@idrisemen

Öğrenciler tarihi eser katliamına 'Dur' dedi

Öğrenciler tarihi eser katliamına 'Dur' dedi
Öğrenciler tarihi eser katliamına 'Dur' dedi
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Fatih Belediyesi tarafından park düzenlemesi sırasında parçaları tahrip edilen Bizans Zafer Takı için İstanbul Üniversitesi öğrencileri eylem yaptı. Eylemde ‘Tarihi eserler sahipsiz değildir’ sloganı atan öğrenciler, belediye tarafından düzenlenen park alanına girip incelemede bulundu.
İÜ Fen Edebiyat Fakültesi’nin tam karşısında bulunan takın parçalarının kırılıp üzerinin betonla kapatılmasını Radikal gazetesinin 22 Şubat 2012 tarihinde, ‘Bizans Zafer Takı’nın üstüne beton’ haberiyle duyurmuştu. Radikal’in haberinden sonra sosyal medya üzerinden örgütlenen İÜ Arkeoloji, Prehistorya, Prehistorya ve Önasya Arkeolojisi, Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım ile Sanat Tarihi bölümü öğrencileri dün Bizans Takı’nın bulunduğu alanda eylem yaptı.

‘Müdahil olacağız’ 

Basın açıklamasında “Bizler, kültür varlıklarının tahribatı söz konusu olduğunda eğitim gördüğümüz bilim alanlarından edindiğimiz her türlü bilgiyi kullanarak müdahil olmaktan kaçınmayacağız’’ diyen öğrenciler park alanında inceleme yaptıktan sonra dağıldı.