Öğrenciler SBS'ye son kez girdi

Öğrenciler SBS'ye son kez girdi
Öğrenciler SBS'ye son kez girdi

13 yaşındaki Cansel Duman, Evde Eğitim uygulaması kapsamında SBS ye evinde girdi.

SBS, bu yıl son kez yapıldı. 1 milyon 127 bin 211 öğrenci sınavda ter dökerken, aileleri ise dışarıda çocuklarının sınavdan çıkmasını bekledi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın son kez yapılacağını açıkladığı ilköğretim 8. sınıf öğrencileri için düzenlenen, Seviye Belirleme Sınavı (SBS) 839’u yurtiçi ve 10’u yurtdışında olmak üzere 849 sınav merkezinde 60 bin sınav salonunda, 180 bin sınav görevlisi gözetiminde yapıldı. Saat 10.00’da başlayan sınava giren 1 milyon 127 bin 211 öğrenciye 100 soru için 120 dakika süre tanındı. 2 bin 284 engelli öğrencinin de katıldığı sınavda, bu öğrencilere engel durumlarına göre ek süre verildi. Yerleştirme sonuçları 12 Temmuz’da ilan edilecek. Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’na (PYBS) başvuran ilköğretim 8. sınıf öğrencileri ayrı bir sınava girmeyecek. Bu öğrencilerin PYBS sonuçları, SBS’ye göre hesaplanacak. Soru-cevap kâğıtlarının değerlendirmesi yapılırken aynı salonda sınava giren ve aynı tür soru kitapçığını kullanan öğrenciler arasında bilgisayar sistemi aracılığıyla ikili veya toplu kopya taraması yapılacak. 

Sınava polisle gitti

Sağlık durumları nedeniyle okullarda SBS’ye giremeyen öğrenciler, hastane veya evlerinde öğretmenlerin gözetiminde sınava girdi. Gaziantep’in İslahiye ilçesinde Apandisit ameliyatı olan Karacaoğlan Ortaokulu öğrencisi Ali Polat ile duvardan düştüğü için ayağına platin takılan Altınüzüm Ortaokulu öğrencisi Serkan Arızü, sınava İslahiye Devlet Hastanesi’nde, 7 aydır tedavi gören Merve Güzel de Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde sınava girdi. Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde ise akciğer hastalığı nedeniyle solunum cihazına mahkûm yaşayan 13 yaşındaki Cansel Duman, Milli Eğitim Bakanlığı ’nın ‘Evde Eğitim’ uygulaması kapsamında SBS’ye evinde girdi. Mardin’in Nusaybin ilçesinde ise SBS’ye girmeye hazırlanan 15 yaşındaki A.A, iple kendini asarak intihar etti. Adana ’da 14 yaşındaki H.Ş., ailesi SBS’ye girmesine izin verilmeyince polisi arayıp yardım istedi. Polis, H.Ş’nin son anda sınava girmesini sağladı.
SBS’de öğrenciler salonlarda, aileleri ise dışarıda ter döktü. Aileleri sınavın yapıldığı okulların bahçelerinde çocuklarının çıkışını bekleyip heyecanlarına ortak oldular.