Öğrenciler, Kredi Yurtlar Kurumu'nu işgal etti

Öğrenciler, Kredi Yurtlar Kurumu'nu işgal etti
Öğrenciler, Kredi Yurtlar Kurumu'nu işgal etti
Genç-Sen üyesi bir grup öğrenci, Samsun'da "Gezi eylemlerine katıldıkları" gerekçesiyle çok sayıda öğrencinin yurttan atılmasını protesto etmek için Kredi Yurtlar Kurumu'nun Ankara'daki temsilciliğini işgal etti.

Radikal.com.tr – Samsun’da devlete ait yurtlarda kalan bir grup öğrencinin ‘Gezi eylemlerine katıldıkları” gerekçesiyle yurttan atılmasını protesto eden Öğrenci Gençlik Sendikası (Genç-Sen) üyeleri, Kredi Yurtlar Kurumu’nun Ankara ’daki temsilciliğini işgal etti. Binayı işgal eden Genç-Sen üyeleri, “yurttan atılan öğrenciler geri alınana kadar” eylemlerini bitirmeyeceklerini açıkladılar. 

Öğrenciler işgal ettikleri binanın "Kambersiz düğün olmaz. Öğrenciler burada Tayyip nerede?" yazılı pankart sarkıttı.

Genç-Sen tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

AKP özel yaşama müdahale çabalarını ayrımcı politikalarla sürdürme peşinde. Alkol yasağından, tribünlere müdahalelerden, kürtaj yasağından ve ‘en az üç çocuk’ söylemlerine şimdi de üniversite öğrencilerini evlendirme çabaları başlamış durumda. Daha önce 4+4’lerle ve liselerde evlenen öğrenciler için yapılan düzenlemelerden sonra AKP şimdi de gözünü üniversitelilere dikti. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yaptığı düzenlemelerle artık evlenen üniversite öğrencilerinin kredi geri ödeme zorunluluğu kaldırılacak, krediler bursa çevrilecek, evli üniversite öğrencileri için yurtlar ücretsiz kullanıma açılacak. Yüz binlerce öğrencinin yoksulluğun eşiğinde ve çoğu zamanda o eşiğin altında yaşadığı Türkiye ’de evlenen öğrencilere geri ödemesiz burs verilmesinin tek amacı üniversitelileri genç yaşta evlendirme, sistem içi yaşama çekerek isyan potansiyellerini yok etme ve yeni ucuz iş gücü üretiminde yeni bir kanal açma çabasıdır. Şaibeli yurt atamalarının söz konusu olduğu bir durumda AKP tarafından evli öğrencilere yönelik ücretsiz yurt uygulaması barınma sorunu yaşayan öğrencileri evliliğe teşvik etme çabasından başka bir şey değildir. Düğün havalarını şimdiden çalmaya başlayan AKP iktidarını uyarıyoruz; kambersiz düğün olmaz! Öğrenci Gençlik Sendikası olarak AKP’nin bu ayrımcı politikalarına geçit vermeyeceğiz. Yoksul öğrencileri para zoruyla evlendirmeye çalışan AKP’ye izin vermeyeceğiz. Asıl düğün şimdi başlıyor." denildi.