Öğrenciler umut veriyor

Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilk ve ortaöğretim okulları arasında düzenlediği 'Bu benim eserim' adlı yarışmada, gençler, ilginç eserler ortaya koydu. Matematik, bilişim teknolojileri, fen bilimleri, sosyal bilimler ve güzel sanatlar alanında düzenlenen yarışmaya 2 bin 794 proje katıldı.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilk ve ortaöğretim okulları arasında düzenlediği 'Bu benim eserim' adlı yarışmada, gençler, ilginç eserler ortaya koydu. Matematik, bilişim teknolojileri, fen bilimleri, sosyal bilimler ve güzel sanatlar alanında düzenlenen yarışmaya 2 bin 794 proje katıldı. 133'ü sergilenmeye, 50'si de ödüle layık görüldü. Ödül alan proje sahiplerine üçer milyar lira verildi.
Tekstilci kızlar
Eserler arasında bilim adamlarını kıskandıracak projeler yer alıyor. Yarışmaya güzel sanatlar alanında 'İtfaiye kıyafetlerinin yeniden tasarımı' projesiyle katılan Levent Kız Meslek Lisesi Tekstil Bölümü öğrencileri Güler Yazıcı, Gülcan Yazıcı, Ceylan Güven, Gülüm Bekkaya ve Sevil Uğurlu itfaiye erleriyle bire bir görüşmeler sonucu projelerine şekil vermiş.
İtfaiye erlerinin özellikle kıyafetlerinin kullanışlı olmamalarından şikâyet ettiklerini belirten Uğurlu, "Onlar için daha ergonomik, daha hızlı giyip çıkartabilecekleri, yanmayan bir elbise yaptık. Türkiye'nin birçok yerinde hâlâ naylon kıyafetler kullanılıyor" dedi. Uğurlu, projelerinin patentini almak istediklerini söyledi.
Bilim adamlarını geçtiler
Şehremini Lisesi öğrencileri Onur Kuç, Süleyman Karakaya ve Selim Serhat Tümen ise 'Ozon gazının elde edilişi ve kapalı ortamlarda havanın dezenfekte edilmesi' isimli projeleriyle yarışmaya katıldı. Elektrik arkıyla havadaki oksijeni ozona çeviren öğrenciler, bu gazla hastane mikrobu diye bilinen Staphylococcus bakterisini yüzde 96.8 oranında öldürmeyi başardı. Kuç, bilim adamlarının hastane mikrobunu en çok yüzde 95-96 arası öldürebildiklerine dikkat çekti.
Tuzla Teknik Lisesi Elektronik Bölümü öğrencisi Naci Aldemir, projesiyle sık sık yaşanan gaz kaçağından kaynaklanan ölümlere engel oluyor. Litvanya'da Mekatutonik (mekanik, bilgisayar ve elektriğin bir arada kullanılması) alanında AB ve Dünya Bankası desteğinde eğitim alan Aldemir'in, 'Gaz kaçaklarına karşı savunmasız kişileri korumak' isimli projesi, sensörler, sesli uyarıcılar ve otomotik hava başaltımından oluşuyor. Gaz kaçağı olduğunda sistem sesli olarak kişiyi uyarıyor. Sistem otomatik olarak elektriği kesiyor ve ardından zehirlenmeye karşı gazı dışarıya atıyor.
Maksimum verim
Kabataş Erkek Lisesi öğrencileri Yunus Yünel, Mustafa Sakarya, Mehmet Ekin Gayretli ve Gizem Ülker de, 'Serada yetişen bitkilere teknolojik destekle kalite artırımı' projeleriyle, bitkiler için en uygun ortamın sağlanmasını amaçlıyor. E-SOS adını verdikleri sistemle belirlenen sera ortamındaki değişiklikler, olması gereken değerlerle karşılaştırılıyor ve bitkilerin daha verimli olması için gerekli en iyi değerler sağlanıyor.
Yarışmadaki eserler arasında ayrıca akıllı süpürge, balkon asansörü, pilsiz çalışan radyo, konuşan harita gibi teknolojik eserlerin yanı sıra, eğitime örnek olacak, matematik oyun parkı ve ders araçları da yer alıyor. Öğrenciler sosyal ve güzel sanatlar alanında Haliç'teki yaşam, çöp konteynırlarının resimlendirilmesi, medyada şiddet, tek kişiyle çoksesli müzik, tarihi yerlerin incelenmesi, Türkçenin kullanımı gibi konularda da önemli araştırmalara imza attı.