAZAKÂRIM, İMAM NİKÂHI KIYALIM’
T.G., A.S.’nin isteği üzerine konferansın düzenlendiği salona gitti. A.S. öğrencisine burada, “Okuldan yakında mezun olacaksın. Ben seni kaybetmek istemiyorum. Eşimden boşanmaya karar verdim. Seninle evlenmek istiyorum” dedi. Teklif karşısında şaşıran T.G., düşünmek için süre istedi. İki gün sonra okula giden T.G., A.S.’ye, eşiyle boşanması halinde evlenebileceklerini söyledi. A.S. bu kez, “Ben muhafazakar biriyim. Öncesinde imam nikâhı kıyalım. Bana güven” dedi. T.G. imam nikâhını kabul etti. A.S. ve T.G. 9 Haziran’da Sapanca’da bir restoranda imam nikâhı kıydı. A.S.’nin şahitliğini iki yeğeni yaptı. Nikâhı ise aynı üniversitede bir dönem okutmanlık yapan D.D. kıydı.

‘AİLENE SÖYLERİM’ TEHDİDİYLE ÇAĞIRDI
Bir ay sonra Mardin’de bir konferansa konuşmacı olarak davet edilen A.S., T.G.’yi de buraya davet etti. Ancak T.G. ailesinden izin alamayacağını söyleyerek teklifi reddetti. A.S. bu kez genç kıza, “Sen benim karımsın. Ben nereye istersem oraya gelmek zorundasın. Eğer gelmezsen imam nikahı kıydığımızı ailene anlatırım” dedi. Genç kız A.S.’nin bu tepkisi karşısında Mardin’e gitmek zorunda kaldı. T.G. konferansın ardından otel odasına çıktı. Birkaç dakika sonra odaya gelen A.S., kendisine direnmesine rağmen T.G.’yi zorla yatağa yatırarak ilişkiye girdi. Genç kız, yaşadıklarını kimseyle paylaşamadı.

SAVCILIK BAŞTA TAKİPSİZLİK VERDİ
Olaydan üç ay sonra ise A.S., kızı telefonla arayarak, “İlişkimizin sonu yok. Ben ayrılmak istiyorum” dedi. Şok olan genç kız, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Adli tıpta yapılan incelemede, T.G.’nin bekâretini kaybettiği ancak olayın üzerinden aylar geçtiği için bunun zorla olup olmadığının tespit edilemediği belirtildi. Savcılık soruşturmaya delil yetersizliği nedeniyle takipsizlik verdi. Genç kız yılmadı. Önce rektörlüğe, ardından Başbakanlığa, sonra yeniden Sapanca Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe verdi ve soruşturma açılmasını sağladı.

REKTÖRLÜK: ÖZEL HAYATI İLGİLENDİRİR
MARDİN Cumhuriyet Başsavcılığı’nın takipsizlik vermesi üzerine T.G. üniversite rektörlüğüne olayı anlatan bir dilekçeyle başvurdu. Rektörlük, yapılan inceleme sonucunda A.S. ile T.G. arasında yaşananların özel hayatı ilgilendirdiği ve herhangi bir cezaya gerek olmadığını resmi bir yazıyla genç kıza bildirdi. T.G. bu cevap üzerine bu kez Başbakanlığa bir dilekçeyle başvurdu. A.S.’nin kendisine tecavüz ettiğini söyleyen T.G. cezalandırılmasını talep etti. Başbakanlık, “acil” uyarısıyla durumu YÖK’e bildirdi. YÖK, üniversite yönetimine yeniden soruşturma yapılması yönünde talimat verdi.

KINAMA OLDU UYARI CEZASI
Komisyon, iki tarafı da dinledikten sonra, Prof. A.S.’ye, 13 Ağustos 2012 tarihinde YÖK Disiplin Yönetmeliği’nin 6. Maddesi’nde yer alan, “Hizmet dışında resmi sıfatın gerektirdiği itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunmak” sucundan “kınama” cezası verdi. Ancak A.S.’nin daha önceki sicili gözönünde bulundurularak ceza, “uyarı” olarak düzenlendi.

