Öğrenciler hâlâ cezalı

İlköğretim öğrencileri en çok kulak çekme, tahta sildirme, ayakta tutma cezalarından şikâyetçi. Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Alanlar Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Adnan Gümüş...

ADANA - İlköğretim öğrencileri en çok kulak çekme, tahta sildirme, ayakta tutma cezalarından şikâyetçi. Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Alanlar Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Adnan Gümüş, İlköğretim Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Songül Tümkaya ve Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Turan Dönmezer'in Adana'daki 12 ilköğretim okulunda, 868 öğrenciyle yaptığı araştırma, öğrencilerin en çok 'kulak çekme', 'tahta sildirme' ve 'ayakta tutma' cezalarından şikâyetçi olduğunu ortaya çıkardı. Öğrencilerin yarısı yasaklama ve yoksun bırakma uygulamalarıyla karşı karşıya. 'Kötü bir davranış yaptıklarında ne ceza verildiği' sorusuna, öğrencilerin yüzde 50'si, 'Tahta sildiriliyor' dedi. Bu tip fiziki zorlamalara daha çok alt sosyoekonomik semtlerde rastlanırken, zengin semtlerdeki okullarda ise daha çok 'fazladan ders- ödev verme' tarzı cezalar görülüyor.
Öğrencilerin yüzde 37.8'inin 'bazen', 37.1'inin 'hiç', yüzde 10.1'inin 'çoğunlukla', yüzde 15'inin ise 'her zaman' kulak çekmeyle karşılaştığı belirlendi. 'Tebeşir fırlatma'nın ise neredeyse hiç görülmediği saptandı.
Dayakla hiç karşılaşmayan öğrenci oranı okullara göre yüzde 35 ile 60 arasında değişti, ortalaması ise yüzde 46.7 oldu. Dayak da alt sosyoekonomik düzeylerdeki okullarda yaygın.
Ayda en az bir kez dayak yiyenlerinin oranı yüzde 28.5. Yüzde 45'i son bir yılda en az bir kez dayak yemiş. Hiç dayak yemeyenlerinin oranı ise yüzde 36'da kaldı. Doç. Dr. Gümüş, "Okullarda kötü muamele, alaya alma ve küçük düşürme davranışları oldukça yaygın. Hem öğretmenler, hem öğrenciler, dayağa çok rastlandığını söylüyor. Öğrenciler aşağılanmış, reddedilmiş hissediyor, içe kapanıyor ya da psikosomatik düzeye varan tepkiler gösteriyor" dedi.