Öğrenciler Erasmus'u sevdi

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları'ndan Socrates bünyesinde yer alan Erasmus programı, Türkiye'de meyvelerini vermeye başladı.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları'ndan Socrates bünyesinde yer alan Erasmus programı, Türkiye'de meyvelerini vermeye başladı.
AB'nin, üye ve aday ülkeler arasında eğitimle ilgili konularda kurumsal işbirliklerinin teşvikiyle, ülkeler arasında karşılıklı tanımayı, mevcut eğitim potansiyellerini daha iyi kullanmayı ve geliştirmeyi amaçlayan Erasmus programı çerçevesinde, pilot üniversitelerden 107 Türk öğrenci Avrupa'nın çeşitli üniversitelerine gönderildi. Avrupa ülkelerinden ise 14 öğrenci Türk üniversitelerine geldi.
Türkiye'den programa 15 pilot üniversite katıldı. Marmara'dan İstanbul, İstanbul Teknik, Marmara, Galatasaray, Sabancı; İç Anadolu'dan ODTÜ, Bilkent, Ankara; Ege'den Dokuz Eylül ve Ege; Akdeniz'den Çukurova ve Akdeniz; Karadeniz'den KTÜ; Güneydoğu Anadolu'dan Gaziantep; Doğu Anadolu'dan ise Atatürk üniversiteleri pilot uygulamada sınırlı sayıda karşılıklı değişim yapmak üzere seçildi. İlk dönemde, Ege' den altı, Galatasaray'dan dokuz, İTÜ'den dört öğrenci Portekiz, Fransa ve Almanya'ya gitti. İlk dönemde, Galatasaray Üniversitesi'ne Fransa'nın Sorbonne Üniversitesi'nden üç, Marmara Üniversitesi'ne Avusturya'nın Johannes Kepler Üniversitesi'nden bir, İTÜ'ye de Almanya'nın Münih Teknik Üniversitesi'nden bir öğrenci geldi. İkinci döneme ilişkin verilerle birlikte ise toplam gelen yabancı öğrenci sayısı 14, giden Türk öğrenci sayısı 107 oldu.
Burs da alıyorlar
Erasmus programıyla, önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde öğrenci değişimi yapılıyor. Öğrenciler, Avrupa üniversitelerinde 3-12 ay eğitim görüyor. Avrupa Kredi Transfer Sistemi (ECTS) ile öğrencilere aylık 300 euro katkı sağlanırken, öğrenciler gittikleri üniversitenin harçlarından da muaf oluyor. Yurtdışına gidecek öğrencilerden 'dil yeterliliği' isteniyor. Ancak yaygın dillerden farklı dillerde eğitim yapan okula gönderilen öğrenciye, sekiz haftaya kadar yoğun dil kursuna katılmaları için maddi destek de sağlanıyor.
Avrupa birliği ülkelerinde 1987 yılından bu yana uygulanan programa katılmak isteyen yükseköğretim kurumlarının Erasmus Üniversite Beyannamesi'ne başvurmaları ve AB Komisyonu'ndan onay almaları gerekiyor.
Bu beyannameyi alan üniversiteler, AB eğitim ve Gençlik Programları Merkezi'ne başvuru yaparak programı işler hale getiriyor.