‘ÖĞRENCİSİNE SEKS TUZAĞI’
T.G., üniversiteye itiraz dilekçesi verdi. Aynı zamanda Sapanca Cumhuriyet Başsavcılığı’na yeniden suç duyurusunda bulunan T.G., A.S.’nin kendisini evlenme vaadiyle kandırarak zorla tecavüz ettiğini söyledi. İmam nikahı yapıldığına dair belge ve bilgileri savcılığa veren T.G., ifadesinde, “Öğrencilerine seks tuzağı kuran bu kişinin cezalandırılmasını istiyorum” dedi. İfadeye çağırılan A.S., üniversitede verdiği bilgilerin aksine, imam nikahı kıymadıklarını ve T.G.’ye tecavüz etmediğini söyledi. Savcılığın olayla ilgili başlattığı soruşturma devam ediyor. (Hürriyet)


  http://www.radikal.com.tr/111494511149458

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bu kız katil olsaydı o zaman çıkıp alkışlayacak mıydınız.yorumları kınıyorum - kol kırılır yel içinde kalır

  Sevdiklerinizin Başına Gelmedikçe Uzaktan Ahkam Kesmek Çok Kolay. Büyük Konuşma Pedrini Ve Diğerleri… Adam Evlilik Teklif Ediyor. Karımdan Boşanacağını Söylüyor. Siz Kalkmış Karısından Boşatmaya Çalışmış Diyorsunuz. Yuvasını Düşünen Adamın Bu Tür Girişimlerel İşi Olmaz. Adam Aklına Yeni Eş Edinmeyi Koymuş.Bu Kız Olmasada Başkası Olcaktı.Kızı Suçlayarak Yapılmış Suçu Meşru Kılamazsınız. Tecavüz Olmasa Neden Çıkıp Tecavüz Olsun. Neden Mücadele Versin. İftiranın Geri Dönüşü Tazminattır. Bunu Bile Bile Neden Yapsın. Kaldı Ki Bu Geçeği Saü Bir Yıldır Biliyordu. Siz Yeni Öğrendiniz. Kız Okulu Bıraktı. Peki Hoca? Zerre Umurunda Olmadı. Keyfini Sürmeye İnsanları Aldatmaya Devam Etti. Ünvanıyla Göz Boyamaya Karısıyla Sefasını Sürmeye Devam Etti. Hiçbir Kadın Gönül Eğlencesi Olmayı Kabul Etmez. Ayrıca Mardine Bir Proje İçin Gitmişti. Tecavüze Uğramak İçin Bu Adamın Artığı Olmak İçin Değil.Asistan Olarak Davet Edildi.. Sakaryada İstanbulda Otel Mi Yok. Hocayla Yatmak İçin Kalksın Mardine Gitsin. Ne Kadar Basit Düşünüyorsunuz. Tek Başına Mücadele Veriyor. Tek Başına. Zalimle Mücadele Eden İnsanları Desteklemeyecekseniz, Bol İşkembeden De Sallamayın. Bu Adam Gerçekten İyi Bir İnsan Olsaydı Zaten, İğfal Ettiği Bekaretini Bozduğu Bir Kadını Ölüme Terk Etmezdi. Sahip Çıkardı. Delikanlı Olurdu. İnsanların Yüzüne Baka Baka Yalan Söylemezdi . Nihayet Maskesi Düştü. Artık Tuzağına Yeni Avlar Düşüremeyecek.

