Öğrenciden sigara yasağı

Okullarda küçük yaşta demokrasi bilincini kazandırabilmek için uygulamaya konulan projeler meyvesini vermeye başladı. İzmir'in Karşıyaka ilçesinde öğrenci temsilcisi, öğretmenlerin sigara odasını kapattırdı.
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - Okullarda küçük yaşta demokrasi bilincini kazandırabilmek için uygulamaya konulan projeler meyvesini vermeye başladı. İzmir'in Karşıyaka ilçesinde öğrenci temsilcisi, öğretmenlerin sigara odasını kapattırdı.
Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi'nin hayata geçirilmesiyle birlikte gençlerin performansı eğitimcileri mutlu etti. Öncelikli olarak öğrencilerin eğitim ve okul yaşantısını ilgilendiren, eğitimde başarı düzeyi, ulaşım sorunları, sağlıklı beslenme, barınma, zararlı alışkanlıklar, spor imkânları gibi konularda çalışma yapmaları için öğrenci meclisleri oluşturulmuştu.
İzmir'de İl Öğrenci Meclisi'nin seçiminde ilk kez bir araya gelen ilçe temsilcileri icraatlarını anlattı.
Kız lisesi salonunda kürsüye çıkan öğrenci temsilcileri, okul meclislerinin tavsiye niteliğinde aldıkları kararların bile, okul yönetimlerince uygulamaya koyulduğuna dikkat çekti. Siyasetçiler gibi 'boş' konuşmayacaklarını, eylemden yana olduklarını dile getiren temsilciler, neleri başardıklarını da örneklerle dile getirdi.
Karşıyaka İlçe Temsilcisi Bayraklı Lisesi son sınıf öğrencisi Cüneyt Kırlı, ilk başarısının öğretmen sigara odasını kapattırmak olduğunu söyledi. Projeye önce Milli Eğitim'in işe yaramaz işlerinden biri olarak baktığını, ancak başkan seçildikten sonra meclisin gücünün farkına vardığını ifade eden Kırlı, şöyle konuştu: "İlk işimiz öğretmenlerin sigara içip kötü örnek oldukları gaz odasını kapattırdık. Bu arada kurumlarda bir odanın sigara içilme odası olarak ayrılmasının yasal olduğunu öğrendim. Nasıl oluyor da bir eğitim kurumunda, öğrencilere kötü örnek olacak sigara içme odası açılıyor. Bunun gibi tepki göstereceğimiz başka noktalar daha var."


    http://www.radikal.com.tr/7345187345180

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.