Öğrenciler ortak eylem yapalım derken birbirine girdi

Öğrenciler ortak eylem yapalım derken birbirine girdi
Öğrenciler ortak eylem yapalım derken birbirine girdi
Adnan Menderes Üniversitesi ögrencileri okulun taşınmasını protesto eylemi yaparken birbirine girdi. Karşıt düşünceli öğrenciler arasında yaşanan pankart tartışması saatlerce süren kavgaya dönüştü
Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nun (BESYO) Nazilli'ye taşınmasını protesto etmek için 2 gün önce başlayan olaylar bugün de devam etti. Eylem yapan bazı öğrenciler bugün grubu temsilen ADÜ Rektörü Prof.Dr. Şükrü Boylu ile görüştü. ADÜ Rektörü Prof.Dr. Şükrü Boylu'nun grubun tamamıyla görüşmesini isteyen öğrenciler, BESYO önünde toplanarak rektörün binanın önüne inmesini istedi. Bu sırada BESYO'lu öğrencilerin arasına katılan ve kendilerini Öğrenci Gençlik Sendikası (GENÇ-SEN) üyesi olarak tanıtan bir grup öğrenci ile güvenlik görevlileri arasında tartışma başladı.

Yaşanan kısa tartışmanın ardından öğrenciler GENÇ-SEN üyelerinin açtığı ‘BESYO Nazilli'ye taşınmayacak’ yazılı pankartın arkasında yürüyüşe başladı.
Bu sırada okulun önünde toplanan başka bir grup öğrenci GENÇ-SEN üyelerinin kendilerini temsil edemeyeceğini savunarak, yürüyüşe geçen gruba katılmak istemedi. Rektörlük binasına yürümek isteyen öğrenciler, rektörlük girişinde güvenlik güçlerinin engellemesiyle karşılaştı.

Gruptan ayrılan karşıt görüşteki diğer öğrenci grubu da rektörlük önüne gelerek, arkadaşlarından aralarında bulunan GENÇ-SEN üyelerini uzaklaştırmasını istedi. GENÇ-SEN üyelerinin grubun arasından ayrılmayı kabul etmemesi üzerine, BESYO öğrencisi olan iki karşıt grup arasında tartışma başladı. Sözlü tartışmayla başlayan olaylar kavgaya dönüşünce, tekme ve yumruklar konuştu. Güvenlik görevlilerinin müdahalelerine rağmen yatıştırılamayan olaylarda, büyük bir arbede başladı. Güvenlik güçlerinin de arada kaldığı olaylarda, kavga zorlukla yatıştırılabildi.
İki karşıt grubun farklı yönlere dağıtılmasının ardından, öğrenciler BESYO Spor Salonu'na doğru yürüyüşe geçti. Spor Salonu önünde yeniden toplanan ve karşı karşıya gelen öğrenciler arasında kavga çıktı. Kavgaya karışan öğrenciler arkadaşları tarafından uzaklaştırılmaya çalışıldı. Kavga sırasında güvenlik görevlileri arasından kaçan bir öğrenci karşıt gruptan diğer bir öğrenciyi tekmelemeye başladı. İki öğrenci arasındaki tartışmayı ayırmak isteyen güvenlik görevlilerinden biri, göğsüne aldığı tekme ile yere düştü.
Yaklaşık 3,5 saat süren olayların ardından öğrenciler binanın önünden ayrıldı.(dha)