  günümüz türkiyesinin çıkarcı kadın ve erkeği - pedrini

  ilk olarak haberde yer alan "iddaya göre" açıklaması birbiriyle çelişkili olaylar zinciriyle devam etmektedir. olaydan çok zaman geçtikten sonra kızımız şikayet üstüne şikayet edip mağduru oynamakta. kendisine sorum: olayın en başında hocasının attığı mesajları -yazılı kanıt sonuçta- ilgili makamlara neden şikayet etmedi? kimse hoca korkutmuştur felan demesin o mesajlarla hocanın makamını elinden aldırırdı. ama yok hanım kızımız uyanık evlenme vaadini alınca babasından büyük ve evli adamla imam nikahı kıyıvermişler. Türkiye Cumhuriyetinin Resmi nikahı varken en kötüsüde bu. Uyanık hocamızda alacağını almış kızın evdeki hesabı çarşıya uymayınca veryansın. bu olayda haklı haksız yoktur burada yozlaşan türkiyenin şark kurnazlığı vardır. günümüzdeki erkeğin basit çıkarı ve kadının basit çıkarı karşımızda.kızımız çıkar, hocamız çıkar peşinde. kimse kandırılmış masum kızı oynamasın. kendi düşen ağlamaz. benim yaptırımım ikisininde akademik hayatına son vermek olurdu ki ibret olsun.

  NAMUS DUYGUSU VE UYANIK KADINLAR - HARAYDIN

  Uyanık kız hocayı karısından boşatıp evlenme anlaşması yapıyor.Bayanlar bu uyanıklıktan vazgeçmedikleri sürece namus anlayışı olmayan erkekler karşısında sürekli mağdur olmaya mahkumdurlar.Namus duygusu olan biri bu kıza bu sonucu yaşatamaz.Olmayanda uyanık kızın hemcinsine oyununa uyanık kızın zırvalama ile zararına yol açar.Neymiş imam nikahı imiş.İmamı bilmeyen, namusu bilmeyen, evlilik ne bilmeyen iki kişiye imamın nikahı ne olacak ki? Evliliği tiyatro ve heveslerinin peşinde koşmak sanan namus duygusu olmayan erkeklerle adamı karısından boşatıp hazıra konmak isteyen uyanık kızların macerası hiç bitmez bu kafa ceza almazsa.Bu nikah şekli kanunda suç değil mi? Ne demek takipsizlik kararı.Bu hoca hem hapse girmeli hem okuldan atılmalı. Öğrencisine, hastasına tecavüz eden hoca ve sağlıkçının, belindeki silahı tehdir olarak kullanan güvenlik görevlisinin mesleğe devam ettirilmesi vahşiliktir, insanlıkla kabili telif olamaz.

  Erkektir yapmıştır - pekmez_2042

  Kadınlar türlü nedenlerle susturulur,hele de tacizci-tecavüzcü nün kimliği üst biri ise kadın konuşturulmaz. "Sana kim inanır noktasını şiddet sürdükçe zorlamak durumunda kalan kadın nihayet şikayet edebilmiştir. Bu erkek kişiyi 2 durumdan yargılamalı 1-konumunu mahiyetindekini sindirmek için kullanması 2, tecavüzden yargılanmalı.Burada da,tecavüze uğradığını Kadın değil, erkek tecavüz etmediğini kanıtlamalıdır. Çünkü hiç bir kadın, erkeğe tecavüzle iftira atmaz komplo kurmaz.Çünkü kadın her durumda kendine iftira atmış olur.

  Basbakanin Hoca Profiline Uygun - user1107643

  ODTÜ'lü hocalara görevlerini birakma cagrisi yapan basbakan bu imam nikahi sevici tecavüzcü hakkinda da bir sey söylesin lütfen!

  Dizi yapımcıları - anaximenes

  konu mu arıyorlar, alın size üstelik çok trendy bir gerçek hayat senaryosu. Muhafazakarlık var, imam nikahı var, tecavüz var, maçoluk var, okutman kılığında imam, öğretim üyesi kılığında mütecaviz var, şantaj var, 'seks' var. İnanması zor ama bilimsel konferans bile var..

  Tuhaf değilmi - vancetti

  Haberin başlığını okuduğumda acaba bu ODTÜ öğrencilerine destek olanlardan mı?, yoksa köstek olanlardan mı. Haberi okuyunca da zaten nerede durduğu ve tahminim doğru çıktı. Yazıklar olmasın bize böyle hocalar lazım değil mi sayın başbakanım?.